Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Siyah Göz Makyajı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

0

Günlük kullanımdan, gece davetlerine, düğünlerden, akşam yemeklerine kadar her ortama uyum sağlayan siyah göz makyajı çoğu kadının vazgeçilmezi. Özellikle siyah yanına gelen herhangi bir renk ile harika bir uyum yakaladığı için birçok farklı siyah göz makyajı seçeneği olmasıyla da çok seviliyor. Tabii her renge uyum sağladığı için giydiğiniz kıyafetin rengi ne olursa olsun onunla bütünleşme konusunda da oldukça başarılı. Eğer siz de en azından siyah bir maskara ile gözlerinizi belirginleştirmeden dışarı çıkmayanlardansanız siz de siyah göz makyajı tutkunlarından olabilirsiniz. Peki bir profesyonel gibi makyaj yamaya ne dersiniz? İşte siyah göz makyajı nasıl yapılır, hangi göz şekli nasıl makyaj yapabilir, günlük siyah göz makyajı ya da smokey eye nasıl yapılır gibi soruların cevapları için okumaya devam edin.

Siyah Göz Makyajı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz -1 - Saç Bakım Güzellik
Siyah Göz Makyajı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz -2 - Saç Bakım Güzellik

Siyah göz makyajı için ihtiyacınız olan malzemeler

 • Siyah far
 • Koyu tonlarda bir far paleti
 • Simli ve parlak tonlarda far paleti
 • Siyah maskara
 • Siyah eyeliner ya da dipliner
 • Far fırçası
 • Karıştırma fırçası

Makyajın geri kalanı için;

 • Cildinize uygun tonlarda fondöten
 • Göz altı kapatıcısı
 • Bronzer, Aydınlatıcı, Allık
 • Transparan ya da renkli Pudra
 • Dilediğiniz formda bir ruj

Siyah göz makyajı nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeleri temin ettikten sonra makyajınıza geçebilirsiniz. Siyah göz makyajınızı yoğun bir formda yapacaksanız ilk olarak göz makyajıyla başlayın. Eğer ten makyajınızı önden yaparsanız fazla far göz altlarınıza düşebilir ya da bazı bölgeleri düzenlemek istediğinizde ten makyajınızı bozabilirsiniz.

Cildinizi temizleyip, nemlendirdikten sonra makyajınızın gün boyu dağılmaması için göz kapaklarınıza bir primer uygulayın. Ardından gideceğiniz yere göre makyajınızın yoğunluğunu belirleyebilirsiniz. Bir davete ya da kahvaltıya gittiğinizde yapacağınız makyaj aynı olmayacağından bu önemli bir ayrıntı. Biz her iki koşul için de yardımcı olacağız.

Hatta baştan söylemek gerekirse, siyah göz makyajı yaparken kullandığınız tüm ürünler siyah olmalı diye bir kural yok. Minimal bir makyaj istiyorsanız, gold tonlarda bir far kullanarak incecik bir siyah eyeliner ve siyah maskara ile makyajınızı yapabilir ya da simsiyah smokey eye makyajınıza gold bir eyeliner da çekebilirsiniz. Kişiselleştirmek tamamen size kalmış.

Siyah Göz Makyajı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz -3 - Saç Bakım Güzellik
Siyah Göz Makyajı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz -4 - Saç Bakım Güzellik

Siyah dumanlı göz makyajı

Öncelikle daha yoğun bir stil olan dumanlı göz makyajından bahsedelim. Buğulu ve çekici bir bakış katan dumanlı göz makyajı göze korkutucu geliyorsa aslında kolaylıkla yapabileceğiniz bazı taktikler olduğunu söyleyelim. Bu makyajın en önemli noktası birbirine uyum sağlayan doğru renkleri seçmek. Klasik bir dumanlı göz makyajı için siyah, bordo gri gibi tonlar seçebilirsiniz. Seçtiğiniz renkler arasındaki en açık rengi tüm göz kapağınıza uygulayın. Örneğin gri ve siyah kullanacaksanız öncelikle griyi tüm göz kapağınıza uygulayın. Ardından far fırçanızı gözlerinizin ortasından dışarıya doğru gelecek şekilde kullanarak siyah farınızı uygulayın. Homojen bir görünüm için bu iki rengi birbirine iyice karıştırmalısınız. Bir karıştırma fırçası burada size yardımcı olacak. Dairesel hareketler farı karıştırmak gözlerinize boyut da katacak. Biraz parlak bir makyaj istiyorsanız sedefli bir griyi göz pınarlarınıza uygulayabilir ya da gözün dışında kalan siyahı pullu ve sedefli seçenekler ile yapabilirsiniz.

Far kısmının ardından sırada eyeliner var. Zaten gözünüzün dış kenarı siyah farla belirginleştiği için eyeliner kullanmak yerine, farı biraz daha dışarı çıkararak kalın bir kenar yapabilirsiniz. Fakat makyajınızın eyeliner’a ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız gözün dışından iç kısma doğru hızlıca bir eyeliner uygulayabilirsiniz.

Eğer göz yapınız küçükse, bu yoğun renkler arasında gözleriniz iyice küçük görünebilir. Bunun için göz altınızın iç kısmına beyaz ya da krem bir göz kalemi sürerek gözlerinizin daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Son olarak kirpik kıvırıcınız ile kirpiklerinizi kıvırıp, içten dışa doğru yine kıvrımlı bir hareket ile maskaranızı uygulayabilirsiniz. Hafif dramatik bir görünüm ve bakışlarınızın ekstra çekici olması için alt kirpiklerinize de maskara uygulayabilirsiniz.

Siyah Göz Makyajı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz -5 - Saç Bakım Güzellik
Siyah Göz Makyajı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz -6 - Saç Bakım Güzellik

Siyah günlük göz makyajı

Günlük kullanım için ise daha minimal bir siyah göz makyajı yapabilirsiniz. Bu makyajınızı ister arkadaşlarınızla kahve içmeye giderken, isterseniz de işe giderken yapabilirsiniz. Genellikle her türlü stile de uyum sağlayan siyah günlük göz makyajı için işe yine cildinizi iyice temizleyip nemlendirerek başlayabilirsiniz.

Günlük bir göz makyajı için far renginizi açık renklerden tercih etmeyi deneyin. Pudra tonlar, nude renkler ya da toz pembe gibi tonlar görünümünüze enerjik bir hava verecek. Göz kapaklarınıza primer uyguladıktan sonra gözlerinizin iç kısmına daha açık dış kenarlara ise aynı rengin biraz da koyu tonlarında bir far uygulayarak iyice karıştırın. Burada farın homojen şekilde karışması ve boyutlanması için dairesel hareketler ile karıştırabilirsiniz.

Sırada siyah bir eyeliner uygulamak geliyor. Burada son birkaç yıldır trend olan farklı eyeliner teknikleri kullanabilirsiniz. En çok uygulananlardan biri kirpik diplerine ve göz kapağının katlanma kısmının hemen altına çekilen ince bir çizgi olan grafik eyeliner. Yapılması zor gibi gelse de aslında oldukça kolay. Gözlerinizin tam dış köşesinden başlayarak içe doğru hızlıca ince bir çizgi çekin. (Eyeliner çekerken gözünüzü elleriniz ile çekiştirmemeniz önemli) dış kısmında olan kuyruğu biraz belirginleştirin. Göz pınarı denilen iç kısma doğru çizgiyi daha da ince yapabilirsiniz.

Ardından gözün tam katlanma çizgisinin birkaç milim üstüne bir çizgi daha çekebilirsiniz. Bu çizgiyi oval ya da dümdüz yapabilirsiniz. Tercih tamamen size ve gözünüzün yapısına kalmış. Gözünüz açıkken bu çizgi tam olarak nerede görünecekse o kısma uygulama yapabilirsiniz. Hatta eğer eliniz yatkınsa kirpik diplerindeki eyeliner’ın kuyruğu ile üstteki çizgiyi de birleştirebilirsiniz. Bu iki eyeliner türü dışında farklı bir teknik arıyorsanız, göz altılarınıza birer küçük nokta kondurmayı da deneyebilirsiniz. 2021 yaz sezonunda oldukça ön plana çıkan ve hala çok fazla kullanılan bu makyaj tekniği de sevimli bir görünüm elde etmenizi sağlayacak.

Son adım olarak kirpiklerinizi kıvırıp maskaranızı da uygulayarak makyajınızı tamamlayın.

Siyah Göz Makyajı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz -7 - Saç Bakım Güzellik
Siyah Göz Makyajı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz -8 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Siyah göz makyajı nasıl temizlenir?

Gün sonunda makyajınızı temizlemeyi asla ihmal etmeyin. Geceleri siz uyurken cilt kendini yeniler ve onarır. Cildiniz üzerinde makyaj olduğu zaman cilt yeterince hava alamaz ve bu onarma işlemi gerçekleşemez. Bu yüzden uyumadan önce makyajınızı iyice temizlemeniz gerek.

Cildinize uygun bir makyaj temizleme ürünü, göz makyajı temizleyicisi ve kalıntılardan kurtulmak ve derinlemesine bir temizlik için temizleme jeli kullanabilirsiniz. Bu noktada hassas ciltler için tasarlanmış, tüm cilt tiplerine uygun Simple Ürünlerinden cilt tipinize uygun olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Son olarak, makyajınızı temizledikten ve temizleme jeli ya da bir peeling ile iyice arındırdıktan sonra nemlendirici kullanmayı da unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.