Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Estetik Ameliyatı Kararı İçin Ergenlik Dönemi Çok mu Erken?

0

Estetik günümüzde çok fazla kişi tarafından talep edilen bir ameliyat haline geldi. Önceleri sadece yetişkinler için düşünülen bu ameliyatta şimdi estetik yaş sınırı konuları ile ilgili sorular gündeme gelmeye başlamıştır. Doktorların bu konular ile çok fazla görüşü bulunmaktadır.

Estetik Ameliyat İçin Ergenlik Dönemi Beklenmeli mi?

Önceleri estetik cerrahlarda olan net bir kanının 18 yaşından önce buna karar vermenin doğru olmayacağı yönündeydi. Şimdilerde ise çeşitli nedenler kapsamında estetik ameliyatlarının yaş sınırlarının düşürülebilmesi söz konusu olmaktadır. Önemli olan sağlık olduğundan bu durum ön planda tutulduğunda ameliyat için ergenlik dönemi çok erken olarak görülmemektedir.

Estetik İçin Doğru Zaman Nedir?

Estetik ameliyatların yapılmasının ve son dönemlerde bu kadar sık tercih edilmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu da yaş ile ilgili sorunları beraberinde getirmektedir. Estetik için en doğru zaman diye bir kavram aslında söz konusu değildir. Kişiden kişiye yaş kapsamında estetik ameliyatlar için doğru zamanlar değişiklik göstermektedir. Burada önemli olan estetik yaşının belirlenmesi için öne sürülen etmenlerdir.

Sağlık öncelikli olarak bu ameliyatlar tercih ediliyorsa kişinin 18 yaşında olma gibi bir zorunluluğu söz konusu değildir. Sağlık her şeyin önünde olduğu için estetik için doğru zaman sağlığın düzelmesi gereken en kısa süre olarak verilebilir.

Estetik Uygulamasının Yaş Faktörünü Değiştiren Etmenler Nelerdir?

Öncelikli olarak ergenlik döneminde kişilerin dış görünüşleri ile her zamankinden daha fazla ilgili olması ve dış görünüşleri hakkında endişeler yaşamaları oldukça normal olarak kabul edilebilir. Bu anlamda da günümüzde popüler hale gelen estetik operasyonlar ile ilgili olarak gençlerden talepler söz konusu olabilmektedir.

Doğru seçim için mutlaka alanında uzman bir estetik cerrah ile görüşmek önemlidir. Eğer sağlık temelli bir estetik uygulaması söz konusu ise ergenlik döneminde bu ameliyatın yapılması sorun teşkil etmeyecektir. Hatta büyüme dönemlerinde kişinin sağlığını iyi yönde etkileyecek ameliyatlar, yarar sağlayarak daha kaliteli bir yaşama yol açacaktır. Burada önemli olan estetik kaygılar ile bu ameliyatın talep edilmemesidir.

Estetik Kaygılar İle Ameliyat Talebi

Estetik ameliyat aslına bakıldığında hem sağlık hem de estetik kaygılar ile talep edilmektedir. Bu nedenle özellikle ergenlik döneminde olan kişiler için sadece sağlık ön planda olduğu zamanlarda estetik ameliyat söz konusu olmalıdır.

Uzmanlar da bu anlayış ile yola çıkarak işlemleri gerçekleştirmektedirler. Örneğin estetik burun ameliyatı ergenlik döneminde olan çocuklar kapsamında yaptırılmak istenmektedir. Eğer nefes alma konusunda sorunlar yaşanıyor ise veya durum söz konusu kişinin günlük yaşamını psikolojik olarak hastalık derecesinde etkiliyor ise ameliyat düşünülebilmektedir. Bunun dışında özellikle burun gelişimi 20li yaşlara kadar devam ettiği için estetik kaygının ameliyat üzerindeki etkisinin daha ileriki yaşlarda olması gerektiği konusunda uzmanlar hemfikirdir.

Ergenlikte Estetik Ameliyatı Zorunlu Kılan Durumlar Nelerdir?

Ergenlik döneminde estetik ameliyata karar verilebilmesi için uzmanların dikkate aldığı birkaç nokta bulunmaktadır. Bu kapsamda öncelikli olarak kişinin bedensel gelişimini tamamlayıp, tamamlamadığı burada önemli bir kriterdir.

Örneğin bu konuda estetik burun ameliyatı yaş sınırı burun kemeri kapsamında gerek görülmemektedir. Daha büyük yaşlarda yapılması daha doğru görülmektedir. Bunun yanında eğer söz konusu hastalık kemik eğriliğinden kaynaklı nefes darlığı ise 15 yaş, ameliyatın yapılması için yeterli bir yaş olarak görülmektedir.

Bunun dışında ergenlik döneminde olan çocukların psikolojik olarak stabil olma durumları, iyilik halleri, genel sağlık durumları, akıl sağlıkları, ilaç kullanma durumları gibi etmenler estetik ameliyat yaş sınırı ile ilgili olarak hekimlere net karar verme açısından yardımcı olmaktadır.

Bu yazıya da bakın:

Kaş Dövmesi Nasıl Yapılır? Hazırlığınızı Yapın ve İşlemi Adım Adım Öğrenin

Altın İğne Nedir? Altın İğne Nasıl Yapılır? Fiyatı ve Yorumları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.