Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Hamilelikte kiraz yemenin 10 faydası ve zararları

0

Kiraz melatonin içeriği ile hamilelikte uykusuzluğa iyi gelir.

Hamilelikte kiraz yemenin faydaları saymakla bitmez. Kabızlığa iyi gelir, uykusuzluğa şifa olur, ağrıları geçirir özellikle baş ağrısının dinmesinde çok etkilidir, bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur. Tüm bu faydalara kavuşmak için hamilelikte günde 20-25 tane kiraz yenilebilir.

HAMİLELİKTE KİRAZIN FAYDALARI NELERDİR?

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamileler beslenmesine çok dikkat etmelidir. Meyve ve sebzeler, süt ve süt ürünleri, baklagiller, et ve yumurta gibi yiyecekler hamilelere doktorlar ve diyetisyenler tarafından önerilmektedir. Kiraz da bu tavsiye edilen yiyeceklerdendir. Hamile kadına ve bebeğe kirazın faydaları şöyledir:

KABIZLIĞA İYİ GELİR

Hamilelikte hormonlarda değişime bağlı olarak kabızlık gibi sorunlar meydana gelir. Kiraz yüksek lif içeriği ile bağırsakları çalıştırır, dışkıyı yumuşatır, kabızlığa şifa olur.

UYKUSUZLUĞA DOĞAL ŞİFADIR

Kiraz uyku-uyanıklık döngüsünün korunmasına yardımcı olan melatonin ismindeki madde içerir. Hamilelikte her gün kiraz yemek uyku kalitesini artırır, uykusuzluğa iyi gelir.

Hamilelikte kiraz yemenin 10 faydasi ve zararlari

AĞRILARI DİNDİRİR

Hamilelikte kas ve kemik ağrıları yaygın görülen bir sorundur. Kalsiyum eksikliği, fetüsün büyümesi, fazla kilo alımı gibi etkenler eklem ve kaslara baskı yapıp ağrılara neden olabilir. Kiraz doğal antiflamatuar yani iltihap savaşçısıdır, bu sayede vücuttaki iltihabı yok eder, ağrıların geçmesine yardımcı olur.

DOĞAL ANTİOKSİDANDIR

Hamilelikte kiraz yemenin temel yararı, iyi bir antioksidan kaynağı olmasından kaynaklanır. Antioksidanlar hamile kadınlar için çok önemlidir çünkü rahimde gelişmekte olan fetüsü serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilirler. Serbest radikalleri yok edip fetüsün sağlıklı gelişiminde etkili rol oynarlar.

GEBELİK ZEHİRLENMESİNİ (PREEKLAMPSİYİ) ÖNLER

Hamilelikte kiraz tüketmenin bir başka potansiyel faydası da preeklampsi gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilmesidir. Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), hamilelik sırasında ortaya çıkabilen ve idrarda protein artışı ve yüksek tansiyona yol açan bir durumdur. Hem hamile kadının hem de bebeğin yaşamını tehdit edebilir. Gebelik zehirlenmesini önlemek için her gün kiraz yenebilir.

VİTAMİN VE MİNERAL İHTİYACINI KARŞILAR

Hamilelikte bebeğin ve annenin sağlığı için vitamin ile mineral alımı çok mühimdir. Kiraz, A Vitamini, kalsiyum, riboflavin, demir, potasyum, K Vitamini, fosfor ve E Vitamini gibi çeşitli vitamin ve mineral içeriği ile günlük besin ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur.

BEBEĞİN BEYİN SAĞLIĞINI DESTEKLER

Hamile kadınlar, bebeklerinin beyin sağlığı için doğru besinler tüketmelidir. Kiraz da bu ideal besinlerdendir. Kirazda bulunan antosiyaninler,rahimdeki fetüsün nöral hücrelerinin korunmasına ve fetüsün beyin sağlığının desteklenmesine yardımcı olur.

KAN DAMARLARINI GÜÇLENDİRİR

Kiraz, içerdiği C vitamini ile kan damarlarını güçlendirerek fetüse (bebeğe) yeteri kadar kan pompalanmasında etkili rol oynar.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

C vitamini, vücut sağlığının korunmasında önemli rol oynayan vitaminlerden biridir. Virüsleri yok eder, bakterilerle savaşır, hamile kadının bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalanmasını önler.

KİLO KONTROLÜ SAĞLAR

Hamilelikte çoğu kadın olması gerekenden daha çok kilo alır. Kiraz düşük kalorisi ile fazla kilo almak istemeyen hamile kadınlar için ideal besindir. Bağırsakları çalıştırır, metabolizmayı hızlandırır ve ideal kiloyu korumaya yardımcı olur.

HAMİLELİKTE KİRAZ YEMENİN ZARARLARI NELERDİR?

Hamilelikte makul ölçülerde kiraz yemek zararlı değil aksine çok faydalıdır. Ancak kiraz alerjiniz varsa yahut çok miktarda kiraz yediyseniz ishal, gaz, şişkinlik, karın ağrısı, bulantı ve ciltte kızarıklık gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.