Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır? Gebelikte Beslenme

0

Hamilelikte önemli noktalardan birisi de beslenme konusudur. Bu nedenle dokuz aylık hamilelik süreci içerisinde nasıl beslenilmesi konusunun iyi bilinmesi gerekir.

Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır

 

Hamilelik sürecinde seçilen besinlerin besin değerinin yüksek ancak kalorisinin düşük olması gerekir. Kişinin gün içerisinde beş ya da altı öğün yemesi gerekir. Günlük olarak gerçekleştirilen besinler içerisinde tahılların ve bütün meyve sebzelerin, süt ve süt ürünlerinin bulunması gerekir.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Süt ve süt öğünleri içerisinde bol miktarda kalsiyum ve protein bulunmasından dolayı bol bol tüketilmesi gerekir. Protein içeren gıdalar, et, baklagiller ve kabuklu yemişler şeklindedir. Sebze ve meyvelerde hemen hemen hepsinin tüketilmesinde fayda vardır.

Çünkü sebze ve meyvelerde çeşit arttıkça verimde de bir artış meydana gelir.

Karmaşık olarak tüketilen karbonhidratlar besin deposudur. Bu besinler hamilelikte kesinlikle tüketilmesi gereken besinlerdir. Ancak bu besinlerin yanı sıra birde hamilelik sırasında özel olarak tüketilmesi gereken besinler vardır.

Gebelikte Sağlıklı  Beslenme

hamilelik,anne,bebek

 

Bunun nedeni ise hem vücudun hamileliğe ayak sağlamasına yardımcı olmak hem de bebeğin gelişiminin en iyi şekilde olmasını sağlamaktır. B vitamini, A vitamini ve C vitamini, kalsiyum, çinko, protein ve demir özel olarak alınması gereken besinler arasında yer alır. Hamilelik sürecinde tüketilmesi gereken besinlerin olduğu gibi aynı zaman da hamilelik sürecinde tüketilmemesi gereken besinlerde vardır.

Hamilelik sürecinde sigara ve alkol kesinlikle tüketilmemelidir. Aynı zaman da kafein, tatlandırıcı, asitli içecekler, dışarıdan alınan meyve suları, işlem görmüş ürünler, deniz ürünleri, fazla ciğer şeklindeki ürünlerde tüketilmemelidir. Hamilelik sürecinde doktorun önerdiği ilaçlar dışında başka hiçbir ilacın alınmaması gerekir.

Hamilelik süreci içerisinde bu besinlerin tüketilmesi hem hamileliği hem de bebeği olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle bu besinlerin tüketilmemesi daha faydalıdır. Hamilelikte tüketilen ürünlerin önemli olduğu kadar aynı zaman da kilo alımı da önemli bir yer tutar. Ancak hamilelik süreci içerisinde ideal kilo gibi bir kavram yoktur.

 

Çünkü her anne adayının aldığı kilo miktarı değişiklik gösterir. Normal bir kiloda hamile kalmış olan anne adayının on kilo ile on dört kilo arasında bir kilo alması gerekir.

Hamilelik sürecinde annenin kendisi ve bebeği için beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.