Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Göz Makyajınızı Göz Şekliniz Belirlesin

0

Çeşitlilik hayatın olmazsa olmazlarından ve hepimiz birbirimizden oldukça farklıyız. Tabii, göz yapılarımız da. Kimimizin büyük ve kalkık kimimizin ise küçük ve düşük yapılı gözleri olabilir.

Bu yüzden bir göz makyajı yapmaya başlamadan önce, hangi göz şekline sahip olduğunuzu ve gözlerinizi vurgulamak için onların ne istediğini bilmek işinizi kolaylaştıracak. Üstelik hala maske kullandığımız bu dönemlerde makyajın en önemli ve görünür kısmı göz olmuşken…

Badem göz

Dış köşeleri hafifçe yukarı doğru kıvrık genel itibariyle de, oval bir şekle sahip olan badem gözlere hemen hemen her göz makyajı yakışır. Badem göz makyajı konusunda;

Eyeliner’ı biraz dağıtarak yumuşak bir geçiş yapmayı deneyebilirsiniz. Kirpik diplerinizden başlayarak çektiğiniz eyeliner’ı gözlerinizin kenarlarında biraz daha kalın şekilde yukarı doğru uzatarak kuyruklı şekildekullanabilirsiniz. Alt kirpik diplerinize süreceğiniz krem renkte bir kalem ile gözlerinizi iyice büyütüp aydınlatarak rengini de ortaya çıkarabilirsiniz. Eyeliner nasıl çekilir, detaylıca öğrenmek için yazımızı inceleyin.

Yuvarlak göz

Eğer gözlerinizin genişliği ve yüksekliği eşit ölçülerde ise göz yapınızı yuvarlak olarak tanımlayabilirsiniz. Far renklerini göz kapağınızda nude tonlarda tutun ve dış köşeye doğru yavaş yavaş koyu gölgeler ekleyin. Bu gölgelemenin keskin ya da aşağı doğru bitmemesine dikkat edin ve yukarı doğru v bir bitiş tasarlayın.

Tıpkı badem gözde olduğu gibi alt iç kısımlara da krem tonlarda bir kalem uygulayabilirsiniz. Eğer takma kirpik kullanacaksanız; dış köşeler için hacimli ve kıvrık kirpikler uygulayabilirsiniz.

Çekik göz

İlk bakışta da anlayabileceğiniz bu göz yapısının en belirgin özelliği bitiş çizgilerinin düz bir formda olması ve çoğu çekik göz yapısı mimikler ile beraber kısıldığından göz kapakları çok belirgin olmayabilir.

Göz kırpma hareketiyle bile bulaşmaya ve yayılmaya müsait göz makyajı öncesinde astar ve pudra kullandığınızdan emin olun. Kirpik dibine uygulayacağınız bir göz kalemi çekik gözlüyseniz en önemli makyaj malzemeniz olabilir. Alt kirpiklerinize süreceğiniz kalemi de iç kısma değil dış kenarlara uygulayın. Böylece daha büyük görünmelerini sağlayacaksınız. Gözlerinizin kenarlarındaki kalemleri alt ve üst olarak birleştirin ve şakaklara doğru V şeklinde tamamlayın.

Birbirine yakın

Bu göz yapısı iki gözün de buruna ve birbirine yakın durması sebebiyle bu ismi almıştır. Gözlerinizi vurgulamak için makyajınızda odaklanmanız gereken en önemli yerin dış kenarlar olduğunu söyleyebiliriz. En kritik noktalardan biri de göz pınarlarına uygulayacağınız parıltılar. Bunu sedefli kalemlerle yapabileceğiniz gibi ince bir fırça ve highlighter’ıa da yapabilirsiniz. Bu göz yapısına sahip; Miley Cyrus’un yaptığı makyajlardan da ilham alabilirsiniz.

Geniş göz

Bir önceki yapının aksine birbirine uzak olan göz yapısına da geniş göz deniyor. Onları vurgulamak için; tüm kirpik çizginizi siyah veya kahverengi bir göz kalemi ile hizalayın, bu, gözlerin birbirine daha yakın gözükmesini sağlarken bakışlarınızın da etkili olmasına yardımcı olur. Kullandığınız farı iç kısımlara doğru keskin yaparken dış kısımlarda biraz yumuşak renkler ve geçişler uyguladığınızdan emin olun. Kaşlarınızın altına da biraz aydınlatıcı sürmeyi unutmayın.

Makyajınızın kalanı için; 2021 makyaj trendleri yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Ayrıca; Siyah Eyeliner Trendi Yenilenerek Geri Döndü yazımız da ilginizi çekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.