Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Çocuklara Televizyon Eğitimi Nasıl Olmalı?

0

Televizyon izlemesi yerine beyin ve fiziksel koordinasyonlarının gelişimi için yapılacak aktivitelere ve oyunlara yönlendirilmesi daha doğru olacaktır. Ancak yine de evde televizyon izlenmekteyse bazı kurallara dikkat etmek gerekir.

Çocukların genel olarak televizyon izlemesi doğru değildir. 

2 yaşına kadar  Televizyon Eğitimi

Çocuk 2 yaşına kadar kesinlikle televizyon izlememelidir. Televizyondaki sesler, ani ekran görüntüsü değişimleri çocuğun psikolojik gelişimi üzerinde negatif etkilere sahiptir. Ayrıca dil gelişimini yavaşlatır, ilerleyen dönemlerde göz bozuklukluklarına ve obeziteye meyil oluşturur. Özellikle bu yaş grubu çocukların televizyona dikkat kesilmesi, televizyon izlemeyi sevmesi değil, ani görüntü değişimleri ve renklerin ilgisini çekmesidir.

Çocuk okula başlayana dek Televizyon Eğitimi

Çocuk okula başlayana dek mümkün olduğunca televizyondan uzak tutmalı, onu daha sağlıklı aktivitelere yönlendirmelisiniz. Günde 30 dakikadan fazla televizyon karşısında zaman geçirmesine izin vermemelisiniz. Yaşıtlarıyla zaman geçirmesi, sizin okuyacağınız kitaplar, boyama kitapları ve yaşına uygun oyunlar çocuğun gelişimi için çok daha yararlı olacaktır.

Okul çağı Televizyon Eğitimi

Okul çağına gelmiş çocuk için günde en fazla 2 saatlik televizyon izlemesine izin verilmelidir. Bu yaştaki çocuk aile bireylerini örnek almaktadır. Ona televizyon yasağı koymak yerine, ev bireylerinin de televizyonu kısıtlı bir süre izleyerek çocuğun televizyondan uzak olmasını sağlamalıdır.

Televizyon izleyen çocukta, gelişim geriliği, göz bozuklukları, psikolojik problemler ve obeziteye meyil görülebilir. Özellikle televizyon bağımlılığı oluştuğunda bu daha sık görülmektedir. Eğer çocuk televizyon izlemediğinde agresifleşiyor ise, eve geldiğinde ilk yaptığı televizyonu açmak ise, televizyon izlemesi nedeniyle sorumluluklarını yerine getiremiyorsa, çocuğunuz televizyon bağımlısı olmuş demektir. Çocuğu televizyon bağımlılığından kurtarmanın en iyi yollarından biri, ailecek aktivite ve oyun saatleri düzenlemek, televizyonu kapalı tutma yasağı koymak ve tüm ailenin bu kurala uymasını sağlamaktır.

Televizyon önerilen sürelerde doğru kullanıldığında, çocuk için elbette yararlı olabilir.  Burada dikkat edilmesi gereken yaşına uygun programları izlemesini sağlamaktır. Her televizyon programı ve yayınlanan film öncesi yaş grubunu, şiddet içerip içermediğini belirten semboller gösterilir. Lütfen çocuğunuz televizyon izlemeden önce bu sembollere dikkat ediniz. Ayrıca çocuğun gelişimini destekleyici çizgi filmleri tercih edebilir, ilgisini çeken ve yaşına uygun belgeselleri izlemesi için yönlendirebilirsiniz.

Yine de televizyon izlemek yerine, çocuğu ilgisini çeken kurslara, aktivitelere yönlendirmeniz, akranlarıyla oyun oynaması çocuğun yararına olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.