Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Erik Çekirdeği Yağının Faydaları

0

Erik çekirdeği yağının faydaları arasında kanser riskini ciddi oranda azaltmak, kalp sağlığını güçlendirmek, kabızlığı tedavi etmek, kilo kaybını desteklemek, kolesterolü dengelemek, kan basıncını onarmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek bulunur.

Erik Çekirdeği Yağı Nedir?

Erik çekirdeği yağı, erik çekirdeklerinden soğuk presleme yöntemiyle elde edilir. Bu bitkisel yağ, son derece besleyici bileşenler, önemli düzeyde antioksidanlar, mineraller ve vitaminler taşır. Ayrıca bu yağ, oleik ve linoleik asitler bakımından da oldukça zengin bir yağdır. Provitamin B-5 içerir. Meyvemsi ve de naif bir kokuya sahiptir.

Erik Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Erik çekirdeği yağı önemli oranda E vitamini içerdiği için özellikle cilt sorunlarına karşı oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra saçları onarır, besler ve doğal bir parlaklık verir. Şimdi erik çekirdeği yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

Erik Çekirdeği Yağı Kabızlığı Önler

Erik çekirdeği yağının en popüler kullanımı ile faydası, kabızlığın tedavisi ve önlenmesi üzerindeki etkileridir. Sıvı alımını arttırmak, kabızlık sorununu gidermek için etkili bir yol olsa da ek takviyeler gerekebilir. Erik çekirdeği yağı, bağırsak hareketlerini uyaran ve doğal bir şeker olan yüksek miktarda sorbitol içerir. Bağırsak hareketinin uyarılması ve daha fazla su tutulması, kabızlık durumlarının çoğunu tedavi eder. Kronik kabızlık sorunu yaşayan kişiler bu yağı düzenli bir şekilde kullanarak bu sorundan kurtulabilirler.

Erik Çekirdeği Yağı Kanser Riskini Azaltır

Erik çekirdeği yağı, içerdiği doğal antioksidanların bolluğundan dolayı kanserle mücadeleye yardım eder. Özellikle de kolon kanseri riskini azaltmada mükemmel bir tedavi yöntemidir. Kolon kanseri riskini azaltma üzerindeki faydalı etkilerinin birçoğu, kanser riskini azaltmada rol oynayan bağırsaklardaki faydalı probiyotik bakterilerin bolluğunu iyileştirmesine bağlıdır.

Erik Çekirdeği Yağı Kalp Sağlığını Destekler

Erik çekirdeği yağı, kalp sağlığının birçok mekanizma ile desteklenmesi için son derece faydalıdır. Çünkü yüksek oranda antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, aterosklerotik plakların kan damarlarının içinde birikme olasılığını azaltır ve mantıklı bir diyetle kombine edildiğinde kardiyovasküler hastalıklardan korumak için harika bir ilaç işlevi görür.

Erik Çekirdeği Yağı Anemi İçin Doğal Bir Çözüm Sunar

Erik çekirdeği yağı, kanınızın vücuttaki hücrelere oksijen taşıma yeteneğini desteklemek için önemli ve şaşırtıcı derecede zengin bir mineral ile demir kaynağıdır.

Erik Çekirdeği Yağı Kilo Kaybı Destekler

Bu yağ, kilo vermeye yardımcı olmak için çok etkili bir şekilde çalışır. İştahı bastırıcı etkisi çok güçlüdür.  Bu yağ ayrıca, düşük glisemik indeksli yağ olarak kabul edilir. Bu durum da kan şekeri ve bunun sonucunda daha hafif olan insülin tepkisi üzerinde çok az belirgin bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir.

Erik Çekirdeği Yağı Kan Basıncı Yönetimine Yardımcı Olur

Bu etkili yağ, kan damarı sağlığını ve esnekliğini korumak için hayati bir besin maddesi olan potasyum ile birlikte tansiyonu dengeler. Potasyum eksikliği, hipertansiyon geliştirme riskinizi son derece arttırabilir. Bundan dolayı düzenli olarak erik çekirdeği yağı tüketilmesi önerilmektedir.

Erik Çekirdeği Yağı Kemik Sağlığını Destekler

Bu yağ, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bol miktarda K vitamini gibi kemik dostu besin hazinesidir. Bu yağda D vitaminine ek olarak besinlerin kemik hücresi sentezi ve uygun mineralizasyonu sağlamadaki rollerinin birçoğu bulunur.

Erik Çekirdeği Yağı LDL Kolesterol Seviyelerini Azaltabilir

Bu yağ, sahip olduğu çözünebilir lif içeriği sayesinde LDL kolesterol seviyelerini düşürmek için de mükemmel bir şekilde çalışır. Safra salgısını arttırmada da büyük bir iş yapar ve böylece aktif kolesterol alımları artar. Bu yağ ayrıca kolesterol birikiminin azalmasına da katkıda bulunur.

Erik Çekirdeği Yağı Göz Sağlığına Katkıda Bulunur

Erik çekirdeği yağı içeriğinde, bol miktarda A vitamini ve buna bağlı karotenoid bileşikleri ailesini barındırır. Bunlarla beraber bu yağ, gözleri oksidatif hasar ve hatta yaşa bağlı maküler dejenerasyondan koruyan önemli antioksidanlar içerir. Bu yağda bulunan A vitamini ayrıca gece görüşünü iyileştirir ve göz sağlığına önemli oranlarda katkı sağlar.

Erik Çekirdeği Yağı Kas Kramplarını Tedavi Eder

Bu yağ, genellikle kas liflerinin hiper bir şekilde kasılmasına neden olabilecek akut elektrolit dengesizlikleri ile oluşan sinir bozucu kramplarla başa çıkmak için mükemmel bir doğal çözüm sunar. Potasyum hücre zarlarındaki elektrolit konsantrasyonunu düzeltir ve böylece aşırı nöro-kas yanması oluşmaz. Bu yağ antispazmodik (spazm giderici) etkiye sahiptir.

Erik Çekirdeği Yağı Akciğer Fonksiyonunu Arttırır

Bu yağ, akciğer sağlığını desteklemeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemindeki gibi işlev görür. Aynı zamanda antioksidanları ve diğer bileşimleri sayesinde kısa sürede etki eder. Bu durum, erik çekirdeği yağını, astım, amfizem veya KOAH’la uğraşan kişiler için mükemmel bir tedavi yöntemi yapar.

Erik Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Erik çekirdeği yağı, arkasında herhangi bir iz bırakmadan cilde çok kolay bir şekilde derinlemesine nüfuz ederek nem sorununa katkıda bulunur. Bu yağ, sivilce ve akne ile yüksek oranda savaşır. Cilde derinlemesine nüfuz ettiği için sivilce ile aknenin ana sebeplerinden biri olan gözenekleri hızlı bir şekilde onarır. Bu etkili yağ, yüz bölgesinden el ve bacaklara kadar her alan için mükemmel bir nemlendirici görevi görür.

Tüm bunlarla beraber E ve C vitaminleri içeriği sayesinde yaşlanmanın belirtilerini de tamamen tersine çevirir. Bu önemli antioksidanlar, ince çizgilere, kırışıklıklara ve soluk görünen cilde sebep olan serbest radikal hasarlarını da tedavi eder. Bunlara ek olarak, erik çekirdeği yağının içeriğinde çoklu olan doymamış yağ asitleri, cildi etkili bir şekilde onarır ve kollajen üretimini uyarır. Sedef, gül hastalığı ve egzama gibi çeşitli cilt sorunlarına da çok iyi gelir.

Erik Çekirdeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Erik çekirdeği yağı, vücut içerisindeki kan dolaşımını yüksek düzeyde arttırır. Bu aksiyon da saç ve saç derisinin onarılması ile canlanmasına yardımcı olacak dengeli beslenme ve sağlıklı oksijen sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra erik çekirdeği yağı, saç derisindeki olası bakteriyel enfeksiyonu önler ve saçta kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olacak antibakteriyel bileşenler içerir. Tüm bunlarla birlikte içerdiği vitaminler, saçın genel olarak sağlığı için çok önemli bir esastır. Bu yağda yüksek miktarda vitaminlerin olması yağı harika bir özellik yapar.  Erik çekirdeği yağının saça faydaları ise şunlardır;

  • Bu yağda bulunan bileşenler, saç foliküllerini ve saç derisini doğal bir şekilde nemli tutar. Bununla beraber bu yağ, saç telleri için çok önemli olan retinoik asit ismi verilen esansiyel bir asidin üretimini de düzenler.
  • Bu yağda bulunan vitaminler, hali hazırda bulunan hücrelerin yenilenmesine neden olan ve saçın hızlı bir şekilde uzamasını tetikleyen saç derisi de dâhil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımını onarmaya yardımcı olur.
  • Bu yağdaki E vitamini, saçın genel sağlığı için oldukça önemlidir. Bu önemli vitamin, saç tellerinin güçlendirilmesine yardımcı olur ve saçların dökülmesini yavaşlatır. Ayrıca bu yağ, saçı harika bir şekilde besler ve yeni saçların oluşmasını teşvik eder. Tüm bunlarla beraber bu yağ, bağışıklık sistemini korumak için sağlıklı kan dolaşımının oluşmasını sağlar ve saçların yıpranmasını da büyük oranda önler.

Erik Çekirdeği Yağı Nasıl Çıkarılır

Erik çekirdeği yağı evde nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse bu doğal bitkisel yağ soğuk sıkım yöntemi ile elde edilmektedir.

Erik Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

Erik çekirdeği yağı cilde sürülür mü ve erik çekirdeği yağı yüze sürülür mü soruları hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Haftada 1 defa yada 2 defa kullanılması gereken bu yağı banyo önce sürüp 10 dakika kadar beklemeniz yeterlidir. Yüze diğer yağlar ile karıştırılıp kullanılması önerilir. Dudaklara sürmek için ise pamuğa az miktarda damlatıp sürebilir.

Saça sürmek için kullanmayı düşünüyorsanız kullandığınız şampuanlara ekleyerek banyo sırasında kullanabilirsiniz.

Erik Çekirdeği Yağının Zararları

Erik çekirdeği yağının faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Fazla kullanıldığında bu yağa karşı alerjisi olanlarda yan etkileri daha sık görülmektedir. Genelde fazla tüketildiğinde mide bulantısı, kusma ve ishale neden olan bu yağ ayrıca ciltte tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.