Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Ozon Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

0

Ozon Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Ozon, doğal olarak gökyüzünde oluşur ve güneşten gelen zararlı UV ışınlarının etkilerinden korunmamıza yardımcı olur. Ozon, O3 olarak bilinir. Bunun sebebi 3 oksijen molekülü içermesidir. Ayrıca aktif oksijen olarak da adlandırılabilir. Ozon, diğer moleküllerle çok hızlı bir şekilde reaksiyona girebilir ve onları parçalayabilir. Bu durum ozonu mükemmel bir dezenfektan yapar. Çünkü bakterileri, virüsleri, mantarları ve mayaları yok edebilir. Tüm bu özelliklerinden dolayı ozondan elde edilen ozon yağı son dönemlerde oldukça popüler bir halde kullanılmaya başlanmıştır.

Ozon yağı, yüksek özellikli, organik, saf ve soğuk sıkım zeytinyağından elde edilir. Ozon yağı içinde uzun bir süre ozon kabarcıkları kombine edilir ve zeytinyağına da ozon enjeksiyonu yapılır. Ozon, reaktif bir gaz olarak işlev görür ve oldukça kararsız bir özelliği vardır. Ancak zeytinyağı, ozona karşı dirençli bir saklama kalıbı özelliğine sahiptir denilebilir. Ozon, zeytinyağına kombine edildiği zaman yağla hızlı bir şekilde etkileşime girer ve bu yağın içinde çok dengeli bir yapıya kavuşur. Uygulama sonunda sıvı şekildeki yağ, jel şekline bürünür ve rengi koyulaşır.

Ozon Yağının Faydaları Nelerdir?

Ozon yağı, yaygın olarak cilt üzerinde kullanılır. Ozon yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder ve yaraları sterilize edip temizleyebilecek özelliklere de sahiptir. Bu yağ ayrıca, iltihabı azaltır, tahrişi giderir ve iyileşmeyi hızlandırabilir. Şimdi ozon yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Ozon Yağı Dişleri Onarır Ve Plaklardan Arındırır

2018 yılında yayınlanan bir çalışmada, 30 denekte belirli periodontal durumları tedavi etmek için ozon yağının kullanımı araştırılmıştır. Bu araştırmada ozon yağının, kök planlama veya ölçeklendirmeye yardımcı bir tedavi olarak kullanıldığında onu kullanan katılımcılara önemli gelişmeler sağladığı bulunmuştur. Uzmanlar, dişler için ozon yağını kullanmak isteyenlere bir pamuklu çubuk ile diş etlerine uygulanmasını ve hatta dişleri fırçalamak için diş fırçasına birkaç damla eklenmesini önerir.

 • Ozon Yağı Uçuk Sorunlarına İyi Gelir

Ozon yağı, uçuk için uzun vadeli bir çözüm olarak işe yarayabilir. Bu yağ, son derece etkili bir tedavi yöntemidir. Uçuk benzeri soğuk yaralar için ozon yağını etkilenen bölgeye günde 3 defa yaralarınız geçene kadar uygulayabilirsiniz.

 • Ozon Yağı Ayak Ve Tırnak Mantarlarını Tedavi Eder

Ayak ya da tırnak mantarından muzdaripseniz ozon yağı size bu konuda yardımcı olabilir. Bunun için ilk önce ayakları, banyoda veya bir leğende 10 dakika kadar bekletin ve sonra ayak parmaklarınız arasındaki alanlara çok daha dikkat ederek ayaklarınızı kurutun. Tam olarak ayaklar kuruduğu zaman ozon yağını, ayak ve ayak parmaklarınızdaki etkilenen bölgelerine uygulayın. Mantar tedavi olsa bile bu işlemi haftada birkaç defa tekrarlayın.

 • Ozon Yağı Kas Ağrılarını Dindirir

Yoğun bir egzersiz seansından veya yorucu bir günden sonra kaslarınız ağrıyorsa ozon yağı ile etkilenen bölgelere masaj yapabilirsiniz. Kısa sürede ağrı azalmaya başlayacaktır.

 • Ozon Yağı Kesikleri, Yanıkları Ve Yaraları Tedavi Eder

Ozon yağı, genellikle küçük yaraları, lezyonları, yanıkları ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için başarılı bir şekilde kullanılır.  Yakın dönemde yapılan son bir araştırma, ozon yağı ile tedavi edilenlerin, ozon yağı kullanılmadan tedavi edilenlere kıyasla yaralarında çok önemli bir iyileşme yaşadığını tespit etti. Uzmanlar, yara ve yanıklar için de bu önemli yağın kullanılmasını önermektedir.

 • Ozon Yağı Bebeklere Çeşitli Faydalar Sağlar

Ozon yağı, bebeklerdeki kızarıklıklar ile pişikler için güvenli ve doğal bir tedavi yöntemidir. Bu yağ, bazı reçetesiz kremlerin üzerinde bulunan zararlı kimyasalların hiçbirini içermez ve bebeğin, rahatsızlığını hafifletir, olası şişlikleri giderir ve cilt yaralarını tedavi eder.

 • Ozon Yağı Hemoroidi (Basur) Tedavi Eder

Ozon yağı, ağrılı olan hemoroidler için en iyi doğal tedavilerden biri olarak kabul edilir. Hemoroid ağrısını hafifletir, ciltteki kırılmaları iyileştirmeye yardımcı olacak yatıştırıcı niteliklere ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Ozon Yağı Doğal Bir Deodorant Görevi Görür

Ozon yağını doğal bir deodorant olarak kullanmak için yalnızca kollarınızın altına ve bileklere uygulayın. Bu etkili yağ, kötü kokulara sebep olan bakterileri oksitlemeye yardımcı olacaktır.

 • Ozon Yağı Siğilleri Yok Eder

Günümüzde birçok siğile genel olarak virüsler sebep olur. Birçok kişi ise siğillerinin giderilmesi ve iyileşmesi için ozon yağı kullanmıştır. Çünkü ozon yağı, antiviral özelliklere sahiptir. Bu özelliği siğilleri kısa sürede yok eder ve tekrar oluşma riskini düşürür.

 • Ozon Yağı Maya Enfeksiyonlarının Giderilmesine Yardımcı Olur

Ozon yağı, birçok maya enfeksiyonu türü için çok etkili bir tedavi yöntemidir. Yapılan klinik çalışmalarda, vajinal mantar enfeksiyonu olan kadınlar için bu yağ, kaşıntı ve akıntıları önemli ölçüde azaltmıştır. Ayrıca bu yağ, pamukçuk ve ortak bir maya olan Candida’nın sebep olduğu diğer birçok enfeksiyonun tedavisinde de kullanılabilir.

Ozon Yağının Cilde Faydaları

Ozon yağının lekelerine oldukça faydası vardır. Ozon yağının cilde faydaları arasında cilt renk tonunu eşitlemesi vardır. Cilde düzeli uygulandığında sivilce izlerine yok eder.

 • Ozon Yağı Sivilce Ve Akneye İyi Gelir

Topikal bir masaj yağı olarak kullanılabilecek ozon yağı, toksinlerin ve laktik asidin uzaklaşmasını sağlar, cildi temizler, kir ile bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olan ve gözeneklerden salınmasını sağlayan doğal bir antioksidan görevi görür. Ozon yağının bu antibakteriyel özellikleri, sivilce ve akne için faydalı bir doğal tedavi yöntemi sağlarken sedef ve egzama sorunları gibi pek çok kronik cilt probleminin tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılır. Ozon yağı, cildi temizleme özelliğinin yanı sıra tahrişi önler, kızarıklığı ve cildin şişmesini azaltmaya yardımcı olur.

 • Ozon Yağı Kırışıklıkları Giderir

Ozon yağının antioksidan etkilerinden dolayı kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerinin bir kısmı ortadan kalkar ve yaşlılık lekelerinin görünümü en aza iner.

Ozon Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlar için de kullanılan ozon yağı, kepek ile saç dökülmesi gibi saç ve saç derisi problemlerinin tedavisinde etkili olduğu kabul edilmiştir. Bu saç sorunları genel olarak hormonal dengesizlikler, zayıf saç bakımlar, yaş ilerlemesi, sağlıksız beslenme biçimi, çeşitli hastalıklar, olası enfeksiyonlar, genetik etkenler, çevresel kirlilik ve kafa derisini dehidre veya enfekte edebilen diğer önemli dış etmenler sebebiyle ortaya çıkar. Ozon yağı, üç oksijen atomu içeren kararsız molekülü ile yüksek oksitleyici özelliklere sahiptir ve kafa derisi gibi vücudun herhangi bir yerine enjekte edilmek üzere serbest oksijen radikallerini bırakır.

Ozon yağı uygulanan saç derisi ve saçlar tam manasıyla oksitlenir. Saç tellerinin kökleriyle temas etmesi saç köklerini de gençleştirir, besler ve güçlendirir. Bu yağ ayrıca, kafadaki kan dolaşımını onarır ve kafa derisi ile saç foliküllerinde bulunan mikrobik enfeksiyonları ortadan kaldırır. Saça hacim ve yoğunluk kazandırır, saç tellerini onarır ve yeniden yapılandırır. Saçları kontrol altına almak için kabarmayı da kontrol eder. Saç derisindeki pH seviyelerini dengeler  ve kepek sorunlarını da giderir. Saçların yenilenmesine yardımcı olur ve hızlı saç uzamasını destekler. Böylece daha yumuşak, parlak ve güzel saçlar ortaya çıkmış olur.

Ozon Yağı Açık Yaraya Sürülür Mü

Ozon yağı yara ve yanıkların hızlıca kapanması sağladığı gibi ciltte iz kalmaması için kullanabileceğiniz yağlardan biridir. Ozon yağı yaralara sürülmesine karşın kesinlikle açık yaraya sürülmez yarının kabuk tutmaya başlaması ile sürülür.

Ozon Yağı Diz Ağrısına İyi Gelir Mi

Oozn yağı eklem ve diz ağrısı için kullanabileceğiniz yağlardan biridir. Diz ve eklem ağrısını geçirmek için ozon yağını uygulayabilirsiniz. Ayrıca kas ve menüsküse iyi geldiği bilinmektedir.

Ozon Yağı Göz Çevresine Sürülür Mü

Ozon yağı yüze sürülür mü ve ozon yağı göz altına sürülür mü sorusu bu yağı kullanmak isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır. Cilde canlandıran, kan akışını hızlandıran ozon yağı kırışıklıkları önleyen yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Yüze sürülmesinde sorun olmamasına karşın göz altın çok az miktarda ince tabaka halinde sürülmelidir ve asla göze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Ozon yağı uzun süre kullanıldığında tüylenmeye neden olacağını unutmayın.

Ozon Yağının Zararları

Faydaları saymakla bitmeyen ozon yağının her hangi bir zararı yada yan etkisi yoktur. Her ihtimale karşı kesnilikle uzun süre aşırı kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.