Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Sığla Yağının Faydaları ve Zararları

0

Sığla yağının faydaları arasında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, küçük yaraların iyileştirilmesi, ağız sağlığının arttırılması, öksürüğün bastırılması, menstrüasyon dönemlerinin düzenlenmesi, gaz oluşumunun engellenmesi, kan basıncının düşürülmesi, yara izlerinin azaltılması, cildin iyileştirilmesi, ağrıların yatıştırılması, idrarın azaltılması ve stresi yönetilmesi bulunmaktadır. Ayrıca sığla yağı, faydalı bir tonik görevi görür, uterusu sağlıklı tutar ve sindirim sistemini dengeler.

Sığla Yağı Nedir?

Bitkisel yağlar, iyileştirici özellikleri ve tedavi edici faydaları nedeniyle binlerce yıldır popüler bir şekilde kullanılmaktadır. Bu bitkisel yağlar sağlık yararları iyi bilinen bitkilerin saplarından, köklerinden veya yapraklarından elde edilir. Bu faydalı bitkisel yağlardan biri de sığla yağıdır. Sığla yağı, Somali’de yaygın olarak yetiştirilen boswellia sacara ağacının reçinesinden elde edilir. Bu ağaç çok az toprakta, ıssız ve kuru koşullarda yetişir.

Sığla Yağının Faydaları Nelerdir?

Sığla yağı, aromaterapide de kullanılan bir çeşit esansiyel yağdır. Kronik anksiyete ve stresi hafifletmeye yardımcı olmak, iltihaplanma ile ağrıyı en aza indirmek, bağışıklık sistemini arttırmak ve hatta kanserle savaşmak gibi çeşitli sağlık yararları sunar. Bu yağ ayrıca antik Roma ve Mısırlılar zamanında çeşitli törenlerde parfüm olarak kullanılmıştır. Sığla yağı, daha sık kozmetik olarak kullanılsa da bir dizi tıbbi kullanıma sahiptir. Şimdi sığla yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Sığla Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sığla yağı, çok etkili bir antiseptiktir, mikropları gideren dezenfektan ve antiseptik nitelikler içerir. Bilinen herhangi bir yan etkisi olmadan septik ve tetanoz olmalarını önlemek için yaralanmalara da uygulanabilir.

 • Sığla Yağı Küçük Yaraları İyileştirir

Sığla yağı, küçük yaraların iyileşmesini hızlandırır ve topikal olarak uygulandığında daha fazla enfekte olmalarını önleyen hassas niteliklere sahiptir. Bu yağ ayrıca pıhtılaştırıcı olarak işlev görerek kan dolaşımını arttırır.

 • Sığla Yağı Ağız Sağlığını Geliştirir

Bu yağın antiseptik ve dezenfektan nitelikleri, diş ağrısı, ağız kokusu, ağız yaraları, oyuklar ve diğer enfeksiyon türleri gibi çeşitli oral sorunlara karşı mükemmel bir şekilde savaşır. Eğer güçlü antiseptik özelliklerin yanı sıra hoş bir aroma arıyorsanız sığla yağı içeren ağız bakım ürünlerini deneyebilirsiniz.

 • Sığla Yağı Öksürüğü Bastırır

Sığla yağı, yaygın olarak astım atakları ve öksürük gibi solunum problemleriyle savaşmak için kullanılır. Bu yağ ağız yoluyla alındığında göğüs tıkanıklığı ve balgamı giderir, solunum sistemini temizler ve soğuk algınlığı semptomlarını ciddi oranda hafifletir.

 • Sığla Yağı Adet Dönemlerini Düzenler

Sığla yağı, gecikmiş adet dönemini engeller ve menopoz gelişimini yavaşlatır. Ayrıca adet dönemlerindeki karın krampları, mide bulantısı, baş ağrısı, ruh hali değişiklikleri ve halsizlik gibi ilişkili diğer semptomların iyileştirilmesine de yardımcı olur.

 • Sığla Yağı Gaz Oluşumunu Önler

Bu yağ, gaz birikmesini önler ve gazın vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Aşırı gazın bağırsaklardan bu şekilde uzaklaştırılması ayrıca mide ağrıları, aşırı terleme, hazımsızlık, huzursuzluk ve diğer pek çok ilgili sorun gibi konularda da rahatlama sağlar.

 • Sığla Yağı Osteoartriti Tedavi Eder

Bu yağ, osteoartrit sorunları için etkili bir tedavi yöntemidir. Yakın dönemde yapılan bir araştırmaya göre bu yağın düzenli olarak kullanımı osteoartrit semptomlarını azaltmıştır.

 • Sığla Yağı İrritabl Bağırsak Sendromunu Giderir

Yapılan bir araştırma, bu yağın lökotrienlerin işleyişini engelleme yeteneğine sahip bazı elementler içerdiğini kanıtlıyor. Lökotrienler, vücudun içindeki negatif reaksiyonun provokasyonu altında olduğu olaylarda vücudunuzun bağışıklık sistemi tarafından üretilir. Bunlar da irritabl bağırsak sendromuna ve bununla ilişkili iltihaplara neden olur. Bu yağın düzenli kullanımını bu sorunları giderir ve rahatlama sunar. Bu yağın, ülseratif kolitin yanı sıra Crohn hastalığı üzerinde de olumlu bir etkisinin olduğu da bilinmektedir.

 • Sığla Yağı Kan Basıncını Düşürür

Bu yağ, doğal bir idrar söktürücü olarak işlev görür ve vücudun sodyum da dâhil olmak üzere toksinlerden kurtulmasını sağlar. Bu durum da kan basıncını düşürür.

 • Sığla Yağı Ağrıları Giderir

Sığla yağının antienflamatuar özelliklerinden dolayı artrit ağrısı ve esas olarak kasların iltihaplanmasından kaynaklanan diğer rahatsızlık türleri için özellikle yararlı olabilir.

 • Sığla Yağı İdrara Çıkmayı Uyarır

Bu yağ, idrara çıkma işlemine yardımcı olur ve ayrıca sodyum, yağlar, ürik asit ile vücuttaki diğer farklı toksinler gibi sıvı ağırlığından da kurtulmanıza yardımcı olur.

 • Sığla Yağı Stresi Azaltır

Diğer birçok bitkisel yağlarında da olduğu gibi bu yağ da zihinsel rahatlama, huzur, dinginlik ve memnuniyet hissi verdiğinden etkili bir yatıştırıcı görevi görür. Aynı zamanda rahatlama mekanizmasını harekete geçirir, öfke, kaygı ve stresi en aza indirir. Stres sorunları için bu yağın doğrudan solunması veya masaj yağı olarak kullanılması gerekir.

 • Sığla Yağı Uterusu Sağlıklı Tutar

Bu yağ, uterus sağlığı için mükemmel bir çözümdür. Çünkü bu yağ, östrojen üretimini kontrol eder, rahimde bölgesinde rahim kanseri olarak da bilinen kist oluşumunu veya menopoz sonrası tümörler olasılığını en aza indirir. Ayrıca bu yağ, uygun adet döngüsü sağlayarak bir kadının rahmini en iyi durumda tutar. Tüm bunlarla beraber bazı kadınlarda jinekolojik stres ya da karmaşık işlev bozukluklarına neden olabilecek hormonsal koşulları düzenler ve harika bir şekilde tedavi eder.

 • Sığla Yağı Sindirimi Arttırır

Ağrılı hazımsızlık yaşıyorsanız veya kronik bir mide ekşimesi hastaysanız, tedavi planınıza kesinlikle sığla yağını dahil etmelisiniz. Bu yağ, herhangi bir yan etkiye neden olmadan sindirim sistemini düzenler ve sadece semptomları geçici olarak baskılayan yaygın antiasitlerin aksine kalıcı olarak bu sorunları tedavi eder. Temel olarak bu yağ, midede sindirim sularının (safra mide suları ve asitler) salınımını hızlandırır ve peristaltik hareketi artırarak yiyeceklerin bağırsaklardaki hareketini destekler.

Sığla Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Sığla yağı cilt için de mükemmel çözümler sunar. Şimdi de sığla yağının cilde faydaları neler inceleyelim;

 • Sığla Yağı Doğal Bir Cilt Kremi Görevi Görür

Sığla yağı, cilt bakım ürünü olarak işlev görür. Bu yağın saç kremi olarak düzenli bir şekilde kullanımı cildi yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirir.

 • Sığla Yağı Skar Oluşumunu Azaltır

Sığla yağı, ameliyat ve gebelik izlerini azaltır ve ciltteki diğer izlerin solmasına yardım eder.

 • Sığla Yağı Cilt Derisini Yeniler

Bu yağ, sağlıklı cilt hücrelerini yenileyerek kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır.

 • Sığla Yağı Tırnakları Güçlendirir

Bu yağın tırnaklara uygulanması zayıf, kırılgan ve hassas olan tırnakları güçlendirir. Çabuk kırılmasını engeller.

 • Sığla Yağı Anti Enfeksiyon Olarak Çalışır

Mükemmel bir dezenfektan olan bu yağ, yaraları veya kesikleri temizlemek için kullanılabilir. Bu yağ, iz bırakmadan daha hızlı iyileşmeye yardım eder.

 • Sığla Yağı Siğilleri Tedavi Eder

Birkaç hafta boyunca günde 2-3 defa siğile bu yağı doğrudan uygulamak, kademeli bir iyileşme gösterir. Ayrıca uzun dönemde siğil oluşmasını da engeller.

 • Sığla Yağı Böcek Isırıklarının Semptomlarını Azaltır

Birkaç damla sığla yağı, böcek ısırıklarından kaynaklanan şişliği azaltma yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Doğrudan etkilenen bölgeye uygulanabilir.

Sığla Yağının ​​Saça Faydaları Nelerdir?

Sığla yağı da dâhil olmak üzere hemen hemen tüm bitkisel yağlar, düzenli olarak kullanılması halinde kepeklerden kurtulma sağlayabilir. Ayrıca ışıldayan saçlar elde etmek için sadece sığla yağı kullanabilirsiniz. Bu yağ şekillendirici jel olarak da kullanabilir ve şaşırtıcı sonuçlar verir. Son olarak bu yağ, saç köklerini daha güçlü hale getirerek saç dökülmelerini durdurup daha sağlıklı saçların oluşmasını sağlar.

Sığla Yağı Nerede Bulunur

Son dönemde oldukça popüler olan sığla yağı nerede satılır ve sığla yağı aktarlarda bulunur mu sorusu çok sık sorulmaktadır. Sığla yağını aktarlardan alabileceğiniz gibi kozmetik mağazalardan satın almanız mümkün.

Sığla Yağı Cilde Nasıl Sürülür

Cilde oldukça faydalı olan sığla yağı cilde nasıl uygulanır hakkında bilgi vermek istiyorum. Cildi canlandıran, cildi yenileyen ve yaşlanma etkisini geciktiren bu yağı direk olarak yüzünüze masaj yolu ile uygulayabileceğiniz gibi diğer yağlar ile karıştırıp cildinize sürebilirsiniz.

Kullandığınız maske tariflerine ekleyebileceğiniz bu ayrıca dilerseniz kullandığınız nemlendirici içerisine ekleyerek kullanmanız mümkün.

Sığla Yağı Göz Çevresine Sürülür Mü

Genelde sığla yağı göz altına ve göz çevresine az miktarda sürülmesine karşın daha hassas ve ince yapıda göz altına sürerken alerji ve tahriş oluşabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Sığla Yağının Zararları

Sığla yağının cilde faydaları ve saça faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Bilinçsiz olarak fazla kullanıldığında alerjiye sebep olan bu yağ ayrıca ciltte tahriş, kızarıklık, yanma ve kaşıntıya neden olabilir.

Sığla yağını bilinçsiz tüketmek mide yanmasına ve mide sorunlarına neden olabilir. İlaç kullananlar kesinlikle doktora danışmadan kullanmamalıdırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.