Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Bir Kadına Kürtaj Yapıldığı Anlaşılır mı?

0

Özellikle istenmeyen gebeliklerden dolayı kürtaj yaptırmak isteyenler ileri ki hayatlarında sorun yaşamamak için kürtaj yapıldığı anlaşılır mı? sorusunu soruyorlar.

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ile anne ve çocuk sağlığını ilgilendiren zorunlu durumlarda yapılan bir tıbbi müdahale yöntemi olan kürtaj, gelişen teknoloji ve imkanlar ile kısa sürede ve hiç bir olumsuz etkisi olmadan yapılabiliyor.

 

Kürtaj Yapılışı, Vakumla Kürtaj Operasyonu

Kürtaj kadın genital organının içinde yapılan bir işlem olduğu için ancak bir tıp doktoru tarafından ve ultrason gibi görüntüleme sistemleri ile anlaşılabilmektedir.

Herhangi bir ilişki esnasında veya fiziksel olarak kürtajın anlaşılması mümkün olmamaktadır.

Vücudun dış kesiminde herhangi bir müdahale veya dikiş atılma işlemi olmadığı için fiziksel görünüm olarak da anlaşılamaz.

Kürtaj Yasal mıdır?

Ülkemizde kürtaj yasal bir uygulamadır. Yasaların getirdiği zorunluluk ise gebeliğin 10. haftayı geçmemiş olması ve kürtaj yaptıracak şahsın 18 yaşında olmasıdır.

Ayrıca, evli çiftlerde ise iki taraftan da mutabık kalındığına dair imza alınmaktadır.

15 yaş ile 18 yaş arasındaki şahısların kürtaj olabilmesi için ise yasal ebeveynlerin imzası istenmektedir. 15 yaşın altındaki olaylar ise mutlaka adli mercilere bildirilir.

10 haftayı geçen gebeliklerin sonlandırılması için ise tıbbi zorunluluk gerekmekte ve bu durum belgelenmelidir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi başlamadan önce, mutlaka kesin kararlı olunmalı ve bu operasyona hazırlanılmalıdır. Doktorla yapılan görüşmeler sonucunda kürtaja karar verildiğinde, kürtaj yapılacak kadına bazı testler uygulanarak operasyon için uygun olup olmadığı tespit edilir.

Operasyona uygun olduğuna karar verildikten sonra ise genellikle lokal anestezi ile 10 ile 15 dakika süren bir cerrahi müdahale ile kürtaj gerçekleştirilir.

Kürtaj rahim duvarında yapışık olan ceninin kazınarak alınması ile gerçekleştiğinden eskiden ağrılı ve operasyon sonrası ise sıkıntılı bir sürece sebep olan bir işlemdi.

Yeni teknoloji sayesinde ise kürtaj işlemi tek kullanımlık ve keskin olmayan uçlara sahip aletlerle ve vakum cihazları kullanılarak yapılmaktadır.

Böylece operasyon ağrısız ve daha kısa sürüyor, kürtaj olan şahsın iyileşme süreci daha kısa ve problemsiz geçerek normal yaşamına daha çabuk devam edebiliyor.

Özellikle vakumlu kürtaj operasyonlarında kanama minimum seviyesinde oluşuyor, operasyon yaklaşık 5 dakika sürüyor ve hasta 1 veya 2 saat hastanede gözlem altına alındıktan sonra taburcu işlemi gerçekleşiyor.

 

Vakumlu kürtaj uygulamasında rahim ağzı özel aletlerle genişletilerek, vakumla cenin alınıyor ve ultrasonla operasyonun tamamlandığı kontrol edilerek kanamanın durması ile operasyon bitiriliyor.

Bu operasyon sayesinde içeride parçanın kalması ve bu parçadan dolayı daha sonra büyük problemlerin de oluşması önlenmiş olmaktadır.

Bu yazıya da Bakın:

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunmanın 6 Basit Yolu

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Gebelik Sonlandırma, Evde Bebek Düşük Yaptırma

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.