Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Fıstık Ezmesi Besin Değerleri ve Sağlık Faydaları

0

Fistik Ezmesi Besin Degerleri ve Saglik Faydalari

Fıstık ezmesi ve büyükler gibi çocuklar da onu seviyor. Bu elementin tadı harikadır ve farklı yemek türlerinde kullanılır. Fıstık ezmesini, içinde birçok yararlı faktörün bulunması nedeniyle almanın birçok yolu vardır.

Yerfıstığı ezmesinin sağlığa ve sağlığa faydalarından bazıları aşağıda belirtildiği gibi ele alınmıştır:

Protein ile Zenginleştirilmiş

Fıstık ezmesinde yüksek miktarda protein vardır ve günlük olarak tüketilmelidir. Sabahları 3 çay kaşığı yer fıstığı yağı alırsanız 7-8 gram protein almanız olasıdır. Fıstık ezmesi, güçlü bir kahvaltı türünü yemek için ekmek veya kızarmış ekmek ile birlikte kullanılabilir. Sabahları fıstık ezmesi tüketmeniz tavsiye edilir, böylece gün boyu tam ve güçlü kalabilirsiniz. Protein kaslarınızı güçlendirecek ve aynı zamanda kemikleri de tamir edecektir.

Kalp dostu

Fıstık ezmesi, sağlığı iyi koruduğu için kalp dostu olduğu düşünülüyor. Yer fıstığı ezmesinde çok fazla miktarda doymamış element vardır ve bu da kalp sağlığını iyileştirir. Fıstık ezmesini düzenli olarak tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha sağlıklı ve güçlü olmaları muhtemeldir.

Potasyum ile zenginleştirilmiştir

İnsanların, yemeklerde yüksek miktarda sodyum yemeye odaklandıkları görülmüştür. Ancak, sodyumun sağlık için yararlı olmadığını, potasyumun olduğunu bilmiyorlar. Potasyum, kardiyovasküler sistemin kuvvetlendirilmesinde oldukça faydalı olan yer fıstığı ezmesinden elde edilebilir. Fıstık ezmesinin düzenli olarak tüketilmesiyle sodyumun neden olduğu zararlar azaltılabilir.

Sağlıklı yağlar

Bazı insanlar yer fıstığı ezmesi içinde bir kişinin sağlığına zarar verebilecek yağlar olduğu görüşündedir. Bu doğru değildir, çünkü yüksek miktar bir insan için sağlıklı olan doymamış yağlardır. Sağlıklı yağlar almak istiyorsanız, fıstık ezmesi yemeye odaklanmanız gerekir.

Enerji Artırıcı

Fıstık ezmesinin vitamin, protein ve sağlıklı yağlarla dolu olduğu kanıtlanmıştır. Bu faktörlerin varlığından dolayı, fıstık ezmesinin vücuda enerji sağlamada oldukça faydalı olduğu düşünülmektedir. Yerfıstığı yağında, kişiye enerji verebilecek yüksek miktarda kalori vardır ve gün boyu iyi harcanır.

Elyaf Zengin

Yerfıstığı yağında sadece protein ve faydalı yağ yoktur, aynı zamanda yüksek miktarda lif vardır. 3 yemek kaşığı yer fıstığı ezmesi yediğinizi varsayalım ki kişi de 3 gram lif alabilir. Lifin doyurucu bir şekilde tüketilmesi, bir kişinin vücudunun iyi çalışması için önemlidir. Aynı zamanda enerji verir.

Besinlerle Zenginleştirilmiş

Fıstık ezmesinde farklı türde besinler vardır. Bazıları magnezyum, potasyum, sağlıklı yağların yanı sıra lif ve proteindir. Hepsi kişinin vücuduna güç sağlamada çok faydalıdır. En faydalı besin E vitamini olarak kabul edilir. Bunların hepsi, kişinin vücudunu hem sağlıklı hem de güçlü kılmakta önemlidir, ayrıca vücudun mikroplara ve ayrıca bazı tehlikeli faktörlere karşı savaşmasını sağlar. Fıstık ezmesinde de bol miktarda çinko bulunur. Çinko mevcudiyeti nedeniyle, bir kişinin bağışıklık sistemi her zaman sağlıklı ve formda kalır.

Fıstık ezmesinin önemi kimse tarafından inkar edilemez. Maksimum fayda sağlamak için bir kişinin günlük diyetine dahil edilmelidir.

Fıstık Ezmesi Besin Değerleri

Fıstık Ezmesi Besin Değeri 100 g. (3.5 oz)
Enerji 2,462 kJ (588 kcal)
Karbonhidratlar 20 g
Nişasta 4.8 g
şekerler 9,2 g
Diyet lifi 6 g
Şişman 50 gram
Protein 25 g
Vitaminler
Tiamin (B1) (% 10) 
0.11 mg
Riboflavin (B2) (% 9) 
0.11 mg
Niasin (B3) (% 88) 
13.2 mg
Pantotenik asit (B5) (% 22) 
1.1 mg
B6 Vitamini (% 42) 
0.55 mg
Folat (B9) (% 9) 
35 μg
E vitamini (% 39) 
5.9 mg
Mineraller
Kalsiyum (% 5) 
54 mg
Demir (% 17) 
2.2 mg
Magnezyum (% 50) 
179 mg
Manganez (% 71) 
1.5 mg
Fosfor (% 48) 
335 mg
Potasyum (% 14) 
649 mg
Sodyum (% 0) 
0 mg
Çinko (% 28) 
2.7 mg
Diğer bileşenler
Su 1,8 g
Alkol (etanol) 0 g
Kafein 0 mg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.