Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Sosyal Kanıt Nedir? Neden Önemlidir?

0

Sosyal kanıt, insanların kendi eylemlerini bilgilendirmeye yardımcı olmak için başkalarının eylemlerini kopyalaması fikridir.

En yaygın sosyal kanıt türlerinden bazıları, çevrimiçi incelemeler veya arkadaşlardan, aileden ve etkileyicilerden gelen önerilerdir. Alıcılar, markanın önyargılı görüşlerine güvenmek yerine, diğer alıcıların deneyimlerine başvurur.

Sosyal kanıt tipik olarak, marka dışında birinden gelen, bir üründen/markadan bahseden herhangi bir içerik olan, çeşitli kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) biçimlerinden gelir.

Sosyal kanıt güvenilir mi?

Kısa cevap – evet! Markaları adına kaliteli UGC’den yararlanan pazarlamacılar, müşterilerin bilgiye dayalı kararlar almasına yardımcı olmak istiyor.

Kendi UGC’nizin kalitesini değerlendirmek için aklınızda bulundurmanız gereken üç şey vardır:

Müşteri/uzman geri bildirimi doğru ve orijinal mi? Sahte veya samimiyetsiz yorumlar, incelemeler ve UGC, markanızın iyi olduğu izlenimini verir. Ancak alıcılar daha yakından baktıktan sonra yalan söylendiğini hissederler. Markanız için sosyal kanıttan yararlanırken, markanızı ve ürünlerinizi gerçekten sevenlerle ilişkiler kurarak en iyi sonuçları elde edeceksiniz. Bu, üretilen UGC’nin doğru olmasını ve ürünlerinizin yapabileceklerini ve yapamayacaklarını gerçekten yansıtmasını sağlayacaktır.

Müşteri/uzman geri bildirimi bilgilendirici ve yardımcı mı? Tüketiciler güvenilir bilgi isterler. Sosyal kanıtın en büyük faydalarından biri, bir ürün veya hizmetin ne kadar iyi, kötü veya ortalama olduğuna dair doğrulanmış alıcı içgörü potansiyelidir. Bu geri bildirim ne kadar derinlemesine olursa, diğer alışveriş yapanlar için o kadar yararlı olur. En büyük marka hayranlarınızla bir ilişkiniz varsa, onları önemli incelemeler ve sosyal gönderiler paylaşmaya teşvik etmek, daha düşünceli ve sadık alıcıların ilgisini çekecektir.

Uzun bir süreyi kapsayan, önemli miktarda müşteri/uzman geri bildirimi var mı? Birkaç hafta içinde, birkaç övgü dolu yorum bir şans olabilir. Ancak aylar ve yıllar boyunca olumlu geri bildirimlerin artması tesadüf değildir. Bu sosyal kanıt, alıcılara, hedef kitleniz için sürekli olarak mükemmel teslimatlar yaptığınızı gösterir. İncelemeler, sosyal medya etiketleri/duyguları, etkileyici onayları veya ağızdan ağza tavsiyeler yoluyla bu tür uzun vadeli, olumlu geri bildirimleri taklit etmek çok zordur.

E-ticaret markaları için sosyal kanıt neden önemlidir?

E-ticaret, insanların en sevdiği satın alma yolu haline gelmeden önce, alışveriş yapanların çoğu fiziksel bir mağazayı ziyaret etmeyi tercih ediyordu. Son 10 yılda çevrimiçi markaların karşılaştığı zorluk, alıcıların ürünü bizzat incelemeden, ürünlerinin alıcıların aradığı şey olduğunu göstermek olmuştur.

Çevrimiçi güvenilir bilgilerin artmasıyla birlikte, giderek daha fazla insan, tavsiye ettiği markalardan oluşan kullanıcı dostu bir web sitesinde gezinmeyi tercih ediyor. Daha uygun ve birçok yönden daha keyifli bir deneyim sunuyor.

Sosyal medya, arama motorları, çevrimiçi pazar yerleri (Amazon, Google Alışveriş vb.) ve etkileyici pazarlama sayesinde tüketiciler, bir satın alma işlemi yapmadan önce araştırma yapmak için birçok yola sahiptir. UGC, tüketicilerin yalnızca güvendikleri kişilerden duydukları markaların yeni ürünlerini denemeleri için gerekli sosyal kanıtı sağlar.

Sosyal kanıt, birbirlerini diğer ürünler ve bu ürünlerin daha önce satın aldıkları ürünlerle karşılaştırması hakkında bilgilendirirken, marka hayranları arasında müşteri sadakatini beslemeye devam edebilir.

Farklı sosyal kanıt türleri nelerdir?

  1. İncelemeler

Alıcıların çevrimiçi alışveriş yaparken ilk başvurdukları şeylerden biri müşteri yorumlarıdır. Ürünün kendileri için nasıl çalıştığına dair emsallerinden ilk elden görüşler toplamak, tüketicilerin o ürünün kendileri için iyi olup olmadığını anlamalarına yardımcı olur.

Bir pazarlamacı olarak, arkanıza yaslanıp incelemelerin gelmesini beklemeniz gerekmez. En iyi müşterilerinize ulaşmak ve onlardan çevrimiçi olarak sizi incelemelerini istemek, markanız için bu incelemeleri toplamanın harika bir yoludur. Satın almaları ve ürünle ilgili olabildiğince çok ayrıntıyı paylaşmalarını isteyin. İnceleme ne kadar kapsamlı olursa, diğer tüketiciler için o kadar yararlı olacaktır.

Ayrıca, influancerler, bağlı kuruluşlar veya önemli fikir liderleri gibi sektörünüzdeki ürünleri geçimini sağlamak için inceleyen kişilerle de bağlantı kurabilirsiniz. Bu kişiler, kitleleri için bir satın alma rehberi işlevi gören bloglar veya vlog’lar (uzun biçimli videolar) oluşturur.

  1. Gerçek onaylar

“Bir içerik oluşturucu/marka ilişkisinin başarıya ulaşması için, tüketicilerin bunun gerçek anlaşma olduğuna inanması gerekiyor. Bu, yaratıcılarınızla güven ve özgünlük oluşturmak için kritik adımlar atmak anlamına gelir – diğer bir deyişle eski moda bir ilişki.”

Sporculardan, konu uzmanlarından, etkileyicilerden ve içerik oluşturuculardan gelen onaylar, UGC’yi toplamanın başka bir popüler yoludur. Bu kişiler, binlerce kişinin saygısını ve hayranlığını devam ettirir ve içten bir konuşma, marka itibarınızı önemli ölçüde artırır.

  1. Vaka çalışmaları

Daha karmaşık ürün ve hizmetler için müşteri vaka çalışmaları, alıcıların bilinçli satın almalar yapmasına yardımcı olmak için zorlayıcı sosyal kanıt biçimleridir. Birçok B2B işletmesi, en iyi müşterilerinden biriyle ortaklık kurarak ve markanın yanında bir öncesi/sonrası hikayesini paylaşarak örnek olay modelini kullanır.

  1. Üçüncü taraf kimlik bilgileri veya sertifikaları

Üstün kalitenin önemli bir satış noktası olduğu ürün ve hizmetler için markalar, endüstri kuruluşlarından övgü veya sertifika talep edebilir. Bu yaklaşımın klasik bir örneği, bir ilaç, gıda veya takviye markası FDA onayı istediğinde ortaya çıkar.

Sektörünüze bağlı olarak, ürün ve hizmetlerinizin kalitesini doğrulayan birkaç kuruluş olabilir. Onların “onay damgasını” almak, markanıza olan güveni artırır ve rekabette öne çıkmanıza yardımcı olur. TSE gibi.

  1. Kazanılan ortam değeri (EMV)

EMV, markanızdan üçüncü şahısların bahsetmesinin etkisini ölçer. Pazarlamacılar EMV’yi hesaplamak için farklı yöntemler kullansa da, buradaki fikir, bir üçüncü tarafın bahsetmesinin ne kadar değerli olduğunu bilmenizdir.

Yüksek EMV’ye sahip markalar, genellikle çeşitli sosyal medya kanalları aracılığıyla kendi lehlerine çalışan güçlü bir ağızdan ağza iletişim kurarlar. Üçüncü taraf sözlerinin kalitesi, alıcılarda yankı uyandırır ve bu markaların sosyal kanıtını artırır.

Influancer ve sosyal kanıt – İçerik oluşturucular, sosyal kanıtla pazarlamayı nasıl etkiler?

“Pazarlamacıların %80’i etkileyici pazarlamayı etkili buluyor. Pazarlamacıların %71’i, müşterilerin kalitesini ve etkileyici pazarlamadan gelen trafiği diğer pazarlama kaynaklarından daha iyi olarak değerlendiriyor. Pazarlamacıların %89’u, etkileyici pazarlama yatırım getirisinin, diğer pazarlama kanalları kadar veya onlardan daha iyi olduğunu söylüyor.”– Mediakix

Markanız için sosyal kanıt oluşturmanın en etkili yolu, sosyal medya yaratıcılarıyla ortak olmaktır. İçerik oluşturucular ve etkileyiciler, etkileşimli çevrimiçi topluluklar oluşturmak için kişisel markalarını kullandıklarından, herhangi bir gerçek marka sözü, takipçileri web sitenizi ziyaret etmeye, markanızı araştırmaya ve/veya satın almaya motive edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.