Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Bıttım Sabunu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

0

Aslen Siirt iline ait olan sabun, yetiştiği farklı yörelere göre de isim değiştirebiliyor. Siirt ile özdeşleşen sabun, aynı zamanda Mardin’in Botan bölgesinde de üretiliyor.

Bıttım Sabunu Nedir?

Kendine has doğal kokusu ile bilinen bıttım sabunu, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen fıstığın aşılanmamış halinden elde ediliyor. Çitlenbik, çedene, çitemik ve çıtık gibi isimler bıttım sabununun diğer adları arasında. Çok uzun yıllardan beri temizlik amacıyla tercih edilen ürün, uzun ve zahmetli bir üretim sürecine sahip. Bıttım sabunu çeşitli aktarlardan ve organik pazarlardan kolayca satın alınabiliyor.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Siirt’te yetişen bir ağaçtan elde edilen bıttım sabununun hasadı eylül ayında gerçekleştiriliyor. Toplanan bıttımlar arasından çürük olanlar ayıklanıyor ve sağlam bıttımlar sabun üretimi için ayrılıyor. Yaklaşık 10 gün kuruması için bekletilen bıttımlar, öğütülme aşamasından sonra orta sıcaklıktaki suda yoğruluyor. Özenli bir şekilde yapılan yoğurma işlemi yaklaşık olarak 2 saat sürüyor.

Yoğurma aşamasından sonra ortaya çıkan yağ bir kenara alınıyor ve bir gece boyunca orta sıcaklığa sahip bir yerde yağın süzülmesi sağlanıyor. Daha sonra kazanın içerisine su koyuluyor, bıttım yağı azar azar kazana ilave edilerek karıştırılıyor. Kazandaki su buharlaştığında kazanda kalan yağ atılıyor. Yağlı karışım üzerindeki su buharlaşırken yüzeyden bir miktar su alınıp bir kaba ayrılıyor. Yağlı çözeltiden su çıktıkça işlem devam ediyor. İşlem sonrasında kazanda kalanlar dışarı atılarak kazan temizleniyor.

 

Kazanda sabunu kaynatma aşaması sırasında başka bir kazanda 24 litre su, sabun kimyasalı olarak bilinen 5 kilo Payet Kostik ile karıştırılıyor ve bir çözelti hazırlanıyor. Yaklaşık 12-16 saat boyunca kazanda kaynatılan karışımda sabunlaşma reaksiyonu sağlanıyor. Sabun, sıcak ve yarı sıvı haldeyken kazandan alınıp kaplara konuluyor ve yaklaşık 3 gün açık havada bekletiliyor. Bu aşamadan sonra kullanıma hazır hale gelen bıttım sabunları çeşitli aktar ve pazarlarda satışa sunuluyor.

Bıttım Sabunu Ne İşe Yarar?

Pek çok kişi “Bıttım sabunu ne işe yarar? sorunu merak ediyor. Bıttım sabunu, önemli faydaları ile birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Özellikle kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan bıttım sabunu saça faydaları ile biliniyor. Bıttım sabunu, saç derisindeki yağ oranının dengelenmesine yardımcı olarak saç dökülmesi sorunlarını azaltmaya katkı sunuyor.

Kuru ve yıpranmış saçlara parlak ve canlı bir görünüm konusunda destek sağlayan sabun, saçların daha hızlı ve sağlıklı şekilde uzamasına yardım ediyor. Bıttım sabunu beyazlamış saçlarda düzenli olarak kullanıldığında saçlarda kaybolan renk pigmentlerinin tekrar oluşmasına ve saçların doğal rengine dönmeye başlamasına destek oluyor. Ayrıca bıttım sabunu cilde faydaları ile de öne çıkıyor.

Bıttım sabunu cilt üzerinde kullanıldığında cildin iyileşmesine ve parlak bir görünüm kazanmasına yardım ediyor. Eğer sabunla cilt temizliği konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz içeriği inceleyebilirsiniz.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

“Bıttım sabunu ne işe yarar?” konusunu inceledikten sonra sıra geldi sabunun kullanımına. Bıttım sabunu kullanımı oldukça kolay olan bir üründür. Sabundan yeterli verimi alabilmek için ürünü hiçbir kimyasal ürünle birlikte kullanmamalısınız. Bıttım sabunu her cilt tipi için kullanıma uygundur.

Bıttım sabunu saç için kullanılacaksa öncelikle saçlarınızı iyice ıslatmalı, sonrasında sabunu saçlarınıza uygulamalısınız. İşlem sırasında sabunu köpürtüp saç diplerine masaj eşliğinde yedirmelisiniz. Son aşamada saçlarınızı iyice durulayarak sabundan arındırabilirsiniz. Bıttım sabununu saçlarınızda haftada 2-3 kere kullanabilirsiniz

Bıttım sabununu cildinizde de kullanabilir ve sabunun özel içeriğinden faydalanabilirsiniz. Duş sırasında sabunu cildinize köpürterek uygulayabilir ve sonra durulama işlemi ile uygulamayı sonlandırabilirsiniz. Öte yandan bıttım sabunu yüze faydaları olan bir üründür. Haftada 2 kez akşam yatmadan önce yüzünüzü bıttım sabunu ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Bıttım Sabunu Saç Çıkarır Mı?

“Bıttım sabunu ne işe yarar?” sorusu, sabunun saç çıkarma sürecine destek olması şeklinde de cevaplanabilir. Sabun, düzenli olarak ve uzun süre boyunca kullanılırsa saç tellerinin canlanmasına ve çıkan saçların kalın formda olmasına yardım eder.

Bunun için saçlarınızı en az 8-9 ay boyunca haftada 2-3 kez bıttım sabunu ile yıkamanız gerekir. Bu süreçte istikrarlı şekilde hareket etmeli ve saçınıza zarar verebilecek fön ve maşa gibi uygulamalardan uzak durmalısınız. Ayrıca kullandığınız ürünün %100 orijinal bıttım sabunu olmasına özen göstermelisiniz.

Organik olmayan sabunlar saçlarda istenilen etkiyi göstermeyebilir. Siirt bıttım sabunu orijinal olup kimyasal madde içermez. Saç dökülmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz içeriğe hemen göz atabilirsiniz.

Bıttım Sabunu Yüze Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunun yüz için birçok faydalı etkisi bulunur. Antiseptik özelliğe sahip olan sabun, cilt üzerindeki iltihap ve bakterileri kurutarak sivilce oluşumunu engellemeye katkı sunar. Sabun cildi kurutmadan doğal yağlardan arındırmaya yardım eder.

Bu yönüyle cildin yağ ve nem dengesini koruma konusunda destekleyicidir. Bıttım sabununu gece yatmadan önce cildinizi temizlemek için tercih edebilirsiniz. Sabunu yüzünüze köpürterek uygulayabilir ve 2-3 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz. Ayrıca sivilcelerinizden kurtulmak için farklı yöntemler denemek isterseniz Sivilcelerinizden Kurtulun içeriğini okuyabilirsiniz.

Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir?

Orijinal bıttım sabunu cilde ve saça birçok fayda sağlıyor. İşte bıttım sabununun bazı yararları…

  • Bıttım sabunu, cildi derinlemesine temizleme ve besleme özelliğine sahip olup sivilce ve akne oluşumunu azaltmaya yardım eder.

 

  • Sabun; mantar, sedef ve egzama gibi cilt sorunları için destekleyici özelliklere sahiptir. Bıttım sabunu bu rahatsızlıklar için ilaç olarak önerilmez, tedaviyi destekleyici etki sunar.

 

  • Bıttım sabunu düzenli olarak kullanıldığında cilt lekeleri ile mücadele ederek kaşınma ve kızarıklık gibi sorunların azaltılmasına katkı sağlar. Cildi nemlendiren sabun; pullanma ve kuruluk gibi sorunları azaltarak kırışıklık oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

 

  • Saç derisini temizleme özelliği olan sabun, tıkanan gözenekleri açmaya ve saçın hava almasına katkı sağlar. Ayrıca sabun, saç tellerindeki kırılma ve yıpranmaları azaltarak sağlıklı bir görünüme destek sunar.

 

  • İçeriğinde yer alan etken maddeler sayesinde bıttım sabunu, ciltte peeling etkisi yaratarak cildin pürüzsüz görünümünü destekleyici rol üstlenir.

 

  • Bıttım sabunu, cilt üzerinde güneş ve diğer dış etkenlere bağlı olarak oluşan lekeleri hafifletme ve bacak varislerini azaltma konusunda yardımcıdır.

 

  • Sabun, nemlendirici özelliği sayesinde saçları yıkarken kuruluk oluşumunun önüne geçerek saçların doğal olarak nemlenmesine katkı sağlar.

 

Tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi bıttım sabunu da doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir üründür. Ayrıca bıttım sabununa alerjiniz olup olmadığını test etmek için sabunu cildinizin küçük bir bölümüne sürerek test edebilir ve bölgede herhangi bir alerjik reaksiyon oluşup oluşmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Sizde orijinal bıttım sabunu ile saç ve cilt bakımınıza destek olabilir ve bu özel sabunu güzellik rutininize dahil edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.