Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Vakumla Kürtaj Nedir? Vakumla Kürtaj Güvenli mi?

0

Vakumlu kürtaj Hakkında Ayrıntılı Bilgi

İstenmeyen gebeliklerde en sık başvurulan tedavi yöntemlerinden biri hiç kuşkusu kürtajdır.

Kürtajın pek çok türü bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan kürtaj yöntemlerinden biri de vakumla kürtaj yöntemidir.

Ancak bu yöntemi tercih etmeden önce hastaların çok iyi düşünmeleri ve öyle karar vermeleri psikolojik sağlık açısından çok önemlidir. Ve hastalar kesinlikle kullanacakları yöntemin ne olduğu hakkında fikir sahibi olmalıdır. Peki, vakumla kürtaj nedir?

Vakumla Kürtaj Nedir?

Vakumla kürtaj gebeliğinde ilk 12 – 13 haftasında yapılan ve gebeliğin ilk 3 ayında doktorunuzun özel muayenesinde yapılabilen ancak sonraki aylarda hastane ortamı gerektiren bir kürtaj yöntemidir. Hasta bu yöntem sayesinde istenmeyen gebeliklerin önüne geçebilmektedir.

Bu tedavi yönteminden sonra hastalar maksimum 1 gün içerisinde ayağa kalkabilmekte ve hayatlarına devam edebilmektedir.

Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır?

ABD’de yapılan çoğu kürtaj hamileliğin ilk 12 ila 13 haftasında gerçekleşir. İlk üç aylık döneminizde klinikte kürtaj yapmayı tercih ederseniz, “aspirasyon kürtajı” olarak da adlandırılan bir vakum aspirasyonunuz olacaktır.

Çoğu durumda, bu prosedür için servisinizin hazırlanmasına veya genişlemesine gerek yoktur. Ancak, yaklaşık 10-12 haftalık gebe kalıyorsanız, sağlık hizmeti sağlayıcınız, medikal aletlerin rahminize erişebilmesi için, rahim ağzınızı kullanmaya başlamadan önce bir kaç adım atmanız için gerekli adımları atabilir.

Muhtemelen nemi emen ve laminaria denilen genişletilmiş steril deniz yosundan yapılmış küçük çubuklar yerleştirecektir.

Prosedür için hazır olduğunuzda, sağlık uzmanınız, bir pelvik muayeneyesahip olduğunuz gibi, ayaklarınızla bir sınav masasında yatarsınız. Rahat ve sakin olduğunuzda, tercih ederseniz, sağlık uzmanınız vajinanıniçine spekulum adı verilen bir tıbbi alet yerleştirerek vajinayı açık tutabilirsiniz ve vajinayı ve serviksinizi Betadine adlı antiseptik bir solüsyonla sürün .

Serviksin içine bir anestezi enjekte ederek onu uyutur ve rahim ağzını bir tutuşma aleti ile yerinde tutar. Daha sonra, ya elle tutulan bir şırıngaya ya da bir emiş makinesine rahmine bağlı küçük bir tüp yerleştirecek ve içeriğini temizleyecektir. Baştan sona kadar, prosedür birkaç dakika sürer.

Daha sonra, doktorunuz prosedürün başarılı olduğundan emin olmak için kontrol edecek ve ardından gözlem altında yaklaşık 30 dakika dinlenmeye bırakın.

 

İkinci Trimester: Dilatasyon ve Tahliye

Eğer 12 haftadan fazla hamile iseniz, sağlayıcınız hamileliğiniz için bir ultrason kullanacaktır. Sizden uzaklaştıkça, daha hazırlık çalışması için vücudunuzu prosedüre hazırlamanız gerekebilir.

Doktorlar yaklaşık 14 haftaya kadar vakumlu aspirasyon yapabilirken, en sık kullanılan ikinci trimester abortusuna dilatasyon ve tahliye denir.

Bir hizmet sağlayıcının bu prosedürden önce alacağı ilk adım, prosedürde yaralanmaması için serviksin hazırlanması ve genişletilmesidir.

Bu işlem içim muhtemelen bir gecede bırakılabilecek laminaria çubukları kullanacaklardır. Ayrıca, rahmi yumuşatmak için misoprostol gibi bir ilacı, ağız yoluyla veya vajinanız yoluyla da verebilirler. Ayrıca rahim boynunu genişletmeye yardımcı olacak araçlar kullanabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.