Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Hamilelik Döneminde Formda Kalmanın 5 Yolu

0

Hamilelik sırasında kilo almak tabii ki normal. Ancak araştırmalar beklenenden fazla kilo alımının hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için risk oluşturabileceğini söylüyor. Ayrıca doğum sonrası bu kiloları vermek de bir hayli zorlaşıyor. Doktorunuza danışarak hamileliğiniz sırasında almanız gereken maksimum kiloyu öğrenebilir ve kilo kontrolü sağlayabilirsiniz. Peki kilo kontrolünü nasıl sağlayabilirsiniz? İşte hamilelik sırasında formda kalmanın 5 kolay yolu.

Hamilelikte beslenme hakkında daha fazla bilgi almak için bu içeriğimize de göz atabilirsiniz:

19 Maddede Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

1. Yana doğru oturun

Hamilelik

Genellikle hamileliğin 8. haftasına doğru karın kaslarınız ayrılmaya başlar. Bu durum bebeğin karnınızda büyümesi ve hormon değişimleri nedeniyle oluşur. Bu kasların ayrılması zararsız olsa da doğumdan sonra karnınızda şişkinlik adı verebileceğimiz kalıcı bir görüntü bırakabilir. Bu durumu önlemek için uzanırken ya da otururken yan tarafa dönmeyi deneyebilirsiniz.

2. Su şişesi elinizin altında olsun

Hamilelik

Su içmenin hem sağlık için hem de kilo kontrolü açısından ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak hamilelik sırasında yeterli su içmek, plasenta oluşumuna yardımcı olduğu için daha da önemlidir. Eğer gün içinde su içmekte zorlanıyorsanız büyük bir su şişesi alıp sürekli elinizin altında bulundurabilirsiniz. Ayrıca aklınıza her geldiğinde biraz su içmeyi unutmayın. Hadi, bu yazıdan sonra gidip bir bardak su için!

3. “İki canı beslemek” düşüncesini bırakın

Hamilelik

Hamile olduğunuzu aileniz ve arkadaşlarınızla paylaştığınız andan itibaren “Artık iki canı besliyorsun” gibi cümleler duymaya başlamışsınızdır. Ancak bu düşünce oldukça zararlı. Anne karnındaki bebeğin kalori ihtiyacı yetişkin bir bireye eşit değil. Araştırmalar hamileliğin 6. ayından itibaren fazladan 300 kalori almanın yeterli olduğunu söylüyor. Bu konuda doktorunuza danışıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

4. Egzersiz için zaman ayırın

Egzersiz yapmak beynimizin mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin salgılamasına yardımcı olur. Endorfin aynı zamanda doğum esnasında acıyı azalttığı bilinen bir hormondur. Hamilelikte hafif ve düzenli egzersiz yapmak hem beyninizin mutluluk hormonu salgılamasına hem de kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Tabii ki, basketbol gibi ağır ve zıplamalı sporlardan bahsetmiyoruz. Güzel havalarda yürüyüşe çıkmak ya da gün içinde hafifçe esneme hareketleri yapmak oldukça yeterli.

5. Protein ve lif olmazsa olmaz

Düzenli olarak protein ve lif tüketmek hem kan şekerini dengelemek hem de açlığınızı kontrol etmek için çok önemli. Özellikle, hamilelik sırasında tuvalete çıkmakta zorlanıyorsanız bu ikili sizin için vazgeçilmez olacak! Meyve ve sebzelerin çoğunda lif bulunur. Kahvaltıda yumurtanın yanına en sevdiğiniz meyveyi ekleyin ve dengeli bir öğünün tadını çıkarın!

Hamilelik sırasında formda kalmanın 5 yolu yazımızın sonuna geldik! Size en çok hangi madde yardımcı oldu? Annelere ve anne adaylarına önerileriniz var mı? Yorumlara yazabilirsiniz.

Kaynak: 1 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.