Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Su İçerek Kilo Verilir mi? Su içmek İnsanı Zayıflatır mı?

0

 Ekşi sözlük, kadınlar kulübü gibi sosyal platformlarda kadınlar ve erkeklerin en çok sordukları, merak ettikleri konular arasında sadece bol su içerek zayıflanır mı? Su içerek nasıl kilo verilir? Limonlu su içmek zayıflatır mı? Saat başı su içmenin faydaları ve hızlı kilo vermek istiyorum ne yapabilirim? gibi sorular gelmektedir.

Su İçmenin Diyet Listesi İçin Önemi?

Diyetisyenlerin de diyet listeleri hazırlarken mutlaka ekledikleri günde en az 2,5 – 3 lt arası su için tavsiyesi de bu noktada önemlidir. Özellikle spor yaparak zayıflayan veya hızlı kilo verdiren diyet listesi kullanıcıları için, vücudun yağları daha kolay ve hızlı şekilde atması için bol su içmek önem taşımaktadır.

Kilo vermek için su içmenin de kontrolünü sağlamanız gerekiyor. Yaz aylarının yaklaşmaya başlaması ile birlikte zayıflamak ve kilo verme isteği bayanlarda daha fazla artıyor. Yaz aylarında denize girme ve güneşlenme gibi eylemlerinin artması ile birlikte fazla göbek yağlarından kurtularak daha ince ve fit görünmek isteyen bayanlar birçok diyet çeşidi deniyorlar. Diyet yaparak zayıflamak isteyen bayanların birçoğu hüsrana uğramaktadır.

Su İçerek Kilo Vermek İsteyen Bayanlara Öneriler

Bayanlar  kilo vermek istediklerinde diyet uygularlar hem de birçok bayanın yaptığı hatalar arasında şok diyet uygulamak yer alıyor. Şok diyet uygulayan bayanlar bu diyetleri en fazla bir hafta uygulayabilmekte ve bu süre bitince de hemen verdiklerinden daha fazla kilo almaya başlıyorlar. Bu yüzden kısa süreli diyetleri uygulamak yerine sürekli olarak uygulayabileceğiniz diyetleri yaparak kilo vermeniz daha doğru olacak.

Su içmek de zorlanan bayanlar bu zorluklardan kurtulmak için bazı noktalara dikkat etmek zorundalar. Bu noktalar arasında her zaman suyu yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Suları pet şişenize koyun ve hep gözünüzün önünüzde olsun. Böylece su içme isteğiniz daha çok artacaktır.

Su Sadece Kilo Vermeye Yardımcı Olmaz

Su içerek kilo verdiğiniz gibi birçok sağlık sorununa da çözüm bulabilirsiniz. Örneğin; birçok bayanın gözaltı morluklarını makyaj kapatıcıları ile kapatmaya çalıştıklarını gözlemleriz. Bunun yerine doğal yöntemler ile de bu soruna çare bulabilirsiniz. Su içerek göz altı morluklarınızdan kurtulabilirsiniz. Böylece hiçbir inorganik madde ile temas etmezsiniz.

Ayrıca kilo vermek için su içiyorsanız; günde 8 bardak ile 10 bardak arasında su tüketmeniz en doğru yöntem olacaktır. Ortalama 1 litre su içmeniz zayıflamanıza yardımcı oluyor. 1 litreden daha az su içerseniz örneğin; günde 1 ile 2 bardak arasında su içenlerdenseniz hiçbir diyet size sağlıklı zayıflama sunmaz.

Ekşi sözlük, kadınlar kulübü gibi forumlarda su içerek kilo vermek hakkındaki konularda kullanıcıların yorumları incelendiğinde sadece içerek zayıflanır mı? konusunda farklı görüşlere yer verilmiştir. Kilo vermek için öncelikle yaşam tarzınızı buna uygun hale getirmeli, diyetisyen ile görüşmeli, kan değerleriniz düzenli incelenerek kilo verme sürecinde dengeli beslenme ile vücudun vitamin ve mineral açısından dengesi korunmalı, spor yaparak sağlıklı şekilde kilo verme sağlanmalıdır. Bu anlamda sadece su içmek kilo vermek için yeterli değildir. Spor ve diyetin daha kısa zamanda etkili olması için önemli bir araçtır.

“Su İçsem Yarıyor” Diyenlere!

Hayatının her dönemi diyetle geçen, başvurulmadık yöntem, gidilmedik spor salonu bırakmayan insanların dilinden düşmeyen cümle: “Su içsem yarıyor.”

Aslında üzerini kapadığımız bu konu ciddi bir sorun olabilir. Eğer yemek yemediğiniz halde zayıflayamıyorsanız ya metabolizma hızınızda bir problem vardır ya da insülin değerleriniz yüksektir. Hatta yapılacak tetkiklerle farklı bir hastalığınız da olabilir. Bu nedenle doktora gitmeniz en mantıklısı.

Bazal metabolizma hızı nedir?

Bazal metabolizma hızı vücudun aç iken ve 24 saat boyunca hareket etmeden sadece yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için harcadığı minimum enerji düzeyidir. Her kişinin metabolizma hızı farklıdır.

BMH kadınlar için ortalama 1.000 – 1.400 kalori; erkekler içinse 1.200 – 1.600 kalori diye düşünülebilir. Kilo vermek için kadınlar 1.000 – 1.200 kalori, erkekler 1.200 – 1.600 kalori alabilir. Kiloyu muhafaza etmek için kadınların günlük ortalama 2.000 kalori erkeklerin ise ortalama 2.500 kalori alması tavsiye edilir.

Ortalama değerler harici bazal metabolizma hızınızı ölçtürmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Eğer düşük kalorili beslenmenize rağmen kilo veremiyorsanız metabolizma hızınız düşük olabilir ve tedavi yöntemi uygulanabilir.

İnsülin direnci nedir?

İnsülinin kandaki şeker düzeyini ayarlama görevinin önündeki engel olarak tanımlanan insülin direnci, şekeri kontrol edemeyince vücutta daha fazla salgıya neden oluyor. Bir diğer görevi de yağ depolamak olunca kişinin kilo almasına sebep oluyor. Diyabet hastalarının çoğunda olan bu rahatsızlık kalp krizi riskini arttırıyor.

Kan testi yaptırarak insülin direnç seviyenizi ölçtürebilirsiniz. Daha sonra belirlenen 2-6 aylık tedavilerle bu seviye normale indirilebilir ve kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Metabolizmanızı hızlandırın!

Genetik nedenlerin daha baskın olduğunu söylediğimiz “su bile içilse kilo alma” durumunda temel çözüm metabolizma hızını arttırmaktan geçer. Rahatsızlık sebebiyle verilemeyen kiloların yapılan tedavilerle ve diyetlerle verilmesi mümkün. Ayrıca aşağıda önerdiklerimizi yapmaya başlayarak kendinize iyilik yapabilirisiniz.

  • Kas dokunuzu arttırarak işe başlayabilirsiniz. Kas oluşumu vücudunuzdaki yağları yakacak ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacak.
  • Tuz, sigara, stres ve alkolden uzak durun.
  • Uzun mesafeli yürüyüşler yapın. Yüzün, golf oynayın; kendinizi iyi hissedin.
  • Yemek yedikten sonra yapacağınız küçük yürüyüşlerin daha çok kalori harcamanıza sebep olduğu kanıtlanmıştır.
  • Sık sık ve az yemek yiyin. Ayrıca yemeklerinizi uzun uzun çiğnerseniz onları daha çabuk yakarsınız.
  • Baharatların yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinen bir gerçek. Yemeklerinize bol bol baharat katın.
  • Doktorunuzun önermediği hiçbir ilacı kullanmayın.
  • Günde en az 4-5 bardak yeşil çay için.

Güzellik için Bol Bol Su İçin

Cildimizin ihtiyacı olan mineral ve besinleri sadece su ile karşılamanız mümkün değil ama su ihtiyacınızı yeterince karşılayamamanız halinde cildinizde ve bedeninizde çok önemli estetik ve sağlık sorunları oluşabilir.

Dünya genelinde birçok sağlık araştırması gösteriyor ki yetişkin bir insanın günde 2 litre su içmesi gerekiyor. Su ihtiyacını karşılamak, böbrekler, dolaşım sistemi, sindirim sistemi ve diğer tüm vücut fonksiyonları için hayati önem taşıyor.

Cilt Güzelliği İçin Su İçin

Güzelliğimizin en önemli göstergelerinden biri olan pürüzsüz, canlı ve güzel bir cilt için yapmamız gerekenler listesinde önce bol bol su içmek geliyor. Su, cildimizi de meydana getiren hücrelerin canlılıklarını korumaları, genç kalmaları için çok önemli.

Su tüketiminin ya da günde 2 litre su içmenin cilt üzerinde oldukça elzem bir önemi var. Bilindiği üzere cilt hastalıklarının büyük bir kısmı cildin nemini kaybetmesi sonucu oluşuyor. Eller ve yüzde görülen kırışıklıklar, çatlaklar ve diriliğini kaybetmiş görünümün nedeni aslında cildin kaybettiği nemdir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı kalojen kaybı, ciltteki çökükler, kırışıklar için ilk şüpheli nem yetersizliği. Cilt hücrelerini canlı ve nemli kılmanın yolu ise ihtiyacımız olan suyu içmeye özen göstermekten geçiyor.

Yeterince su içen bir vücutta nem dengesi bilinen başka bir hastalık olmadığı sürece genellikle normaldir. Özellikle yaz mevsiminde artan cilt kuruluğu için hem nemlendirici kullanmak hem de bol bol su içmek gerekir.

Yeterince su içmeyen insanlarda toksin birikimi de artacağı için bazı cilt rahatsızlıkları daha yoğun ve sık görülebilir. Vücudumuzdaki tüm enzim reaksiyonları suya ihtiyaç duyduğu için yeterince su içmemek pek çok hastalığa da davetiye çıkarabiliyor.

Formunuzu Korumak İçin Su İçin

Su sadece cildi güzelleştirmekle kalmıyor forma girmemizi de kolaylaştırıyor. Gün boyu bol bol su içmek öncelikle yağ ve toksin birikimini engelliyor. Ayrıca tokluk hissi yaratarak fazla yememizin de önüne geçiyor. Metabolizmayı hızlandıran su, kilo vermemizi ve hızla istediğimiz forma girmemizi de sağlıyor. Suyun güzelliğinize en büyük katkısı ise vücudunuzun su toplamasını engellemesidir. Yeterince su içmediğinizde vücudunuz su kaybedeceğini düşünerek su tutmaya başlar. Formunuzu korumak için günlük su ihtiyacınızı almaya özen gösterin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.