Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma Ne Zaman Başlar

0

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri olarak kabul edilen mide bulantısı hamilelerin %75-80’inde meydana gelir. HCG hormonunun kanda artış göstermesiyle, özellikle gebeliğin ilk zamanlarında bu sorunla karşılaşılır. Başta östrojen hormonuyla birlikte diğer hormonların da artması gebelikte mide bulantısının ana nedenidir. Stres, üzüntü ve depresyon da mide bulantısını tetikleyebilir.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma hormonlardaki değişimden kaynaklanır, bazı gebelerde bu durum tüm hamilelik boyunca devam edebilir.

 

HAMİLELİKTE  BULANTI  NE ZAMAN BAŞLAR?

Genellikle hamileliğin 4 veya 6. haftasında başlayan mide bulantısı ve kusma erken gebelik belirtilerinden biri olarak bilinir. 8.haftada daha da şiddetlenen mide bulantısı ve kusma nadiren de olsa hamileliğin son ayına kadar devam edebilir. Mide bulantısı ve kusma genellikle sabah erken saatlerde olduğu için sabah bulantısı olarak da adlandırılır.

Mide bulantisi ozellikle gebeligin ilk haftalarinda ilk aylarinda gorulen saglik

HAMİLELİKTE BULANTI NE ZAMAN BİTER?

Hamilelikte mide bulantısı şu zamanda başlar, şu zamanda biter gibi kesin konuşamayız. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişebilir. Mide bulantısının başlayacağı ve biteceği tarih kişilere göre farklılık gösterdiği gibi, mide bulantısının şiddeti de farklılık gösterir. Kiminde az kiminde çok olan mide bulantısı vücudun hormonların değişimine alışmasıyla son bulur. Alışma aşaması genellikle 14. haftaya denk gelir. Ama tabiki 14.haftada mide bulantısı bıçak gibi birden kesilir diyemeyiz. Zamanla yavaş yavaş azalır ve bir süre sonra mide bulantısı kesilir.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISININ OLMAMASI NORMAL Mİ?

Mide bulantısının zamanı, şiddeti kişiden kişiye göre değişebileceği gibi bu sıkıntıyı yaşayıp yaşamamak da kişiye göre değişebilir. Sonuçta herkesin hamilelik süreci kendine özgüdür. Hamilelikte mide bulantısını yaşamak ne kadar doğal ise bu durumu yaşamamak da o kadar doğaldır. Sonuç olarak bu durum bize mide bulantısı yaşayan gebelerin vücudunun değişen hormonal düzene daha zor adapte olduğu, mide bulantısı yaşamayan gebelerin ise vücudunun yeni düzene daha kolay adapte olduğunu gösterir.

 

HAMİLELİKTE BULANTIYA NE İYİ GELİR?

 • Sabah uyanınca tuzlu kraker, galeta, beyaz leblebi vb. tuzlu yiyecekler yemek mide bulantısına iyi gelecektir.
 • Her gün açık havada tempolu şekilde yürüyün.
 • Zencefil limon çayı hem bağışıklığı güçlendirir hem de mide bulantısına şifa olur.
 • Uzun süre mideniz boş kalmamalıdır. Gün boyu az az ve sık sık yemelidir.
 • Bulunduğunuz ortamda sizi rahatsız eden koku ve yiyecekler varsa ortam havalandırılmalı ve ortamdan uzaklaşılmalı.
 • Bulantıların yoğun olduğu dönemde kızarmış, baharatlı, asidik yiyecekler yerine yağsız, baharatsız ve hafif yiyecekler tercih etmelisiniz.
 • Doktorunuzun uygun gördüğü şekilde egzersizler yapmanız mesela; hamile pilatesi, yüzme, açık havada tempolu yürüyüş vb. midenize ve size iyi gelecektir.
 • Vücudunuzun yorgun olması bulantıyı artıracağından dolayı bol bol dinlenmeniz sizi rahatlatacaktır.
 • Limon kokusu bulantıya iyi gelecektir. Suyun veya buzlu çayın içine limon dilimleri atmak iyi bir çözüm olabilir.
 • Stres hormonların çalışmasını olumsuz etkileyip mide bulantısını tetikler. Stresten ve sizi üzen kişilerden uzak durun.
 • Hamilelikte kullanacağınız vitamin takviyeleri doktor kontrolünde olmalıdır. B6 vitamini bulantınızı azaltırken demir ilaçları artırabilir. Bu yüzden gerekli olmadığı sürece ilk 3 ay demir ilacı kullanılmamalıdır. Doktor gerek görürse size b6 vitamini önerebilir.

1667677871 246 Mide bulantisi ozellikle gebeligin ilk haftalarinda ilk aylarinda gorulen saglik

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI CİNSİYET BELİRTİSİ Mİ?

Yaşadığımız coğrafyada çok fazla batıl inanç vardır. Bunlardan biri de gebelikte mide bulantısının cinsiyetle ilgisi olmasıdır. Halk arasında yaygın görülen inanışa göre hamilelikte mide bulantısı bebeğin erkek olduğuna işaret ediyor. Bu durumun bilimsel bir dayanağı ve doğruluk payı yoktur. Hamilelikte mide bulantısının olup olmaması, varsa şiddeti ya da günün hangi saatinde olduğuna bakılarak cinsiyetin anlaşılması mümkün değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.