Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Annelerin yeni tercihi: Yıkanabilir bebek bezi nasıl kullanılır? Sağlıklı mı, sızdırma yapar mı?

0

Cıvıl cıvıl renkleri, sızdırmaz ve hava alabilen yapısı ile yıkanabilen bebek bezleri tek kullanımlık bezlere fark atıyor. Özellikle pişik sorunu oluşturmaması ile annelerin gönlünü fetheden bu bezler düşük maliyette olmasından dolayı babaları da sevindiriyor. Siz de bebeğiniz için sağlıklı olan bir bez düşünüyorsanız ya da yıkanabilen bezler konusunda merak ettikleriniz varsa yazımızın devamını okumalısınız…

YIKANABİLİR BEBEK BEZİ SAĞLIKLI MI?

Kullan-at bebek bezleri, plastik içeren yapıları nedeniyle hassas bebek tenini tahriş edebilirler. Doğal içerikli ürünler kullanmaksa her zaman daha iyidir. İşte yıkanabilir bebek bezi kullanımı bu yüzden bir hayli önemli. Çünkü bu bezler, kumaştan üretildikleri için hem nefes alıyor hem de içeriklerinin doğal olması tercih sebebi oluyor.

Annelerin yeni tercihi Yikanabilir bebek bezi nasil kullanilir Saglikli mi

Habertürk’ün haberine göre; doğal kumaştan üretilen ve kimyasal içermeyen yıkanabilir bu bezler nefes alabiliyor, doğal, alerji yapmayan ve bakteri barındırmayan mikrofiber kumaştan üretiliyor. Böylece bebek sağlığı anlamında birçok fayda sağlıyor.

Siz de yıkanabilir bebek bezi sağlıklı mı diye sorgulayanlardansanız, faydalarını sayalım:

  • Bebeklerin popolarında meydana gelen pişiğe neden olmamasından dolayı kullanılır.
  • Alerjik reaksiyonlara sebep olmaz.
  • Hijyenik bir yapısı bulunur.
  • Bakterilerin oluşumunu engeller.
  • Kimyasal içermemesi, bebek cildi için önemlidir.
  • PVC, BPA, Naylon gibi kanserojen maddeler içermez.
  • Kolay temizlenmesi ve leke tutmaması önemlidir.
  • Atık çıkarmaz ve doğa dostudur.

YIKANABİLİR BEBEK BEZİNİN ÖMRÜ NE KADAR?

Tek kullanımlık bebek bezlerinin üzerinde son tüketim tarihi vardır. Bu bezlerin raf ömrü 2 yıldır. Tek kullanımlık bezlerin içerisinde bulunan kimyasal bileşenler ve emici tanecikler zamanla bozulur. Ancak yıkanabilen bebek bezlerinde durum aynı değildir. Raf ömrü gibi bir sınırlamaya sahip olmayan yıkanabilen bezler eskiyene kadar kullanılır. Organik ve pamuklu olan bu ürünlerin içeriğinde herhangi bir kimyasal bulunmadığı için uzun yıllar saklanır.

Yıkanabilir bebek bezi sürdürülebilen bir kullanıma sahiptir. Yani ilk kullanımdan sonra yıkanarak tekrar tekrar kullanılır. Anneler yıkanabilen bezlerin kullanım ömrünü uzatmak istediklerinde doğal temizleyiciler ve esansiyel yağlar tercih etmelidir. Bu sayede bezlerdeki pamuksu doku etkilenmez ve yumuşaklık hissi kalıcı olur.

YIKANABİLİR BEBEK BEZİ NASIL TEMİZLENİR?

Anneleri telaşa düşüren ve yıkanabilen bezlere ön yargı ile bakmalarına neden olan konuların başında bu ürünlerin temizliği gelir. Nasıl haftalık çamaşır yıkama rutinleri oluşturuyorsak bebek bezleri içinde aynı rutini oluşturarak kalıcı temizlik sağlayabiliyoruz.

Tek kullanımlık bezler gibi eskiyi at yenisini al mantığında ilerlemeyen yıkanabilir bebek bezi kullanımı aslında basit birkaç adımla temizlenebilmeleri nedeniyle tercih ediliyor.

1. Adım: Elde Ovalama

Bebeğimiz 0-6 aylık dönemdeyse bu dönemde bezdeki dışkının temizlenmesi için sadece suya tutmak yeterli olur. Ancak 6 aydan sonra ek gıdaya başlayan bebeklerin dışkılarını bezden plastik veya tahta bir çubuk yardımıyla çıkarmak gerekir.

Bezden dışkıyı sıyırdıktan sonra bezin dış kısmından tutarak içerisindeki lekeli kısmın ovalanması gerekir. Bu aşamada ovalama yöntemiyle dışkı kalıntılarının büyük bir kısmı yok olur.

Elde ovulan ve genel olarak kirlerinden arındırdığımız bezi, kirli bezleri biriktirmek için kullandığımız torbaya koyabiliriz.

2. Adım: Soğuk Suda Durulama/ Bekletme

Yıkanabilir bebek bezi için makinede soğuk suda ön yıkama yapabilirsiniz. Genellikle 2-3 günün sonunda biriken bezleri makineye koyarak deterjan ve ya yumuşatıcı eklemeden 30 derecede yıkamanız yeterli olur. Ancak “ben makinede yıkama yapmak istemiyorum” derseniz geniş bir kabın içerisine soğuk su doldurarak bütün bezleri içi dönük bir şekilde bir gece suda bekletebilirsiniz.

3. Adım: Çamaşır Makinesinde Yıkama

Bezlerin soğuk su ile durulanması ve ya bekletilmesinden sonra 60 derece ısıda yıkanması gerekir. Bu aşamada 60 derece olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bakterilerin yok olması için bu ısının altına düşülmemesi gerekir. Ayrıca günümüzde yıkanabilen bebek bezleri için özel temizleyiciler satılıyor. Tamamen doğal olan bu ürünlerden alarak bezleri kimyasallardan uzak bir şekilde yıkayabilirsiniz.

4. Adım: Son Durulama

Bebek bezlerini makinede yıkadıktan sonra içerisindeki ilaç kalıntılarını minimuma düşürmek adına son durulama yapabilirsiniz. Bu aşamayı genellikle kimyasal temizleyiciler kullanan annelerin uygulaması daha da önemlidir. Çünkü kimyasallar tek yıkamada yok olmazlar.

5. Adım: Kurutma ve Leke Temizliği

Islak haldeki bebek bezlerini mümkün olduğunca güneşli alanlarda kurutmaya çalışmalısınız. Özellikle lekeli görüntüler kalmışsa bu kısımları güneşe doğru asmak lekelerin kaybolmasını sağlar. Nemli kalan bezlerde bakteri oluşumu daha hızlı olacağından dolayı bezin tam olarak kurumasına dikkat etmelisiniz.

YIKANABİLİR BEBEK BEZİ PİŞİK YAPIYOR MU?

Bebek bezleri üzerinde yapılan araştırmalarda tek kullanımlık bebek bezlerinin %68 oranında pişiğe neden olduğunu, yıkanabilen bezlerinse yüzde 9 oranında pişik yaptığı görülmüş. Yani yıkanabilir bebek bezikullanımı sayesinde diğer bezlere göre daha az pişik olasılığı vardır. Bu da bebeğinize tek kullanımlık bezler aldığınızda daha fazla pişik sorunuyla karşılaşacağınız anlamına geliyor.

1682518339 340 Annelerin yeni tercihi Yikanabilir bebek bezi nasil kullanilir Saglikli mi

Tek kullanımlık bezlerin üretiminde kullanılan malzemeler incelenirse hava geçirme özelliğinin yıkanabilen bezlere göre daha düşük olduğu fark ediecek. Bu durum ise pişiğe ortam hazırlayan durumlardan biridir. Ancak yıkanabilen bezlerde hava geçirgenliği daha yüksek olduğundan dolayı pişik oluşumu minimum seviyede kalır.

Yıkanabilen bezlerin tek kullanımlık bezlerin aksine idrar ve dışkı emiciliği açısından daha başarılıdır. Bu yüzden yıkanabilen bez kullanan bebeklerde uzun süre dışkıya maruz kalma nedeniyle pişik oluşumu daha azdır.

YIKANABİLİR BEBEK BEZLERİ SIZDIRMA YAPAR MI?

Bebek bezlerinde anneler için en büyük sorunlardan biri sızdırma yapmasıdır. Sürekli sızdıran bezler hem anneyi hem de bebeği rahatsız eder. Bu nedenle sızdırmayan bezler her zaman favoridir. Yıkanabilen bebek bezi de üretildiği malzemeye uygun olarak sızdırma yapmaz. Bezin iç kısmında bambu ya da pamuklu malzemeden hazırlanmış yumuşak bir alan vardır. Dış kısmında ise hava geçirebilen ancak sızdırma yapmayan özel bir kumaş vardır. Bu kumaş doku bebeğin idrar ve dışkısının içte kalmasını sağlar.

GÜNDE KAÇ TANE BEBEK BEZİ DEĞİŞTİRİLİR?

Yenidoğan bebekler, daha büyük bebeklere göre daha azla altlarını ıslatırlar. Bu sebeple günde 7-8 bez değişimi gerekebilir. Ortalama olarak bebeklerin altlarını 3 ya da 4 saatte bir değiştirmek idealdir.

İşte bu sebeple bile yıkanabilir bebek bezi kullanımı bütçenizi koruyacak bir sistem oluşturur. Gün içerisinde sıklıkla bebek bezi değiştirdiğinizde bütçeniz de sarsılmaz. Tabii yıkanabilir bebek bezi alırken günde kaç bez değiştireceğinizi iyi düşünmeniz ve buna göre planlama yapmanız gerekir.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.