Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Kadınlarda Yumurtalık Ovarian Kanserinin En Sinsi Belirtileri

0

Tıp biliminin, yumurtalık kanserini en erken aşamalarında tespit etmek için gerekli ekipman ve tıbbi araçlara sahip olmadığını görüyorsunuz ve semptomlarının çoğu ortak, spesifik olmayan ve yumurtalıklarınızla ilgisiz olma eğilimindedir.

İstatistikler her yıl 20.000’den fazla kadının hayatı tehdit eden hastalık olan yumurtalık kanseri teşhisi konduğunu gösteriyor. Ve bu rakam meme kanseri teşhisi konan kadınlardan onda biri kadar. İkincisi Amerika’da kadınlar arasında daha yaygın olsa da, yumurtalık kanseri daha ölümcül ve çok daha ölümcül.

Bu nedenle yumurtalık kanseri geç evrelerinde teşhis konur ve hayatta kalma oranlarının da düşmesine neden olur.

Yumurtalık kanseri belirtileri son derece spesifik, sessiz ve incedir ve bu nedenle tıbbi uzmanların bu hastalığa sessiz katil adını vermiş olmalarıdır. Onu tespit ettiğinizde, hayati organlarınızın içinde yolunda ilerlemiş ve temel işlevleri yerine getirme yeteneklerini yıpratmıştır. Araştırmalar, çoğu kadının teşhis konmadan 6-9 ay kadar önce doktorlarına danışma eğiliminde olduklarını, çünkü semptomlarını yalnızca uzun süre aşırı derecede ısrar ettikleri zaman gerçekleştiremediklerini ortaya koyuyor.

İşte tüm kadınların sağlıklarını güvence altına almak için göz önünde bulundurmaları gereken son derece önemli 3 işaret:

Yumurtalık Ovarian Kanserinin Semptomları

Yumurtalıklarınız, mesanenizin ve bağırsaklarınızın yanında, pelvisinizde sıkışır. Ve yumurtalıklarınızın içindeki tümör büyümeye başladığında, yumurtalıklarınıza en yakın organlarda ciddi gastrointestinal rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. En sık görülen semptomlardan bazıları hazımsızlık, bulantı ve şişkinliktir, ancak bazı hastalar da bellerinde ağrı ve şiddetli karın ağrısı gibi semptomları rapor eder.

Aşırı kaka yapma ve idrar yapma da bu hastalığın oldukça yaygın semptomları olarak kabul edilir. Bazı vakalarda, mide sorunları, şişmiş pelvis, enerji eksikliği, açlık eksikliği, halsizlik ve şişmiş karın, yumurtalık kanseri ile ilişkili semptomlar olarak ortaya çıkmıştır.

Yumurtalık Ovarian Kanserde Hareket etmek önemlidir

Vücudumuzu ve ihtiyaçlarını anlamamız ve vücut organlarımızın sağlığını etkileyen bu semptomları araştırmamız gerekiyor. Şimdi ve o zaman, hepimizin mutsuz bir midesi var ve yorgunluk bize stres ve yorgunluk veriyor, ancak belirtiler haftalar veya aylarca devam ederse normal veya rutin rahatsızlıklar değildir. Ve bu, harekete geçmenin, kendinize bir doktor randevusu almanızı ve iyice incelenmesini sağlamanın zamanıdır.

 

Yumurtalık kanseri semptomları tamamen sessiz olmasa da, yumurtalıklarınızla aşırı derecede ilgisiz olmaları ve bazı çok yaygın sağlık koşullarıyla ilişkilendirilmeleri, yumurtalık kanserini en baştan bir olasılık olarak dışlamanıza neden olur.

Belirtilerinize, üzgün bir mide veya rutin tükenme gibi bazı genel rahatsızlıklardan başka bir şey neden olmuyor olabilir. Ve temelde endişe verici ve rahatsız edici bu semptomların tekrarıdır.

Yumurtalık Ovarian Kanseri Doktorun Stratejisi

Bu semptomları haftalarca, hatta aylarca yaşamış olmanız farketmez, başvurduğunuz doktor en sık karşılaşılan nedenleri azaltarak tedaviye başlayacaktır ve yumurtalık kanseri bunlardan biri değildir. Yumurtalık kanseri oldukça nadir görülen bir hastalık olduğu için, doktor ilk önce semptomların en sık görülen nedenlerini göz önünde bulunduracak ve ortadan kaldırmaya çalışacaktır. Bu yaygın nedenler arasında mide ekşimesi, gıda alerjileri, GI hastalıkları ve diğerleri arasında reflü sorunları bulunur.

Bununla birlikte, doktorunuz bu durumları tedavi etmenin belirtilerinizi ortadan kaldırmadığını fark ettiğinde, ancak kanser olasılığını dışlamak için bir kan testi ya da ultra sesli bir rapor yazacaktır. Ailenizde bir kanser geçmişiniz varsa, genetik olarak over kanseri için risk altındasınız veya BRCA için pozitif olarak test ettiyseniz, tedaviniz farklı olabilir ve doktorunuz, over kanseri markerleri aramak için ilgili testler isteyecektir.

Kanser için genetik bir yatkınlığınızın olmadığı durumlarda, şişkin bir mide veya semptomlarınıza neden olan bir stres de olabilir. Yumurtalık kanseri ile ilişkili semptomların çoğunun yumurtalıklarınızla çok az ilgisi olduğu doğrudur.

Artık yumurtalık kanseri olduğunuzu gösteren bu sessiz ve sinsi işaretlerin farkında olduğunuza göre, tüm ilgili kan testlerini ve tıbbi muayeneleri yaparken en uygun tıbbi tedavi için bir doktora danışırken hiçbir zaman boşa harcamadığınızdan emin olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.