Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Hamilelikte beyaz akıntı neden olur, nasıl geçer? Beyaz akıntı hamilelik belirtisi mi?

0

Bakteriyel vajinozis olarak geçen bir tür vajina enfeksiyonu da gebelerde vajinadan beyaz akıntı gelmesine sebep olabiliyor.

Hamilelik çoğu kadın için evlada hasretle kavuşmayı beklediğimiz güzel bir yolculuk! Ancak bu süreçte vücudumuzda çeşitli değişiklikler ile karşılaşılabiliyor. Bu değişiklikler arasında, hamilelik sırasında beyaz vajinal akıntı, hamile kadınların çoğunun yaşadığı yaygın bir semptom. Beyaz akıntı hamilelik belirtileri arasında dahi sayılabiliyor. Normalde akıntınız yoksa ve vajinadan beyaz akıntı gelmeye başladıysa, kanda veya idrarda gebelik testi yaptırmanız iyi olur. Hamile olabilirsiniz! Hamilelikte beyaz akıntı genellikle bu döneme özgü hormonal değişikliklere bağlı ortaya çıkıyor. Gebelikte vajinal hücrelerin yenilenme oranını arttırıyor buna bağlı beyaz akıntı da görülebiliyor.

Hamileliğiniz boyunca vajinadan ince, beyaz bir vajinal akıntı gelmesi normal sayılır. Hamileliğin erken döneminde beyaz akıntı, serviks ve vajina bölgesindeki kan akışının artmasından kaynaklanıyor. Gebeliğin sonraki aşamalarında beyaz akıntı ise bebeğin büyüyen başının rahim ağzına yaptığı baskı nedeniyle oluşuyor. Bununla birlikte, akıntı süzme peynire benzeyen kalın ve yumrulu hale gelirse, o zaman bu durum Kandida enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Kandida enfeksiyonu, özellikle hamilelik sırasında tüm kadınlarda görülebilen bir mantar enfeksiyonudur.

Hamilelikte beyaz akinti neden olur nasil gecer Beyaz akinti hamilelik

HAMİLELİKTE BEYAZ AKINTI NEDEN OLUR?

Lökore veya vajinal akıntı, sağlığın iyi olduğunu gösteren normal bir vücut işlevi. Hamile olsun olmasın hemen hemen tüm kadınlar, üreme yıllarında vajinal akıntı ile karşılaşıyor. Vajinadan gelen akıntı öncelikle, vücudunuzun vajinayı temizlemesinin doğal bir yolu. Vajina akıntısı sayesinde, vajina kendisini çeşitli bakteri türlerine karşı koruyor. Ancak gebelikte beyaz hamilelikte hormonlara bağlı doğal bir süreç olabileceği gibi aşağıdaki sağlık sorunları da gebelerden beyaz akıntısı gelmesine sebep olabiliyor.

 1. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar – Belsoğukluğu ve klamidya gibi cinsel hastalıklar hamilelik sırasında anormal süt beyazı akıntı olarak belirti verebiliyor. 
 2. Pelvik inflamatuar hastalık
 3. Rahim ağzı kanseri. Kanser gebelerde nadiren ortaya çıkıyor. Beyaz akıntı rahim ağzı kanserinin belirtilerinden sayılıyor.
 4. Mantar enfeksiyonları: Hamilelik sırasında kalın beyaz akıntı maya veya mantar enfeksiyonu / vajinal enfeksiyon belirtisi olarak da görülebiliyor.Kandidiyaz, çoğu zaman Candidaalbicans olmak üzere mantarların yol açtığı bir enfeksiyon, idrar yaparken yanma ve ağrıya neden olmasının yanı sıra genital bölgede beyaz akıntı, şiddetli kaşıntı, kızarıklık ve şişliklere de yol açabiliyor.

HAMİLELİKTE BEYAZ AKINTI GELMESİ NORMAL Mİ?

Hamilelik sırasında beyaz akıntı hormonlardaki artışa bağlı ortaya çıkan normal bir durum. Ancak akıntıya yüksek ateş, karın ağrısı ve kaşıntı ile birlikte sarı, kahverengi, pembe veya yeşil renkli akıntı eşlik ediyorsa yahut akıntı kötü kokuyorsa bu durum enfeksiyon belirtisi olduğundan mutlaka doktora gitmeli.

Hamileliğiniz boyunca vajinadan ince, beyaz bir akıntı gelmesi normal sayılıyor. Bununla birlikte, akıntı süzme peynire benzeyen kalın ve topaklı hale gelirse, bu durum candidaalbicans isimli mantardan kaynaklanır ve tedavi gerekir.

HAMİLELİKTE BEYAZ AKINTI NASIL GEÇER?

Hamilelikte hormonlara bağlı beyaz akıntı görülebiliyor ancak mantar hastalığı, cinsel hastalıklar gibi sağlık sorunundan dolayı akıntı geliyorsa kadın doğum doktoruna gitmeli, doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalı. Aşağıdaki önerileri uygulamak da beyaz akıntıyı önlemeye yardımcı olacaktır:

 1. Düzenli olarak banyo yapın: Hamilelikte beyaz akıntının geçmesi için her gün banyo yapmak ve iç çamaşırlarınızı sık değiştirmek atabileceğiniz ilk adım. Her gün banyo yapmak, cinsel organlarınızı anında temizleyebilir ve sizi beyaz akıntıdan kurtarabilir. Ayrıca, her gün banyo yapmak vajinada bakteri birikimini önleyerek vajinal enfeksiyondan uzak tutuyor.
 2. İç çamaşırlarınızı güneş ışığında kurutun ve giymeden önce ütüleyin.
 3. Yoğurt gebelikte beyaz akıntıyı önlemek için tüketebileceğiniz en harika gıda. Yoğurt bağırsak floranızı düzenler, sindirim sisteminin dostu sayılır. Gebelik boyunca her gün 1 kase yoğurt tüketmeli.
 4. Mümkün olduğunca umumi tuvaletleri kullanmaktan kaçının.
 5. Kasık kıllarını uzatmayın, düzenli traş olun.
 6. Taharetlenirken önden arkaya doğru taharet alın.
 7. Cinsel organınızın güzel kokması için parfüm veya kimyasal kullanmayın.
 8. Bol su için. Günde 8 su bardağı su içmek beyaz akıntıyı önlemek için çok mühim. Su içmek vücudunuz sağlıklı çalışmasını sağlıyor ve vajinal enfeksiyonu önlemeye yardımcı oluyor.
 9. Pamuklu çamaşır giyin: Hamile olsanız da olmasanız da, iç çamaşırlarınızın kalitesi cinsel organlarınızın sağlığı için çok mühim. İç çamaşırlarınız nefes almıyorsa, pamuklu değil polyesterse, vajinada enfeksiyon geliştirme ve beyaz akıntı sorunu yaşama ihtimaliniz yüksek.
 10. Vajinal temizleyiciler kullanmayın: Günümüzde pek çok kadın kozmetikçilerde satılan vajinal duj jelleri ile vajinasını yıkamakta. Kadın doğum uzmanınız tarafından tavsiye edilmedikçe vajinanızda herhangi bir kozmetik veya temizlik ürünü kullanmayın. Bu tür ürünler genital bölgenize daha fazla zarar verip iltihaplanmaya neden olabiliyor.
 11. Sağlıklı yiyecekler yiyin: Vajinadan beyaz akıntı gelmesini önlemek için sağlıklı beslenin. İltihaplanma veya sindirim sorunlarına neden olan yiyecekler yemeyin. Bol sebze ve meyve tüketin. Sarımsak, soğan, zencefil, zerdeçal, çörek otu gibi enfeksiyonla savaşan besinler sofranızdan eksik olmasın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.