Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Hamilelikte karın ne zaman, kaçıncı haftada belli olur? 2 aylık,3 aylık ve 9 haftalık hamilelikte karın büyür mü?

0

Hamilelikte anne adayının karnı ortalama 5 ve 5,5 aylarda belirgin hale gelir, dışarıdan gözlemlenir.

Hamilelikte karnın dışarıdan belli olacak kadar büyümesi hamile olduğunuzu gösteren temel işaretlerden. Özellikle ilk defa anne olacak kadınların çoğu acaba karnım ne zaman büyüyecek? diye tatlı bir merak ve sevinç içindedirler. Bu durumu Kadın Doğum Doktoru Seval Taşdemir’e sorduk. 

HAMİLELİKTE KARIN NE ZAMAN DIŞARIDAN BELLİ OLUR?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir gebelikte karnın ne zaman belli olacağı ile ilgili şu ifadelerde bulundu:

Hamilelikte karnın iyice belirginleşmesi, dışarıdan gözlemlenebilecek duruma gelmesi çoğunlukla 5. aydan (20. haftadan) sonra gerçekleşir. En erken ise 4. ayın bitiminde yani hamileliğin 16-17. haftalarında dışarıdan bakıldığı zaman belli olur. Bu da annenin karnı çıplak iken anlaşılabilir. Yoksa giysiyle gözle görülür bir farklılık oluşması ancak 5. ayın sonunu bulacaktır.

Anne adayının karnı ilk 3-4 ay içinde hamile olduğunu fark ettirecek kadar belirgin değildir. Yakın akrabaların ve arkadaşların yani size dikkatli bakanların anlaması mümkündür fakat siz söylemedikçe başkaları hamile olduğunuzu fark etmeyebilir. Şayet biraz iri yapılı bir vücuda sahipseniz bol kıyafetlerle hamileliğinizi uzun süre kamufle edebilirsiniz.”

HAMİLELİKTE KARIN KAÇINCI HAFTADA BELLİ OLUR? ANNE ADAYLARININ TECRÜBELERİ

Aşağıda annelerin tecrübelerinden görebileceğiniz üzere hamilelikte karnın belirginleşmesi kişiden kişiye göre değişebiliyor. Ancak ortalama olarak çoğu kadında karın 5-5,5 aylıkken belli oluyor.

  • 5 .5 aylıktı karnım dışardan belli oldu ve giydiklerimin düğmesi kapanmıyordu.
  • Bence karnın belli olması kişiden kişiye göre değişiyor. Size şöyle diyim bir arkadaşım 5.5 aylık hamileyken karnı dümdüzdü, bir diğer arkadaşıma 2.5 aylıkken cinsiyeti nedir? Doğuma ne kadar kaldı? soruları soruluyordu.
  • Benim karnım 12. haftalıkken belli oldu hatta giysilerimin önü kapanmıyordu.
  • Doktorun dediğine göre benim iç karnım genişmiş bu nedenle dışarıdan pek belli olmazmış hamileliğim. 6.5 aylık hamileyim dışarıdan bakınca yeni belli oluyor.
  • Benim karnım gebeliğin 5. ayında belli oldu. Ancak çok zayıf olduğumdan sanki hamile gibi değil de yalnızca göbeğim çıkmış gibi duruyordum.
  • Benim karnım 5.5 aylık iken belli oldu.
  • Benim hamile olduğum 5. aydan sonra belli olmaya başlamıştı. Bir tanıdığım hamile kaldı, 3. ayında doğum nezaman diye soruyorlardı, 4. ayına geldiğinde eli belinde yürümeye başladı. Yani karnın belli olması da hamileden hamileye değişiyor.
  • 3 aylık hamileyken karnım kocamandı, ikizlere mi hamilesin diye soruyorlardı?

Hamilelikte karin ne zaman kacinci haftada belli olur 2 aylik3

HAMİLELİKTE ANNE KARNININ ŞEKLİNE GÖRE BEBEK CİNSİYETİ ANLAŞILABİLİR Mİ?

Çiftler bebek sahibi olacaklarını öğrendiklerinde akıllarına gelen ilk şeylerden biri bebeğimiz kız mı yoksa erkek mi olacak? sorusudur. Bunu hemen öğrenebilmek için can atarlar. Fakat bebeğin cinsiyeti 13-16. haftalardan önce belli olmaz. Bu dönemde ise ultrason muayenesiyle anlaşılır. Ultrason yaptırmadan bebeğin cinsiyeti kesin olarak öğrenilemez. Fakat yine de bazı belirtiler, bununla ilgili doğru tahminde bulunmanızı sağlayabilir. Bunlardan biri de hamile kadının karnının şeklidir. Erkek bebek belirtileri içinde en yaygın görülen durumlardan biri hamilelikte göbek şeklinin sivri şekilde ve basketbol topuna benzer bir görünüme sahip olması, kız bebek bekleyenlerde ise yayvan bir karındır.

ANNE KARNININ GEÇ ÇIKMASI, GEÇ BELLİ OLMASI BİR SORUN OLDUĞUNU MU GÖSTERİR?

Hayır, sorun olduğunuz göstermez. Karın bölgesi anne adaylarının kimisinde geç, kimisinde erken belli olabilir. Hatta anne adaylarının kilosu, boyu ve ultrason muayenesiyle yapılan bebek ölçümleri birbiriyle aynı olsa dahi karınlarının görünümü farklılık gösterebilir. Bunun başlıca sebebi bebeğin duruşu ve rahmin pozisyonudur.

Çoğul Gebelikte Karın Büyüklüğü

Anne adayı birden fazla bebek bekliyorsa karnı tek bebeğe hamile olanların karnına göre daha fazla büyüyecektir. Yani bebek sayısı ve karın büyüklüğü birbiriyle doğru orantılıdır.

HAMİLELİKTE KARINDA ÇATLAKLAR NASIL ÖNLENİR?

Gebelikte anne adayının karnı yavaş yavaş büyürken o bölgede çatlaklar ve gerilmeler oluşur. Anne adayı bir de genetik olarak buna yatkınsa çatlaklar daha derin ve fazla olabilir. Bazı anne adayları ise daha az çatlakla karşılaşır. Günlük yeterli su tüketimi çatlak oluşumunun engellenmesi için uygulanabilecek doğal ve etkili bir yöntemdir. Böylelikle derinin elastikiyeti artar ve çatlaklar hafifler. Ayrıca çatlak oluşumunu önleyen ve cildi nemlendiren eczanelerde satılan bazı kremler vardır. Bunların hamilelikte kullanımı güvenli olduğundan rahatlıkla tercih edilebilir. Karın bölgesine badem yağı, kakao yağı gibi yağlar sürmek de çatlaklarla mücadeleye yardımcıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.