Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Sağlık ve Güzellik İçin Bu 9 Bitkiye Yer Verin

0

Günlük hayatımızda daha refah bir hayat yaşamak isteriz.

Gelin hayatımızı kolaylaştıracak bitkiler nelerdir ve kullanımları nasıl olur beraber bunlara bakalım. Hem sakinlik açısından hem daha enerjik olmak açısından birçok önemli etkimiz yer alır. Aslında bu alanda günlük hayatımızda bizlere yardımcı olacak dokuz bitki ve kullanımlarını bilirsek daha rahat bir hayata adım atabiliriz.

1. Adaçayı

Adaçayı, bulunması kolay alınan bitkilerden biridir. Marketlerden poşet çay olarak, aktarlardan kuru hali temin edebilirsiniz. Stresin azalmasında ve uyku problemini giderilmesinde etkilidir. Adaçayı diğer adı Salvia officinalis olarak bilinmektedir. Yapısında bol miktarda A vitamini bulunur, A vitamini deposu olarak bilinmektedir. İçerdiği birçok anti-oksidan sayesinde stres ve depresyona iyi gelmektedir.

bitkiler-adaçayı

Kalp sağlığını korumaktadır. Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının giderilmesinde ve hastalıkların enfeksiyonlarının giderilmesinde etkilidir. Gün boyunca dinç kalmanızı sağlamaktadır. Dişlerinizi beyazlamasında faydası vardır. Adaçayının yapraklarından elde edilen yağ saçınızı güçlendirir ve dökülmesini engeller. Fazla tüketilmemelidir. Fazlası midenize zarar verebilir.

2. Ekinezya

Ekinezya bitkisi ilk olarak Kızılderililer tarafından kullanılmıştır. Vücudu dinç tutması ve kuvvet vermesi için kullanmışlardır. Papatyagiller familyasının bir üyesidir. Echinacea purpurea olarak bilinmektedir. Migren, yaşam kalitesini düşmesine neden olan bir hastalıktır. Migren hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Gün içerisinde yorgun ve halsiz hissedildiği zaman tüketilebilir.

bitkiler-ekinezya

Eklemlerinde meydana gelen ağrıların giderilmesinde etkilidir. Cilt üzerinde çıkan genellikle cinsiyet fark etmeksizin sorun haline gelen sivilce ve aknenin tedavisinde kullanılır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır ve kısa bir sürede ayağa kalkmanızda yardımcı olur. Fazla kullanımı zararlıdır. Fazla kullanılırsa, mide bulantısı ve baş ağrısı belirtileri neden olmaktadır.

3. Melisa Otu

Ülkemizde oldukça yaygın ve bilinen bir bitkidir. Yıllar boyu birçok alanda faydalarından yararlanılarak kullanılmıştır. Melisa otu, sakinleştirici etkisi vardır. Stresli olduğunuz zamanda ve sinirli olduğunuz zaman gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Cildin yaşlanmasını geciktirmektedir ve önemli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

bitkiler-melisa otu

Uyku problemleri olan kişilerin kullanılması uyku sorunu çözecektir. Kan şekeri yüksek olması şikâyetiniz varsa, Melisa otu kan şekerinizi normal düzeye gelmesinde yardımcı olacaktır. Çayı olarak tüketildiği gibi melisa yağı da kullanılır. Deri içerisinde bulunan toksinlerin atılması etkilidir. Anti bakteriyel özelliği vardır. Ayrıca ciltte oluşan tahrişlerin giderilmesinde faydalıdır. Fazla kullanılması tavsiye edilmez.

4. Meyan Kökü

Glycyrrhiza glabra dünyada yaygın olarak kullanılan bitkilerden sadece biridir. Cilt üzerinde çok faydalıdır. Cilde parlaklık verir, cilt üzerinde var olan koyu lekelerin giderilmesinde kullanılır ve içerdiği antioksidanlar sayesinde vücutta bulunan çatlaklara faydası vardır. Meyan kökünü kaynatıp cildinize uygulayabilirsiniz. İçerisine badem yağı ekleyerek sürümünü ve kokusunu güzelleştirebilirsiniz.

bitkiler-meyan kökü

Depresyonun azalmasına ve zihninizin kötü düşüncelerden arınmasında yardımcı olur. Dinç bir şekilde ayakta uzun süre kalmanızda etkilidir. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Karaciğerinizi zararlı etkenlere karşı korur. Ağrıların azalmasında oldukça etkilidir. Çay olarak veya kaynatarak elde ettiğiniz meyan kökü sularının kullanabilirsiniz. Fazla tüketmemeye çalışın.

5. Cezayir Menekşesi

Cezayir menekşesi, ölüm çiçeği olarak da bilinmektedir. Adının bu şekilde olmasının bir nedeni vardır. Eskiden idam mahkûmlarının boynuna Cezayir menekşesi asılırmış. Bu nedenden dolayı “ölüm çiçeği” adını bu şekilde geldiğine inanılır. Diş ağrılarının azalmasında etkilidir. Hafızanızın kuvvetlenmesine yardımcı olur.

bitkiler-Cezayir Menekşesi

Vinca Major, bildiğimiz adıyla Cezayir menekşesi tansiyonun düşmesinde, dikkat dağınıklığını ve davranış bozukluklarını giderilmesinde oldukça faydalıdır. Bitkiyi haşlayıp süzüp sonrasında da suyu tüketin. Fazla kullanımı zararlıdır.

6. Ebegümeci

Malva vulgaris’in yaprakları sebze, çiçekleri ise ilaç olarak kullanılmaktadır. Yapısında çok fazla C vitamin bulunduğu için, C vitamini deposudur. Şişliklerin inmesinde faydalıdır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği vardır. Çay olarak tüketilebilir. Ses kısılmasında rahatlıkla kullanılabilir. Kullandıktan sonra normal sesinizin geri gelmesi uzun sürmeyecektir. Burun kanamasını durmasında etkilidir.

bitkiler-ebegümeci

Daha birçok faydası da vardır. Ülkemiz ebegümeci bitkisi bakımından çok şanslıdır, bolca bulunmaktadır. Ebegümecinin 2-3 dakika kaynatıldıktan sonra suyunun saçlara uygulanması; kaşıntı ve yağlanma probleminin giderilmesinde etkilidir. Saçların hızlı ve sağlıklı büyümesine destek olur. Mide rahatsızlıklarının giderilmesinde ve midenin işlevinde faydası vardır. 1 haftadan daha uzun süre kullanılması tavsiye edilmez.

7. Frenk Üzümü

Türkiye’de Bektaşi Üzümü olarak bilinmektedir. Diğer adı Ribes Rubrum’dur. İştahın açılmasında, hazmı kolaylaştırılmasında ve vücuttaki şişkinliklerin giderilmesini sağlar. Şurup formunda tüketildiği zaman besin değeri oldukça yüksektir. En çok gargara yapılarak kullanılmaktadır.

bitkiler-frenk üzümü

Boğaz iltihaplanmalarında ve dişeti kanamalarını gargara yaparak tedavi edebilirsiniz. Bu gargarayı evinizde çok rahat ve kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Romatizma şikayetleriniz varsa, kullanabileceğiniz bir bitkidir.

8. Sarı Centiyan Bitkisi

Gentiana lutea veya Yılanotu olarak bilinir. Kan sökücüdür. Kansızlık probleminin giderilmesinde organik ve doğal bir ilaçtır. Bunun yarı sıra ateşin düşmesinde ve vücuda güç verir. Mide yanmasını ve ekşimesini şikayetlerini giderilmesini sağlar. İştahın artmasın ve hazmın daha kolay olmasında etkilidir. Vücutta bulunan lekelerin üzerine sürüldüğünde olumlu etkiler görülmesini sağlar.

bitkiler-sarı centiyane

Kan basıncı yüksek olan kişilerin veyahut sürekli burun kanaması yaşayan kişilerde bu bitki hakkında yeterince araştırma yaptıktan ve doktora danıştıktan kullanması gerekmektedir. Bitkinin kökü atılmaz, o da kullanılmaktadır. Evde gereken işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra önerildiği gibi kullanabilirsiniz. Bir bitkiyi farmasötik form haline getiremeseniz de ilaç haline getirebilirsiniz.

9. Sarı Kantaron

Latince adı Hypericum perforatum’dur. Birçok faydası vardır. Hücrenin kendisini yenilenmesinde, vücudun kansere ile mücadelesinde , ağrıların giderilmesinde, doğal bir anti-depresan olduğu için sinirleri yatışmasında ve bu etkisiyle stresten dolayı uykusuzluk, kaygı ve korkuların oluşmasını engellemede, döneme bağlı olarak vücutta çıkan lekeleri giderilmesinde etkilidir.

bitkiler-sarı kantaron

Çay olarak tüketildiği gibi yağı yapılarak o şekilde de tüketilebilir. Fazla tüketilmesi, her besinde olduğu gibi vücuda zararlıdır. Sizlerle günlük hayatınızda yaşadığınız hayat kalitenizi düşüren rahatsızlara birebir olan bitkileri paylaştık.

Bitkilerin bizlere deva olması doğaya ne kadar muhtaç olduğumuzun en büyük kanıtlarından biridir. Doğa ile iç içe, sağlıklı, mutlu ve doğal günler dileriz!

kadinvekahve 100

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.