Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

4 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı, neler yiyebilir? 4 aylık bebek ek gıda tablosu

0

4 aylık bebeğe öncelikle yoğurt, sebze ve meyve püresi yedirilebilir.

Bebeğiniz süt emdikten sonra doymuyorsa, desteksiz başını dik tutabiliyorsa, desteksiz oturabiliyorsa, geceleri emmek için daha sık uyanıyorsa, siz yemek yerken yemeğinizi gözleriyle takip ediyorsa, tüm bu işaretler bebeğin ek gıdaya geçmeye hazır olduğunu gösterebiliyor. Parmak ve başparmak arasında bir şeyler alabilme yeteneği de katı gıdaya hazır olma belirtilerinden. Çocuğunuzda bunları gördükten sonra artık 4 aylık dahi olsa ek gıdaya başlanabilir. İşte 4 aylık bebeklerin yiyebilecekleri besinler:

4 AYLIK BEBEK NELER YİYEBİLİR?

4 aylık bebeğinizin boy ve kilosu akranlarına göre normalse henüz ek gıdaya geçme için çok erken demektir. Fakat bebeğinizde büyüme geriliği mevcutsa, yeterli anne sütü almıyorsa, kilosu düşükse doktora danışarak ek gıdaya başlanabilir. Doktorunuzun onayını almadan kesinlikle bebeğinizi katı gıdayla beslemeyin. 4 aylık bebeğin doktor izniyle yiyebileceği besinler şöyle:

 • Devam sütü
 • Hazır mama
 • Meyve püresi
 • Yoğurt
 • Sebze püresi
 • Sebze çorbaları

Meyve Suyu ve Püresi: 4 aylık bebeklere ilk verilecek gıda meyve suyu ve meyve püresi olabilir. Öncelikle elma püresi ile başlanabilir. Elma güzelce yıkandıktan sonra kabukları soyulur cam rendede rendelenir süzülerek suyu elde edilir.  İlk denemede 1-2 çay kaşığı elma suyu veya elma püresi yedirilebilir. Daha sonra her gün taze hazırladığınız meyve suyunun yahut meyve püresinin miktarını arttırarak bir haftanın sonunda tam bir elmanın suyu verilebilir. Her hafta armut, mandalina, portakal, karpuz, şeftali gibi değişik meyve suları, meyve püreleri denenebilir. Meyve sularına şeker katılmamalı. Çilek gibi alerji yapma ihtimali yüksek olan meyveler henüz verilmemeli. Aynı hafta içinde birden fazla meyve çeşidi vermeden her hafta 1 meyve çocuğa tanıtılmalı. Muz dahil mevsimine göre meyveler ile cam rendede rendelenip çocuğa yedirilebilir.

Sebze Çorbası: Bir orta büyüklükte patates, 1 küçük havuç veya taze kabak küçük küçük doğranır.  Tencereye 2 su bardağı kaynatılır, malzemeler konulup yumuşayıncaya kadar pişirilir. Tel süzgeçten hiç ezmeden geçirilerek suyu alınır. Bir tatlı kaşığı irmikle 5 dk. kaynatılarak çorba yapılır.

4 aylik bebek beslenmesi nasil olmali neler yiyebilir 4 aylik

Sebze Püresi: Bir orta büyüklükte patates, bir küçük havuç veya taze kabak küçük küçük doğranır. 2 su bardağı su tencereye eklenir, malzemeler konulup yumuşayıncaya kadar pişirilir. Almaya yakın 1 yemek kaşığı pirinç katılır (veya tatlandırmak için irmik katılır). Ateşten alınıp blenderdan geçirilerek püre haline getirilir. Daha sonra 1 çay kaşığı bitkisel sıvı yağ eklenir. Ana öğünlerde verilebilir. Bu sebzeler çocuğunuza dokunmadıysa daha sonraki dönemlerde taze fasulye, mercimek, bezelye, domates, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak en son eklenir), gibi gıdalarda tek tek eklenebilir.

Yoğurt: Yoğurt da 4 aylık bebek için ilk besinlerden. Çocuğu yoğurtla tanıştırdığımız ilk seferlerde birkaç çay kaşığı yoğurt yedirmeli, her gün miktarını giderek artırmalı. Eğer bebeğiniz yoğurdu sevmezse daha önce denediğiniz meyvelerden birini içine koymayı deneyebilirsiniz.

4 AYLIK BEBEK EK GIDA TABLOSU

Öğün     Beslenme Saati

            7.00       Anne sütü +        Anne sütü yoksa formül mama

2            10.00     Anne sütü veya Formül mama (150-180 ml)       

            13.00     Anne sütü veya Formül mama (150-180 ml) veya Meyve suyu püresi yahut Sebze çorbası (100ml)

            16:00     Anne sütü yoksa formül mama 

5             19.00     Yoğurt (150 ml)

6             22.00     Anne sütü yahut Muhallebi(150 ml)

7             Gece boyunca Çocuğun istediğine göre Anne sütü veya formül mama(150-180ml)

4 AYLIK BEBEKLERDE EK BESİNE GEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Bebeğe ilk kez tanıtılacak besin, bebek aç ve yemeğe istekli olduğunda verilmeli.
 • Ek gıdaya öncelikle yoğurt, sebze, meyve püresi gibi tekli gruplarla başlanır, daha sonra sebze çorbası gibi karışım besinlere geçilir.
 • Verilen her yeni gıdaya tek tek başlanmalı ve 1 çay kaşığı gibi az miktarda verilmeli. Gıda soruna neden olmadıysa 3-4 gün içinde miktarı arttırılmalı.
 • Dondurulmuş, konserve ve marketlerde satılan hazır gıdalar bebeğe verilmemeli.
 • Bebeğiniz bir besinin tadını sevmediyse yemesi için zorlamama, 2-3 hafta sonra tekrar denenebilir.
 • Ek gıdalara tek öğün olarak başlanır. Bebek 6 aylık olduğunda anne sütüne ek olarak günde 2-3 öğün olarak verilebilir.
 • Besinler kaşık ile verilmeli, biberon kullanılmamalı.
 • Meyve-sebze pürelerini hazırlarken vitaminlerin kaybolmaması için metal rende yerine cam rende tercih edilmeli.
 • İlk 1 yıl bebeğe tuz, bal, inek sütü gibi besinler verilmemeli.

4 Aylık Bebek Ne Yer? 4 Aylık Bebek Beslenme Ve Ek Gıda Tablosu  Tıklayınız

4 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli Ve Kaç Saat Arayla Emer? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.