Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

5 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı? 5 aylık bebek ne yer? Örnek menüler

0

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebeklerin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmesini öneriyor. Bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlü olması, çabuk hastalanmamaları için düzenli emzirilmeli çok mühimdir. Sütünüz yeterli gelmiyorsa yahut bebeğinizin gelişimi akranlarında geriyse doktorunuz 5. aydan itibaren ek gıdaya geçilmesini uygun bulabilir. 5 aylık bebek beslenmesi için buyrun devam edelim:

5 AYLIK BEBEK NELER YİYEBİLİR?

 1. Bebek 5 aylık olduğunda artık ek gıdaya geçmeyi düşünüyorsanız, ilk olarak doktorunuza danışıp haşlayıp püre haline getirdiğiniz sebze pürelerini ve aşağıda tarifini verdiğimiz çorbaları vermeye başlayabilirsiniz.
 2. Bebekler 5. ayda 2 tatlı kaşığı meyve suyu ile başlayıp daha sonradan artırmak şartıyla mevsim meyvelerinin suyunu içebilirler. 5. ayın sonlarına doğru meyve püresi de verilmeye başlanabilir. Cam rendede meyve püresi yapıp bunu ara öğünlerde evladınıza yedirebilirsiniz.
 3. Bebeğiniz 5 aylık olduğunda ona anne sütü veya mama vermeye devam edin.
 4. Elma ve armut, ilk tercih edilmesi gereken meyvelerdir. Muz, şeftali gibi kabızlık yapabilecek meyveler bebeğe henüz verilmemelidir.
 5. Yoğurt 5. aydaki bebekler için en güzel ve en besleyici besinlerdendir. Yoğurdun içine blenderdan geçirdiğiniz meyve parçalarını katıp bebeğinize yedirebilirsiniz.
 6. Bebeğinizin 5. ayda çorbaları da severek tüketebilir. İlk başlangıçta patates, pirinç, kabak, havuç gibi sindirimi kolay yiyeceklerle başlanmalıdır. Küçük bir tencerede her defasında taze olarak sebzeler bir miktar su ile haşlanmalıdır. Sonra bu karışım blenderdan çekilerek bebeğe yedirilebilir.
 7. 5 aylık bebekler için sebze püreleri verilebilir. Havuç, patates, kabak, balkabağı gibi sebzeleri tek başına haşlayıp bir çatal ile ezerek bebeğinize yedirilebilirsiniz. Sadece dikkat edilmesi gereken, pırasa, ıspanak, patlıcan ve domates gibi sebzeler bu ay için uygun değildir.
 8. Bebeklerde 5. ayın başlarında daha çok sıvı veya püre kıvamında besinler tercih edilmesi gerekirken 5. ayın sonlarına doğru katı gıdalara geçilebilir.
 9. Doktorunuz tavsiye etmedikçe bir yaşından önce inek sütü vermeyin.
 10. Doktorunuz ek gıdalara başlamanızı bildirdiyse, besinlere tek tek geçin, mesela bir katı besine birkaç gün devam edin, böylece o yiyeceğin bebekte alerji yapıp yapmadığını gözlemleyebilirsiniz.
 11. Bebeğiniz doyduğunda yedirmeyi bırakın, bebeği yemeğe zorlamayın.

5 AYLIK BEBEK BESLENMESİ İÇİN ÖRNEK YEME TABLOSU

Kahvaltı: Meyve püresi: Elma, armut, erik, şeftali gibi meyveler püre yapılabilir.

Öğle yemeği: Sebze püresi (patates, kabak, havuç, balkabağı, fasulye, pirinç, az tuz ve az kimyonlu, az soğanlı, üstüne zeytinyağı gezdirilecek) ilk etapta 100-125 cc lik miktarlarda minik kaselerde.

Akşamüstü: Yoğurt (ev yapımı) 

Akşam yemeği: Muhallebi (pirinç unlu aptamilli-pekmezli, hipp organik yulaflı, aptamil gece tahılları)

Bu bildirilenler minik minik, kaşık kaşık alıştıra alıştıra verilir ve tabii ki en önemlisi bir yandan da annne sütüne devam edilir.

5 AYLIK BEBEKLERE YASAK OLAN YİYECEKLER VE İÇECEKLER NELERDİR?

 1. İnek sütü
 2. Yumurta, kıyma gibi hayvansal proteinler
 3. Arı mama + inek sütü
 4. Bisküvi + inek sütü
 5. Sebze-meyve gibi tüm ek gıdalar mümkünse 6 aydan önce başlanmamalıdır.
 6. Yemek suları tattırmak
 7. Salça, tuz gibi yemeği tatlandırmak için eklenen besinler

5 AYLIK BEBEK KAHVALTISI ÖRNEK LİSTE

1/4 yumurta haşlanmış rafadan sarısı (Bu kadar miktar yumurta doktorunuza danışıp verilebilir)

İki tatlı kaşığı labne peyniri

2 adet bebe bisküvisi

Biraz ılık su ya da bitki çayı

Yumurtayı tam katı olacak şekilde haşlayın. Sarısının dörtte birini mama tabağına alın. Üzerine labne peyniri ve bebe bisküvisini ekleyin, çok az ılık suyla ya da ıhlamur gibi bitki çayıyla nemlendirin.

5 AYLIK BEBEK SEBZE ÇORBASI TARİFİ

Malzemeler

Yarım havuç

Yarım patates

1 çay kaşığı zeytin yağı

1 tatlı kaşığı irmik veya 1 tatlı kaşığı pirinç.

Bir tencerede yarım havucu ve patatesi küçük küçük doğrayıp yıkayın, içerisine 1 çay bardağı su ve pirinç yahut irmil eklenip kaynatın.

Ocaktan alıp blenderdan geçirin ve zeytinyağı katın. Afiyet olsun.

5 AYLIK BEBEK TARHANA ÇORBASI TARİFİ

Malzemeler

1 çay bardağı kaynamış soğumuş su

2 tatlı kaşığı tarhana

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Küçük bir cezveye 1 çay bardağı suyu koyup üzerine tarhanayı ekleyin.(Taneleriniz büyükse blenderdan geçirmeyi unutmayın) ve pişirin. Piştikten sonra zeytinyağını ekleyin ve ılıdığında bebeğinize verin.

5 AYLIK BEBEK MUHALLEBİSİ TARİFİ

Malzemeler

Pirinç unu

Aptamil

Pekmez

3 tatlı kaşığı pirinç unu suyla pişirilir. Ocaktan indirilir, 6 ölçek aptamil katılır.1 tatlı kaşığı pekmezle tatlandırılır.

Not: Bebeklerde ek gıdaya geçiş normalde 6 Aylık olduktan sonra yapılacağından, doktorunuza danışmadan yukarıdaki bildirilenleri yedirmeye yahut anne sütü, mama hariç herhangi bir gıdayı vermeye başlamanızı tavsiye etmeyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.