Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

İnternet Pazarlamasında Sosyal Kanıtın Önemi

0

Farklı içerik oluşturucu türleri markalara nasıl güvenilirlik kazandırır?

Markanıza bağlı olarak, farklı içerik oluşturucu türleri farklı sonuçlar üretecektir. Kritik olan, neyi başarmak istediğinizi (hedefler) bilmeniz ve performansı (KPI’lar) izlemenin bir yolunun olmasıdır.

Blogcular

Blogcular, deneyimlerini okuyucularını cezbedecek şekilde “günlüğe kaydederler”. Bu içerik oluşturucular, marka bilinirliği oluşturmak ve kitleleri ürünler, yaşam tarzları ve sektör hakkında bilgilendirmek için harika bir yöntemdir.

Vlogger’lar

Blog yazarlarına benzer şekilde, vlogger’lar da uzun biçimli video ve canlı yayın kullanarak izleyicilerle bağlantı kurmak için videoyu kullanır. Vlogger’lar için önde gelen platformlar arasında YouTube ve Twitch bulunur.

Vlogger’ların avantajı görsel çekiciliktir. İçerik oluşturucular, kendilerini bir ürünü ambalajından çıkarırken ve onu gerçek hayatta kullanırken filme alıyor.

Ünlüler ve Sporcular

Tanınmış şahsiyetler, genellikle diğer markalarla uyum sağlamak için isimlerinden yararlanır. En iyi ünlü onayları, doğrudan ilişkilerden ve paylaşılan değerlerden gelir. Hayranlar genellikle en sevdikleri müzisyenlerin, aktörlerin ve sporcuların stil seçimlerini taklit etmeyi severler ve bu kişiler marka bilinirliği oluşturmak için harikadır.

Podcast’ler

Podcast’ler, belirli eğlence veya eğitim türlerini tercih eden niş kitlelere hitap ediyor. Bu içerik oluşturucular, Y kuşağı ve Z kuşağı için geleneksel radyonun yerini aldı. Farkındalığı kolayca artırabilir, alıcıları bilgilendirebilir ve marka ortakları için satışları artırabilirler.

Sanatçılar

Çoğu içerik oluşturucu, kendilerini bir tür sanatçı olarak görür ve fotoğrafçıları, zanaatkarları, kameramanları, müzisyenleri ve daha fazlasını içerebilir. Ayrıca vlogger’lar, marka elçileri veya etkileyiciler olarak da var olabilirler.

Trend belirleyiciler

“Influancerler”, sosyal medyadaki trend belirleyiciler için ortak bir terimdir. Bu kişiler, marka ortaklıklarını ciddiye alır ve izleyicileriyle güçlü ilişkiler sürdürür.

Marka elçileri

Marka elçileri, sanatçılar, etkileyiciler, sporcular veya aynı değerleri paylaştıkları birkaç seçkin markayı tanıtma konusunda tutkulu olan herkes olabilir.

Bazı marka elçileri , mikro/nano etkileyiciler veya birkaç yüz takipçisi olan sosyal medya kullanıcıları gibi daha az bilinen yaratıcılardır. Ancak hepsinin, satışları artırabilecekleri, benzer düşüncelere sahip kişilerden oluşan etkileşimli bir topluluğu var.

Sosyal kanıt için influancerlerden yararlanmanın 5 yolu

  1. Ürün incelemeleri ve özellikleri

İçerik oluşturuculardan ve etkileyicilerden sosyal kanıt için yararlanmanın en popüler yollarından biri, ürün inceleme gönderileri, videolar ve bloglardır.

Markalar, influancere bir hediye paketi gönderir ve bu içerik oluşturucular hediyeyi kutusundan çıkarır ve ürünleri kullanır. Yaratıcılar, dürüst bir değerlendirme sunarak tüketicilere, ürününüzün onlar için akıllı bir satın alma olup olmadığı konusunda iyi bir fikir verir.

  1. UGC ile olumlu etkileşimler

Bir yaratıcı gönderisine sponsor olurken, sosyal kanıt oluşturmanın en iyi yollarından biri UGC ile etkileşim kurmaktır . Her şeyden önce, etkileşimlerinizin olumlu ve yararlı olduğundan emin olmalısınız.

Yanıtlarınız yalnızca müşterilerinizi önemsediğinizi göstermekle kalmayacak, aynı zamanda bu gönderinin çevrimiçi etkileşimini ve keşfedilebilirliğini de artıracaktır. Gönderiyi daha fazla kişi görecek ve markanızla doğrudan etkileşim kurmak isteyecektir.

  1. Beyaz Liste

Bir etkileyici beyaz liste kampanyasında markanız, güçlü bir çalışma ilişkiniz olan bir içerik oluşturucunun profilinde reklam izinleri alır. İçerik oluşturucunuzun hesabından bir gönderiyi tanıtırken, yeni hedef kitleleri (influencer’ı veya marka sayfanızı takip etmeyen) hedefleyebilir ve içerik oluşturucu içeriğini, daha organik görünen bir reklam olarak yayınlayabilirsiniz.

Markanızın dışından birinden geldiği için tüketicilerin bu gönderilerle etkileşim kurma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, sizin ve etkileyicinizin daha fazla takipçi kazanmasına yardımcı olabilir.

  1. Etkileyenlerin ev sahipliği yaptığı canlı etkinlikler

Canlı etkinlikler, hayranların içerik oluşturucuların ürününüz hakkında gerçek zamanlı olarak tartıştığını görmelerini sağlar. Bu etkinlikler, ürün sürümlerini, SSS’leri barındırmak veya ürünlerinizden birini veya ikisini kullanan bir etkinlik yapmak için harikadır.

En iyi sonuçlar için, etkinliği içerik oluşturucularınızla birlikte düzenleyebilir ve izleyicilerin sorularını yanıtlaması için yorumlar bölümüne bir ekip üyesi atayabilirsiniz.

  1. Vaka çalışmaları (En iyi uygulamalar)

Bazı markalar için, müşterilerinizin ürünlerinizi nasıl doğru kullanacaklarını bildiklerinden emin olmak, sosyal kanıtınız için büyük fark yaratır. Bu gibi durumlarda, vaka çalışması içeriği veya en iyi uygulama gönderileri en iyisidir.

Bu tür içerikle, içerik oluşturucularınız veya müşterileriniz, ürünlerinize/hizmetlerinize aşina oldukları için başarılarını güvenle gösterebilirler. Bu yaklaşım hem B2C hem de B2B markaları için iyi çalışır.

Çözüm

Pazarlamanıza sosyal kanıtı göz önünde bulundurarak yaklaşmak, alıcıların markanıza güvenmesi için gereken süreyi azaltır. Ayrıca müşteri edinme maliyetlerinizi düşürür ve müşteri sadakatini artırır.

İçerik oluşturucu ortaklıkları, hedef kitlenizle bu sosyal kanıtı kazanmanıza yardımcı olur. Topluluklarının ihtiyaçları ile uyum içindedirler ve her zaman doğru bilgiler ve orijinal marka onayları yoluyla değer sunmaya çalışacaklardır.

Bu yazıya da bakın:

Sosyal Kanıt Nedir? Neden Önemlidir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.