Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Taflan Meyvesinin Faydaları ve Zararları

0

Taflan Meyvesinin Faydaları Ve Zararları Taflan meyvesi, halk arasında kara yemiş olarak adlandırılan bu meyve uzun yıllardır Karadeniz bölgemizde bolca tüketimi yapılmaktadır. Harika bir antioksidan kaynağı olan karayemiş meyvesi şimdilerde ise bilimsel araştırmalara konu olmayı başarmıştır. Bu nedenle taflan meyvesinin faydalarını bilerek bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

Taflan (Karayemiş) Meyvesi Nedir?

Gül familyasından olan taflan meyvesi, şirin görünümü ile dikkat çekmektedir. Hal böyle olunca taflan meyvesi nedir? Gibi sorular sıkça sorulmaktadır.  Karadeniz ikliminde yetişen bu meyve ilkbahar aylarında yetişir. Harika bir antioksidan kaynağı olması sebebi ile yıllardır, geleneksel tıpta kullanılmıştır.

Çalı formunda olan taflan meyvesi üzümü andıran bir görünüme sahiptir. İlk etapta yeşil daha sonra kırmızı ve olgunlaşınca siyah renge döner. Bilimsel adı prınus lauroceras olan bu meyve bizim kültürümüzde laz yemişi, laz kirazı ve Tanal gibi farklı isimlerle de adlandırılmaktadır. Karadeniz’in her yerinde kolayca yetiştiriciliği yapılabilir. Ancak ülkemizde en çok ordu ilimizde yetiştirilmektedir. Taflan bitkisinin meyveleri kadar, yaprakları da birer şifa kaynağıdır. Fakat bilinçsiz tüketimi vücut zehirlenmeleri gibi daha pek çok zarara sebebiyet verir. Dolayısı ile bu meyvenin bilinçli ve dikkatli bir şekilde kullanılması gereklidir.

Taflan Meyvesinin Besin Değeri

Görünümü ile göz dolduran ve lezzeti ile damakları şenlendiren taflan meyvesinin besin değeri oldukça fazladır.  İçeriğinde daha çok antioksidan barındıran bu meyvenin 100 gramında 75 g kalori barındırır. Öte yandan; protein, demir, potasyum, sodyum, karbonhidrat, b6 vitamini, bolca kalsiyum ve c vitamini gibi insan sağlığı için değerli vitamin ve mineralleri içerir. Dolayısı ile hem genetik hastalıkların tedavisinde hem de sonradan oluşabilecek bir takım hastalıkların tedavisinde tüketilmesi gerekir.

Taflan Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Taflan meyvesi, uzun yıllar boyunca son derece popüler olan meyvelerden bir tanesidir.  Eski dönemlerde bazı hastalıklarda ilaç olarak kullanılması, şimdilerde uzmanların dikkatini çekmiş ve bunun üzerine bir takım klinik araştırmalara tabi tutulmaya başlamıştır. Özellikle uzmanların görüşleri dahilinde bu meyvenin daha bilinçli bir şekilde kullanılması tavsiye ediliyor. Taflan meyvesinin faydaları ise;

 • Taflan meyvesi içerisinde yüksek oranda c vitamini içerir. Bu sayede vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

Bu meyve düzenli ve dikkati bir şekilde tüketildiğinde, adeta vücudu görünmez bir kalkan gibi sarar ve dışarıdan gelebilecek her türlü mikroba karşı korur. Yine vücuda yerleşen mikrop ve virüslerin kısa sürede dışarı atılmasına katkı sağlar. Özellikle vücut direnci düşük olan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken meyvelerden bir tanesidir.

 • Taflan meyvesi yüksek miktarda antioksidanlar içerir.

Antioksidanlar, daha temiz ve daha duru bir vücut için gerekli besinler arasında yer alır. Bilhassa bağırsak ve mide gibi sindirim organlarında biriken toksinlerin atılmasına yarar sağlar. Yine böbreklerin işlevini ve çalışmasını kolaylaştırdığı için daha temiz bir vücut sunar.

 • Kadınlarda doğurganlığı artırır.

Eski çağlarda bebek sahibi olamayan kadınların en çok tükettiği meyvelerden bir tanesidir. Yumurtalıklarda oluşan kistlerin tedavisinde, lenf ve troid hastalıklarının tedavisinde büyük rol oynadığı için üreme organlarının özelliklerini artırarak, kısırlık sorununa çözüm olur.

 • Günlük bir porsiyon taflan meyvesi şişkinlik sorununu çözer.

Özellikle karın bölgesi yağlanmalarında ve şişliklerinde taflan meyvesinin tüketilmesi tavsiye edilir. Bölgesel kilo vermek isteyen kişiler, mutlaka taflan meyvesi tüketmelidir. Bolca lif içeren bu meyve hem şişkinliği azaltır hem de kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Fazla tüketildiğinde ise ishale neden olur. Bu sebeple günlük bir porsiyon taflan meyvesi tüketmek yeterli olacaktır.

 • Taflan meyvesi şekere iyi gelir.

Bilindiği üzere tüm dünyada ve ülkemizde insanların korkulu rüyası haline gelen hastalıklardan biri şekerdir. Ancak şeker hastalarının beslenmesine özen göstermesi gerekir. Çünkü pek çok meyve ve sebze içerisinde şeker barındırdığı için, diyabet hastalığının tetiklenmesine neden olur. Taflan meyvesi ise şekeri düşürücü özelliği ile tanınır. Yapılan klinik testler ve araştırmalar ise taflan meyvesinin şekeri düşürdüğünü kanıtlamıştır. Elbette tek başına, şekeri düşürmek için taflan meyvesi tüketmek yeterli olmaz. Bu nedenle doktorun verdiği perhizlere de dikkat edilmesi gerekir.

 • Kas ve kemik sorunları yaşayan kişiler için taflan meyvesi kullanılması tavsiye edilir.

Kalsiyum açısından son derece zengin olan, taflan meyvesi ile kemik ve kas hastalıklarınızın önüne geçebilirsiniz. Özellikle gençler için çocuklar için ve belli bir yaştan sonrası için mutlaka kullanılması tavsiye edilir. Yine kadınların da menopoz dönemine yeni girdiği sırada taflan meyvesi düzenli olarak kullanılması gerekir. Çünkü bu dönemde kemik erimeleri ve kas problemleri daha fazla artar.

 • Taflan meyvesi stres ve ruh sağlığı için en ideal besinlerden biridir.

Taflan meyvesi ile stres ve kaygı gibi sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Yine strese bağlı olarak ortaya çıkan uyku sorunları için de kullanılmaktadır.

 • Karayemiş meyvesi kan dolaşımını düzenler.

İçerdiği antioksidanlar nedeni ile kanı temizlemek için ve kan dolaşımını düzenlemek için kullanılması tavsiye edilir. Aynı zamanda da ani kalp krizi, inme ve felç gibi durumların da önüne geçer.

 • Taflan meyvesi kuru öksürüğü Tedavi eder.

Özellikle kış mevsimlerinde görülen kuru öksürükler için taflan meyvesi eşi bulunmaz nimetlerden bir tanesidir. Bu nedenle kış günlerinde öksürük, grip ve nezle gibi sorunların önüne geçer.

 • Taflan meyvesinin yaprakları cildin derinlemesine temizler.

Karayemiş bitkisinin sadece meyveleri değil, yaprakları da harika özellikler taşır. Cilt üzerinde kullanıldığında, cildin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Cildin en alt katmanına kadar temizler ve cildin parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

 • Taflan yaprakları gizli bir gençlik iksiri gibidir.

Taflan meyvesinin yaprakları çay olarak tüketildiğinde, yaşlanma belirtilerini gözle görülür derecede ortadan kaldırır. Yine cildin yaşlanmasını  önleyerek, kişileri olduğundan daha genç gösterir. Ancak meyvenin yaprakları kesinlikle taze olarak kullanılmamalı sadece kurusu kullanılmalıdır.

Taflan Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Taflan meyvesi taze olarak tüketilebilir; bu meyve kiraza benzer, fakat kirazdan daha küçük bir yapıya sahiptir. Eğer bu meyveyi taze olarak tüketmek isterseniz, olgunlaşmış olmasına özen göstermeniz gerekir. Meyvenin rengi koyu mor renge büründüğünde ve siyaha benzer renge ulaştığında taze olarak tüketilebilir.

Kuru olarak tüketilir; taflan meyvesinin kurusu aktarlarda satışa sunulur. Güvendiğiniz bir aktardan kurusunu alıp, tüketebilirsiniz.

Yaprakları bitki çayı olarak kullanılır;  taflan meyvesinin yaprakları, dört mevsim yeşil kalır. Eğer yapraklarını çay olarak tüketmek isterseniz, kurusunu satın almanız tavsiye edilir. Taze taflan yaprağı zehirlenmelere yol açar.

Turşu olarak tüketilir; genelde Karadeniz bölgesinde taflan meyvesi turşu olarak tüketilmektedir.

Kozmetik alanında kullanılır; cildi temizleme ve gençleştirme özelliğine sahip olan taflan meyvesi aynı zamanda rengi itibari ile kozmetik alanlarında sıkça kullanılır. Cilt sorunları için doğal karayemiş kozmetik ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Taflan Meyvesinin Zararları

Eğer bu meyvenin tüketimini bilinçsiz bir şekilde yaparsanız bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Taflan meyvesinin zararı ise zehirleme durumudur. Eğer bilinçsiz bir şekilde bitkinin yapraklarını veya çekirdeklerini tüketirseniz, zehirlenmeler ile karşı karşıya kalırsınız.  Bu nedenle kesinlikle çekirdeğini tüketmemeniz gerekir. Özellikle küçük çocukların bu meyveden uzak durması gereklidir. Bunun dışında bol lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırdığı biliniyor. Ancak fazla tüketimi ishal ve kusma gibi sorunları da beraberinde getirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.