Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Turşu Suyu Zayıflatır Mı? Turşu Suyu Kilo Verdirir Mi?

0

Turşu suyu doğal bir prebiyotik kaynağıdır. Zayıflama sürecine de yardımcı olan turşu suyu, son zamanlarda diyet yapanların radarında. Ancak içerdiği tuz ve asit miktarının yüksek olması nedeniyle diyette kullanıp kullanılmayacağı konusunda kafalar karışık. Bu yazımızda, turşu suyunu diyetinizde doğru şekilde nasıl kullanacağınıza dair önemli bilgiler vereceğiz.

Turşu Suyu Faydaları

 • Unutkanlık ve alzeheimer gibi hastalıkların oluşmasını engeller.
 • Kandaki şeker oranını dengeler.
 • Yemek yedikten sonra yaşanabilecek mide rahatsızlıklarını azaltır.
 • Metabolizmayı hızlandırır, kilo verdirir, bölgesel zayıflamaya yardımcı olur, vücutta yağ birikimini engeller.
 • Bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendirir.
turşu suyu
turşu suyunun faydaları
 • Böbrek üstü bezlerini çalıştırır ve vücuttaki sıvı oranını dengeler.
 • Kas arasında birikmiş toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Turşu suyuna bal eklenirse; faranjite iyi gelir, kuru ve sürekli öksürüğü engeller, bağışıklığı güçlendirir, yemek borusunda oluşabilecek kanserli hücrelerin azalmasını sağlar, kan seviyesi ve kalsiyum seviyesini dengede tutar, bağırsak ve midede bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur, yağlı yedikten sonra ortaya çıkan mide ekşimesini önler.

Turşu Suyu Neye İyi Gelir?

Sağlığınızı iyileştirmenin yeni bir yolunu mu arıyorsunuz? Diyetinize turşu suyu eklemeyi düşünün! Turşu suyu, sirke ve suda salamura edilmiş salatalıklardan yapılan bir salamuradır. Yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıklar için bir halk ilacı olarak kullanılmıştır. Son yıllarda araştırmacılar turşu suyu içmenin birçok faydasını keşfettiler. İşte bugün turşu suyu içmeniz için sebepler!

Elektrolit Kaynağıdır

Turşu suyu iyi bir elektrolit kaynağıdır. Uygun hidrasyonu korumak için gerekli olan sodyum, potasyum ve magnezyum içerir. Terlediğinizde, cildiniz yoluyla elektrolit kaybedersiniz. Turşu suyu içmek, bu kayıp elektrolitleri yenilemeye ve dehidrasyonu önlemeye yardımcı olabilir.

Egzersiz Performansını Artırır

Turşu suyunun egzersiz performansını iyileştirdiği de gösterilmiştir. Bir çalışma, egzersizden önce turşu suyu içmenin kas kramplarını önlemeye yardımcı olduğunu buldu. Turşu suyunun ayrıca kan akışını iyileştirdiği ve iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Turşu suyu kilo vermenize de yardımcı olabilir . Bir çalışma, yemeklerden önce turşu suyu içmenin insanların daha az kalori almasına ve tok hissetmesine yardımcı olduğunu buldu. Başka bir çalışma, turşu suyu içmenin metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ yakmaya yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Bağırsak Sağlığınıza İyi Gelir

Turşu suyu bağırsak sağlığınız için de iyidir. Bağırsak sağlığına faydalı canlı bakteriler olan probiyotikler içerir. Probiyotiklerin sindirimi iyileştirdiği, iltihaplanmayı azalttığı ve bağışıklığı artırdığı gösterilmiştir.

Cildi Arındırır

Turşu suyunun bir diğer faydası da cildinizi arındırmaya yardımcı olabilmesidir. Turşu suyu, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip asetik asit içerir. Asetik asit, akne ve diğer cilt rahatsızlıkları için etkili bir tedavi olmasını sağlar.

Stres ve Anksiyeteyi Azaltır

Turşu suyu, stres ve kaygıyı gidermeye de yardımcı olabilir. Turşu suyundaki asetik asidin, stresten sorumlu hormon olan kortizol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

Kan Şekeri Düzeylerine Olumlu Etkileri Vardır

Turşu suyunun da kan şekerini olumlu yönde etkilediği gösterilmiştir. Bir çalışma, turşu suyu içmenin tip II diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Turşu suyu ayrıca kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, turşu suyu içmenin hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu buldu.

Diyette Turşu Suyu İçilir Mi?

Turşu suyu zayıflama sürecinde yardımcı bir besindir. Metabolizmayı hızlandırır, kilo verdirir ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ancak diyet sırasında turşuyu fazla tüketmek, vücutta ödem oluşmasına ve ödemden kaynaklı ciddi sorunlara neden olabilir.

Turşu Suyu Zararları

 • İçerdiği asit miktarı nedeniyle gut hastalığı olanların tüketmemesi gerekir.
 • Yüksek sodyum içerdiği için fazla tüketildiğinde idrara çıkamama, şişkinlik ve şişme gibi sorunlara neden olabilir.
 • Tuz oranı yüksek olduğu için yüksek tansiyonu olan kişilere uygun değildir.
 • Mide rahatsızlıkları olan kişilerin aşırı tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 • Hazımsızlığa neden olabilir.

Chia Tohumu Kilo Verdiriyor Mu? Kilo Vermek İçin Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Dukan Birası Tarifi: 15 Günde 5 Kilo Verdiren Kür

Menengiç Kahvesi Zayıflatır Mı? Menengiç İştah Keser Mi?

Kinoa İle Zayıflama Nasıl Olur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.