Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Yoğurdu Kim Buldu? Yoğurdun Faydaları?

0

Asırlar boyunca bilinen ve sağlık bir besin olarak bilinen yoğurt Türklere aittir. Ancak yoğurdu kim buldu? Sorusu günümüzde dahi halen net olarak bilinememektedir. Çeşitli riayetlere göre yoğurdun tarihinin çok eski çağlara kadar uzandığı bilinmektedir. Bu riayetler doğrultusunda yoğurt hakkında bazı bilgiler edinmek faydalı olacaktır.

Yoğurdun Faydaları?

Yoğurt tarihine geçmeden önce yoğurdun bilinen faydalarının her geçen gün artması yoğurdu sağlıklı besinler arasında ilk başlara yerleştirir. Bu faydalardan bazıları şunlardır.

Sağlıklı antibiyotik olarak bilinen yoğurt, mikrop ve bakterileri öldürür. Damar sertliğine olumlu etkisi olan yoğurt özellikle günde bir kâse olarak kalp hastalarına önerilir.

Cilt hastalıklarına olumlu etkisi vardır. Büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların beslenmesinden eksik edilmemelidir. Kemik gelişimine etkisi çoktur.

Karaciğer hastalıklarını da yoğurdun olumlu sonuçları gözlenmiştir. Sinir hastalıklarında yoğurt faydası yadsınamaz derecedir. Uyku sorunlarında kesin çözümdür.

İshal hastalığına faydalı olup bağırsak düzenleyicidir. Kolesterol seviyesini dengeler, kurşun ve petrol gibi zehirli kimyasallarda görevlendirilen kişilere zorunlu verilen yoğurt zehirlenme risklerini ortadan kaldırır. Ayrıca özellikle bayanların diyet dönemlerinde yoğurt etkili bir besindir.

Bunca faydaları bilinen yoğurt Türk kültüründe her zaman yerini sofralarda baş tacı edilerek almaktadır.

Tarihte Yoğurt

Peygamberler tarihine bakıldığında yoğurt Hz. İbrahim’e melekler tarafından öğretilen bir yiyecek olmuş, Daha sonra kuşaktan kuşağa öğrenilerek gelmiş.

Bir başka tarihteki yeri göçebe olarak yaşayan Türk toplumlarında hayvancılıkla uğraşan halkın kendilerince buldukları sütü daha uzun süreli koruma ve tüketme yöntemi olarak ilk defa karınca yumurtalarından yaralanılarak sütün mayalanması ile bulunmuş,

Türklerin milli yiyeceği olan yoğurt kuruluş döneminden günümüz Türkiye’sine dek her daim sofraların vazgeçilmezi oldu.

Yoğurt Dünyada Nasıl Tanındı?

Yoğurt Dünyada Nasıl Tanındı

Faydaları arasında ishal ve bağırsak hastalıklarında tedavi edici özelliğine değinilen yoğurt Kanuni zamanında Fransa kralının yakalandığı ishale ve bağırsak problemine çare olsun diye Fransa’ya gönderilir ve kral şifa bulur. Avrupa’da tanınması böyle olan yoğurt Amerika da çok geç tanındı. 80 yıl önce Amerikalıların tanıdığı yoğurt bir dönem ilaç niyetine satıldı.

 

Yoğurt Nasıl Elde Edilir?

Süt veren hayvanlardan taze olarak toplanan süt bekletilmeden kaynatılarak mevsimsel ve mikroplara karşı bozulması engellenir. Ateşten alınan süt belli bir ısı derecesine düşüne kadar soğumaya bırakılır. Daha sonra eski yoğurt ile sütün kilogramı orantısında mayalanır. Üzeri örtülerek ağır ağır mayalanması için bekletilen yoğurt ertesi gün yenilmeye hazır olur. Organik ve herkes tarafından bilinen bu yöntem sütten yoğurt elde etme yöntemidir.

 

Yoğurtta Bulunan Besin Değerleri

Sütün fermantasyon işlemi sonucu elde edilen yoğurtta serbest radikaller katılaşma ile yayılır. Bu radikaller aminoasit ve peptitlerdir. Kalsiyum, laktoz, kazein, albumin ve protein bolca bulunur.

 

Yoğurt Tüketimi

Yoğurt ana ve ara besin olarak tek başına tüketilebilir. Ayran sıcak günlerde ferahlatıcı, yoğurt çorbaları lezzetli ve besleyicidir. Ayrıca pastaların ana malzemesinden biri yoğurt olmak üzere farklı şekillerde tüketilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.