Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Ihlamur Nedir? Ihlamur Çayı Faydaları Nasıl Yapılır?

0

Ihlamur Nedir? Ihlamur Çayı Faydaları Nasıl Yapılır? Kış hastalıkları, boğaz ağrısı  ve çeşitli yorgunluklar denince akla ilk gelen doğal bitki çaylarından biri de ıhlamurdur. Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında harika kokusu ve muhteşem aroması ile her damakta şenlik uyandıran ıhlamur sayesinde hastalıklarınızı daha kolay bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Lif içeriğinin bol olması sayesinde bazı bölgesel kilo verme gibi durumlarda da sıklıkla kullanılan ıhlamur sayesinde daha kaliteli ve daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz de mümkün olacaktı. Ihlamur denince akla sadece grip ve soğuk algınlıkları gelse de asılında ıhlamurun daha pek çok faydası vardır. Yani, ıhlamur sayesinde hem vücut sağlığınıza hem de cilt sağlığınıza büyük katkılarda bulunabilirsiniz. İşte bu çok sevilen ve kendine hayran bırakan ıhlamurun faydaları….

Ihlamur Nedir?

Küçük çiçekler halinde mutfağımıza giren ıhlamurun en dikkat çekici yanı hoş bir kokusunun ve aromasının olmasıdır. Bu hoş kokusu ile hemen herkesi etkileme özelliğine sahip olan bitki ıhlamurgiller ailesine ait bir bitkidir. Çok yıllık olarak yetişen ve heybetli bir ağaç olan ıhlamur, daha çok ılıman iklim bölgelerinde yetişmeyi sever. Çiçeklerin hemen altında yeşil yaprakları mevcuttur. Bu yapraklar çiçekleri ile birlikte toplanır. Çiçeklerin rengi açık sarıdır, temmuz aylarında hasadı yapılmakta olup, bu ayda bulunduğu tüm bölgelerde muhteşem bir şekilde kokusunu yaymaktadır. Gölge ve serin alanlarda kurutulması tavsiye edilir. Her ne kadar tropikal bir iklim bitkisi olsa da ülkemizde de sıkça ıhlamur yetiştiriciliği yapılmaktadır. Fiyatı ise neredeyse altın fiyatları ile yarışmaktadır. Çünkü ıhlamur bitkisi sadece aroması ve kokusu ile değil, şifaları ile de tüm insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Ihlamurun Besin Değeri Nedir?

Düşük kalorili ve bol besleyici özelliğe sahip olan ıhlamurun besin değeri azımsanamayacak kadar fazladır.

 • 100 gam ıhlamurda 7 kcal kalori miktarı olduğu düşünülmektedir.
 • Karbonhidrat,
 • Lif,
 • A ve c vitamini,
 • Potasyum,
 • Kalsiyum,
 • Demir, gibi ciddi anlamda insan sağlığına fayda sağlayan çeşitli vitamin ve mineraller yönünden zengindir.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Aslında ıhlamur denince akla ilk gelen, soğukların vücuda verdiği hasarı önlemesidir. Bunun dışında gribal enfeksiyonlarda da sıkça kullanımı yapılmaktadır. Ancak ıhlamurun vücuda faydaları sadece bunlarla da sınırlı değildir.

 • Ihlamur virüs ve bakterilerin kısa zamanda vücuttan atılmasını sağlar.

Özellikle kış mevsiminde ve mevsim geçişlerinde yaşanan virüs ve bakteri gibi durumlardan vücudunuzu korumak isterseniz günlük olarak bir fincan ıhlamur çayı tüketmeniz önerilir. Vücudun daha dirençli ve daha sağlam olmasına yardımcı olması ile bilinen ıhlamur, her bakımdan vücudu bulaşıcı hastalıklara karşı korumaktadır.

 • Ihlamur tanen içeriği bol olan bitkilerden biridir.

Tanen sayesinde vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Harika bir şekilde antioksidan özelliği içermesi sayesinde daha dinç ve daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmanıza da yardımcı olur. Bu nedenle hem çocukların hem de ilerleyen yaştaki kişilerin bolca ıhlamur tüketmesi önerilir.

 • Ihlamur bağırsakların temizlenmesini sağlar.

Bilindiği üzere insan vücuduna gün içinde çok çeşitli yiyecekler ve içecekler girmektedir. Tüm bu yiyecek ve içecekler bağırsaklarda birikir. Ancak bazı gıdalar vardır ki bağırsak sağlığına ciddi anlamda zarar verir. Bağırsaklarda biriken bu toksinler zamanla çoğalarak, kıl kurdu oluşumuna ve vücutta zehirlenmeye kadar daha pek çok büyük probleme neden olur. Eğer daha sağlıklı ve daha temiz bir bağırsak sistemine kavuşmak isterseniz bolca ıhlamur tüketmeniz gerekir. Ayrıca aşırı derecede kabızlık gibi sorunlarınız varsa ıhlamurun içine bir miktar doğal bal ilave edip tüketmeniz gerekir. Bu sayede bağırsaklar yumuşayarak daha aktif bir şekilde çalışmasına devam edecektir.

 • Ihlamur mide asidini dengeler.

Mide sorunları yaşayan kişiler aynı zamanda gün içinde belli verimsizlikler ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu gibi mide sorunlarında ve diğer tüm mide sorunlarında bolca ıhlamur tüketilmesi önerilir. Bu sayede midede oluşabilecek çeşitli hastalıkların da önüne geçebilirsiniz. Özelikle ailesinde mide kanseri öyküsü olan kişilerin, kendilerinin de mide kanserine yakalanmaması için bolca ıhlamur tüketmesi önerilir.

 • Ihlamur vücut iltihapları ve enfeksiyonlarını giderir.

Vücudun her neresinde olursa olsun iltihap ve enfeksiyon temizliği denince akla ilk gelen besinlerden biri ıhlamur olmuştur. Özellikle boğaz ve bademcik enfeksiyonların da ıhlamur tüketimi sıklıkla yapılır. Eğer bal ve bir miktar zencefil ile ıhlamur çayını karıştırıp, içerseniz çok kısa sürede hatta anında bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Boğaz yanması ve boğaz tahrişlerinde de bolca ıhlamur tüketilmesi önerilir. Elbette ıhlamurun sadece boğaz iltihabını gidermesi özelliği yoktur. Vücudun diğer bölgelerinde de yaşanabilecek her türlü enfeksiyonları giderir.

 • Ihlamur ödem ve şişliklere iyi gelir.

Eğer vücudunuzun belli bölgelerinde ödem ve şişlik gibi durumlar ile karşı karşıya kalıyorsanız o halde vereceğimiz tarifi uygulayabilirsiniz. Bir miktar ıhlamur ile aynı miktardaki naneyi kaynatıp, çay haline getirdikten sonra ödem yaşanan bölgeleri bu çayın içinde bir süre bekletmeniz tavsiye edilir. Öte yandan ıhlamur, vücut berelerinde ve vücut morluklarında kullanılması gereken bir bitkidir. Vücuttaki morlukları alırken bere gibi durumların da daha hızlı iyileşmesini sağlar.

 • Ihlamur karaciğer sağlığında müthiş bir etkiye sahiptir.

Bilindiği üzere karaciğer vücudun en önemli organlarından biridir. Hal böyle olunca daha sağlıklı ve daha temiz bir karaciğer yapısına kavuşmanız  gerekmektedir. Özellikle karaciğer yağlanması ve karaciğerde toksin birikmesi gibi durumlarda mutlaka ıhlamur tüketilmesi uzmanlarca önerilmektedir. Ayrıca safra kesesinin de temizlenmesine yardımcı olur. Yani vücudun en hassas organlarında iyileştirme ve onarma gücüne sahiptir.

 • Ihlamur kolesterolün yükselmesini önler.

Kötü kolesterol beraberinde çeşitli vücut hastalıklarını getirir. Bu nedenle daha sağlıklı bir damar yapısına sahip olmak adına kolesterolünüzü dengede tutmalısınız. Bunun için ise ıhlamur şahane bir alternatif olacaktır. Ihlamur tüketerek damar sağlığınızı korurken yüksek kolesterolünüzün de kontrol altında kalmasını sağlayabilirsiniz.

 • Ihlamur ter yolu ile toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Vücutta biriken toksinlerin atılımı için mutlaka ıhlamur gibi özel bitkilerden faydalanmanız önerilir. Sıcak ve yudum yudum içeceğiniz ıhlamur çayı ile vücudunuzdan toksinleri kolayca atabilirsiniz. Ayrıca terleme sağlayarak, vücuttaki diğer hastalıkların da atılmasına yardımcı olur. Buna ek olarak hem terletme özelliği ile hem de düşük kalorisi ile kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Dolayısı ile kilo vermek isteyen kişiler gün içinde birkaç fincan ıhlamur çayı tüketebilirler.

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur çayını katıklı veya katıksız olarak tüketebilirsiniz. Örneğin gün içinde rutin olarak ıhlamur çayı tüketeceğinizde içine başka hiçbir ilave yapmadan tüketmeniz önerilir. Bunun dışında enfeksiyon veya diğer hastalıklar için kullanacaksanız, zencefil, nane, kekik ve bal gibi doğal ürünler ekleyebilirsiniz. Ihlamur çayı nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı ise;

 • İlk olarak suyu kaynamaya almanız gerekiyor.
 • Kaynayan suyun içine bir tutam ıhlamur ekledikten sonra birkaç dakika daha kaynatıp hemen altını kapatmanızda fayda vardır. Aksi halde çok kaynatılan ıhlamur çayının vitamin ve mineralleri kaybolacaktır.
 • Kaynamış olan ıhlamurun ağzını kapatıp, dinlendirmeniz gerekiyor. Eğer ağzını kapatmazsanız, içinde bulunan uçucu yağlar uçacaktır.
 • Eğer günlük olarak hastalıklardan korunmak için ıhlamur çayı içecekseniz, fazla rengini vermeden içmeniz gerekir.
 • Fakat hastalıkların tedavisi için içecekseniz o halde ıhlamur kırmızı renge gelene kadar bir süre bekletip içmeniz daha faydalı olacaktır.

Ihlamurun Zararı Var Mı?

Ihlamurun zararları yok denecek kadar azdır. Ama fazla tüketildiğinde terletme özelliği nedeni ile vücutta sıvı kaybına neden olabilir. Bunun dışında polene veya kokulu bitkilere alerjisi olan kişiler daha dikkatli tüketmelidir. Hamile ve lohusa olan bayanlar için ıhlamur tüketilmesi kesinlikle önerilmez. Öte yandan günde iki fincandan daha fazla tüketilmesi, halinde çeşitli bağırsak sorunları ile ve ishal gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.