Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Yumurtalık Kisti Nedir? Yumurtalık Kistlerinin Çıkarılması Gerekli Mi?

0

Yumurtalık kisti, yumurtalığınızın içinde veya üzerinde gelişen sıvı dolu bir kesedir. Adet döngünüzün bir parçası olarak veya hücrelerin aşırı büyümesi nedeniyle doğal olarak ortaya çıkabilirler. Çoğu yumurtalık kisti herhangi bir belirtiye neden olmaz ve tedavi olmaksızın kendiliğinden geçer. Ancak bazen semptomlara neden olabilirler veya çıkarılmaları gerekebilir.

Yumurtalık Kisti Neden Olur?

Çoğu yumurtalık kisti, adet döngünüzün bir parçası olarak doğal olarak gelişir. Diğerleri, hücrelerin aşırı büyümesi nedeniyle gelişebilir. Genellikle vücudunuzdaki hormonal değişiklikler nedeniyle oluşurlar.

Endometriozis veya polikistik over sendromu (PKOS) gibi başka bir sağlık durumunuz varsa da yumurtalık kistlerine neden olabilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Yumurtalık kistlerinin çoğu herhangi bir belirtiye neden olmaz, bu nedenle sizde olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Ancak, sahip olduğunuz türe bağlı olarak, yumurtalık kisti belirtileri şunları içerebilir:

yumurtalık kisti
over kisti belirtileri
 • alt karnınızda (karın) ağrı veya rahatsızlık
 • seks sırasında ağrı
 • daha sık veya acilen işemeye ihtiyaç duymak
 • kaka yapmada zorlanmak
 • tuvalete gitmeniz gerektiğini hissettiren arka pasajınızda baskı hissetmek
 • şişkinlik hissi
 • hazımsızlık veya mide ekşimesi veya yemek yedikten sonra çok tok hissetmek
 • ağrılı dönemlere sahip olmak veya dönemlerinizin düzeninde bir değişiklik

Bunlar yumurtalık kistlerinin yanı sıra başka sorunların da belirtileri olabilir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz veya endişeleniyorsanız, tavsiye için doktorunuza başvurun. Acil tıbbi yardım gerektiren belirtiler hakkında bilgi için komplikasyonlar bölümümüze bakın.

Yumurtalık Kistlerinin Çıkarılması

Yumurtalık kistleri, yumurtalıklarınızın içinde veya üzerinde gelişen sıvı dolu keselerdir. Oldukça yaygındırlar ve onları her yaşta alabilirsiniz.

Çoğu yumurtalık kisti herhangi bir belirtiye neden olmaz ve genellikle iyi huyludur (kanserli değildir). Birçoğu tedavi olmadan gidecek. Ancak bazen cerrahi bir prosedürde bir yumurtalık kistinin çıkarılması gerekir. Bunun nedeni kistin büyük olması, semptomlara neden olması veya kanser olma riskinin bulunması olabilir.

Hamilelik sırasında yumurtalık kistleri neredeyse her zaman tedavi olmaksızın geçer. Doktorunuz genellikle sadece kist semptomlara neden oluyorsa veya çok büyükse ameliyat önerecektir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Yumurtalık kistiniz varsa, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Tedaviye ihtiyacınız olup olmadığı şunlara bağlı olacaktır:

 • kist türü
 • ne kadar büyük
 • semptomlarınız varsa
 • menopoza girdiyseniz

Kişisel tercihleriniz de dikkate alınacaktır.

Yumurtalık kistiniz küçükse ve herhangi bir soruna neden olmuyorsa, doktorunuz ultrason taramaları ile bir süre yakından takip etmenizi önerebilir. Buna ‘dikkatli bekleme’ denir. Yumurtalıklarınızdaki çoğu küçük kist kendiliğinden kaybolur ve herhangi bir soruna neden olmaz. Dolayısıyla bu yaklaşım, ihtiyacınız olmayan bir tedaviden kaçınmanıza yardımcı olur.

Doktorunuz, tekrar ultrason taraması yaptırmanız gerektiğinde sizinle görüşecektir. Bu olabilir:

 • bir yıl sonra hala adet görüyorsanız
 • menopoza girdiyseniz, bir yıl boyunca her dört ila altı ayda bir

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Kistiniz büyükse, semptomlara neden oluyorsa veya gitmiyorsa, doktorunuz muhtemelen onu çıkarmak için ameliyat olmanızı önerecektir. Ayrıca kistinizin yumurtalık kanseri olma riski varsa ameliyat önereceklerdir.

Yumurtalık kisti için ameliyat yapmanın iki yolu vardır :

 • anahtar deliği cerrahisi (laparoskopi)
 • açık cerrahi (laparotomi)

Yumurtalık Kisti Olan Biri Nasıl Beslenmeli?

Düşük glisemik indeksli besinler tüketmek, uzun süre tok kalmanıza ve kilo vermenize yardımcı olur. Yumurtalık kisti olan birinin düşük glisemik indeksli besinler tüketmesi önerilir.

Ek olarak, posalı ve lifli gıdalar tüketilmelidir. Ara öğünlerde karbonhidrat, yağ ve proteinler olmalıdır. Özellikle Peynir, ekmek, meyve, süt-yoğurt, kuruyemiş, kek, bisküvi gibi besinlerin ne kadar tüketileceği diyetisyen önerisi ile tüketilmelidir.

Endokrin Bozukluğu Ne Demek? Neden Olur? Tedavisi Var Mı?

Hormon Bozukluğu Neden Olur? Hormon Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.