Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

0

Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme ilgili bazı endişeleriniz olabilir ama endişelenmenize gerek yok. Operasyon sonrasında ilk birkaç gün birkaç değişiklik yapmanız gerekebilir, ancak basur olarak da adlandırılan hemoroidinizin tekrarını önlemeye yardımcı olabilecek bir diyet yemeye odaklanmalısınız.

Hemoroid Ameliyatından Sonra Ne Yemeli?

Özellikle ameliyat sonrası 2-3 gün bol sıvı alınması ve hafif besinler tüketilmesi önerilir. Pilav, muz, makarna, kraker ve tost gibi besinler ilk 2 gün yenebilir. Çorba içilebilir. Ancak 3.günden sonra yavaş yavaş normal beslenme düzenine geçilebilir.

hemoroid ameliyatı sonrası beslenme
hemoroid ameliyatı sonrası ne yenir

Hemoroid ameliyatından sonra iyileşme hızlı olmasa da, işlemden sonra çok uzun süre özel bir diyet uygulamanıza gerek yoktur. İlk birkaç gün, yaranızın iyileşmesi için bölgedeki hareketi en aza indirmeniz gerekir; bu, dışkınıza hacim kazandırmayacak ve kalın bağırsak hareketlerine neden olmayacak yiyecekler yemek anlamına gelir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Hangi Çorba?

Operasyon sonrası özellikle ilk 2 gün posasız yiyecekler alınması tavsiye edilir. Çorba olarak sebzeli, pirinçli, tavuklu çorbalar tüketilebilir.

Hemoroid Ameliyatı Olanlar Ne Yememeli?

Hemoroid ameliyatı sonrasında hastalar ishal ve kabız olmamaya dikkat etmesi gerekir. Özellikle kahve, kola, sarımsak, soğan, acı biber, fast food ve alkollü içecekler ishale neden olabileceğinden hastaların ameliyat sonrasında belli bir süre tüketmemesi önerilir. Sindirimin düzenli ve iyi çalışması için günde 2 litre su tüketilmesi önemlidir.

Hemoroid Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Anal bölgenin temizliğine önem verilmeli. Makat bölgesi temiz tutulmalı ve nemli bırakmamaya dikkat edilmeli.
 • Operasyon sonrası bol sıvı alınmalı ve lifli besinler tüketilmelidir.
 • Dışkılama sırasında ağrıyı hafifletmek için uyuşturucu kremlerden yardım alınmalı.
 • Ödem ve ağrıyı gidermek için ılık suya oturulabilir.
 • Tuvalette uzun süre oturmaktan veya bağırsak hareketleri sırasında ıkınmaktan kaçının.
 • Doktorun önerdiği programa uyum sağlanması önerilir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Anüsünüzden biraz hafif kanama ve berrak veya sarı sıvı gelmesi yaygın bir durumdur. Bu büyük olasılıkla bağırsak hareketiniz olduğunda olur. Bu belirtiler ameliyattan sonra 1-2 ay kadar devam edebilir. 1 ila 2 hafta sonra normal aktivitelerinizin çoğunu yapabilir hale gelmelisiniz.

Hemoroidlerin varisli damarlara çok benzediğini öğrenince şaşırabilirsiniz, ancak bacaklarınız yerine anüsünüzün çevresinde veya rektumunuzda gelişirler. Sindirim sisteminizin bu bölgesi, bağırsak hareketi sırasında dışkıyı dışarı atmaya yardımcı olan karmaşık bir kas ve doku sisteminden oluşur. Hemoroidleriniz , güçlü kasın kapalı kalmasına yardımcı olmak ve bağırsak hareketinden sonra sızıntıyı önlemek için kanla dolan anüs yakınında bir doku yastığıdır.

Doku üzerindeki aşırı basınç, hemoroid dokusunun kanla dolmasına, şişmesine ve normal konumundan dışarı çıkmasına neden olarak hemoroid veya basur olarak adlandırabileceğiniz duruma neden olabilir. Hemoroidler her zaman semptomlara neden olmaz, bu yüzden sizde olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz.

Hemoroid yaygın nedenleri şunlardır:

 • Tuvalette çok uzun süre oturmak
 • Bağırsak hareketi sırasında süzme
 • Devam eden ishal veya kabızlık
 • Gebelik
 • Obezite
 • Diyetinizde yeterince lif almamak

Hemoroidinizin oluştuğu yer, yaşadığınız semptom türlerini belirleyebilir. Daha önce bahsedildiği gibi, hemoroid her zaman semptomlara neden olmaz ve sizde olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz.

İç hemoroid rektumunuzda gelişir. Bu tür hemoroidler tipik olarak ağrıya veya rahatsızlığa neden olmaz, ancak kanayabilirler. İç hemoroidlerde, tuvalet kağıdı ile sildikten sonra kan çizgileri veya bağırsak hareketinizden sonra tuvalette parlak kırmızı kan görebilirsiniz.

Dış hemoroid, anüsünüzün çevresinde cildinizin altında oluşur. İç hemoroid gibi dış hemoroid de herhangi bir soruna yol açmayabilir. Ancak, tahriş olurlarsa kaşınabilir veya kanayabilirler.

Hemoroid Neden Olur? Hemoroide Ne İyi Gelir?

Kolonoskopi Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Mide Botoksu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.