Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Vajinal Koku Neden Olur, Nasıl Geçer?

0

Her vajinanın kendine özgü bir kokusu var. Genital bölgelerin belirli bir şekilde kokması çok doğaldır ancak normalden farklı bir koku duyarsanız bunun sebebi hijyen yöntemleri, kişisel bakım ürünleri, kullandığınız iç çamaşırı türü ya da diyetiniz gibi basit bir durum olabilirken idrar yolu enfeksiyonu gibi bakteriyel de olabilir. Bu yüzden vajinanızdan gelen kokuya dikkat etmek iyi olabilir.

Vajina kokusunun parfüm olarak kullanıldığı sosyal medya tredi hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz:

Vabbing: Vajinal Akıntının Parfüm Olarak Kullanıldığı Hızla Yükselen Sosyal Medya Trendi

Vajinal koku nedir?

Vajinal koku

Vajinal koku, genital bölgeden gelen hafif bir kokudur. Vajinal salgıların ürettiği bu koku normal ve genellikle hafiftir. Enfeksiyon gibi bakteriyel sebeplerden gerçekleşen kokular ise genelde rahatsız edici ve anormal olurlar. Ancak farklı kokuların hepsi kötü değildir. Adet döngünüz ve hamilelik gibi nedenler de vajinada farklı kokulara neden olabilir.

Vajinal koku doğal mı?

Vajinal koku

Evet! Vajinanız hiçbir şey kokmayabilir ancak kokuyorsa da bunun güzel olması gerekmiyor! Vücudunuzda kafa derisi, göbek deliği, koltuk altları gibi birçok yerin kendine özgü kokusu vardır. Tiktok gibi bazı sosyal medya platformlarında vajinanın meyve ya da çiçek gibi kokması için bazı uygulamalar yapıldığını görebilirsiniz ancak bu kesinlikle doğru değildir.

Örneğin dünyaca ünlü zevk ürünleri şirketi Early to Bed’in sahibi ve seks eğitimcisi Sarah Deysach “Kültür bize ne söylerse söylesin, vajinanın çiçek gibi kokması gerekmiyor.” diyor. Öte yandan Dr. Felice Gersh, vajinaların yaygın olarak bakırımsı, misk ya da etimsi koktuğunu söylüyor.

Vajinal koku neden olur?

Vajinal koku

Vajinanın salgıladığı doğal sıvılar vajinal kokuya neden olur. Bu durum tamamen normaldir! Yine de vajinal kokuyu daha güçlü hissediyorsanız nedeni bunlar olabilir:

 • Terlemek
 • Kötü hijyen alışkanlıkları
 • Diyet
 • Hormon değişiklikleri
 • Bakteriyel vajinozis
 • Trikomonas Enfeksiyonu

Daha nadir durumlarda hoş olmayan kokuların sebebi şunlar da olabilir:

 • Rahim ağzı kanseri
 • Vajinal kanser
 • Rektovajinal fistül

Vajinal koku için evde yapılabilecekler

Vajinanız normalden biraz kötü kokuyorsa ve vücudunuzda başka bir semptom yoksa bu durumu evde halledebilirsiniz. Ancak koku ağır ve sürekliyse bir uzmana başvurmanız en iyi olacaktır.

1. Düzenli olarak duş alın

Vajinal koku

Kötü koku sadece duş almanız gerektiği anlamına gelebilir! Gersh, “Vajinal bölge ter, ölü deri ve kir biriktirebilir.” diyor. Düzenli bir hijyen rutini geliştirmek kötü vajinal kokuları önleyebilir. “Ilık suyu vulva çevresinde gezdirmek için parmağınızı kullanabilirsiniz.” 

2. Vajinanızın içini yıkamayın!

Vajinal koku

Vajinanızın dışını (vulva) rahatlıkla yıkayabilirsiniz ancak kesinlikle içine su ve sabun değdirmemelisiniz. Gersh, “Vajinanız kendi kendini temizleyen bir makinedir.” diyor. “Vajinal kanalın içindeki bakterilerin doğal yapısı, kanalı sağlıklı ve temiz tutmak için tasarlanmıştır ve bu bakterilerin düzgün çalışması için sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.” Vajinal kanalı yıkamak pH dengesini bozabileceği için oldukça tehlikelidir.

3. En son kullandığınız ürünleri gözden geçirin

Vajinal koku

Yakın zamanda duş jelinizi, deterjanınızı ya da tuvalet kağıdınızı değiştirdiniz mi? Gersh’e göre bütün bunlar vajinanızı negatif olarak etkileyebilir. Vajinal bölge oldukça hassastır ve bazı ürünlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Eğer yakın zamanda kullandığınız ürünleri ya da giydiğiniz iç çamaşırı markasını değiştirdiyseniz, kötü kokunun sebebi bu olabilir.

4. Su için

Vajinal koku

Bol su içmenin ne kadar yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle sağlıklı vücut dokuları için yeterli su içmek çok önemli. Deysach sağlıklı terleme ve sıvı üretimi için suyun faydasını bir kez daha vurguluyor.

5. Dengeli beslenin

İşte sürekli karşımıza çıkan bir madde daha. Vücudumuzun her parçasının düzgün çalışması için dengeli beslenmek su içmek kadar önemli. Yağlı yiyecekler vajinanızda kötü kokuların ortaya çıkmasına neden olabilir. Deysach “Kuşkonmaz, sarımsak, soğan gibi çok güçlü kokuları olan yiyecekler vajinanın kokusunu etkileyebilir.” diyor.

Kaçınmanız gereken koku ‘tedavileri’

Sosyal medya platformlarında gördüğünüz vajinal koku geçirme yöntemleri genellikle istediğinizin tam tersine neden oluyor. Üstelik kokuyu geçireceğim derken vajinanıza ciddi zarar verebilirsiniz.

1. Kese uygulamak

Vajinanızı yıkarken kesinlikle kese kullanmamalısınız. Keseler vajinadaki kötü bakterileri öldürürken genital bölgenin doğal ortamı için gerekli iyi bakterileri de ortadan kaldırırlar.

2. Gıdalar

Vajinal kanalınıza asla ama asla süzme peynir, yoğurt, sarımsak gibi gıdalar koymamalısınız! Evet, ne yazık ki bunu yapanlar var.

3. Kokulu hijyen ürünleri

Piyasada bir sürü parfümlü ped ve tuvalet kağıdı gibi ürünler var. Bunlar vajinanın doğal dengesine zarar verebilir. Mümkün olduğunca kokusuz ürünler tercih edin. 

İlginizi çekebilir:

Regl Döneminde Ped Yerine Ne Kullanılır? Külottan Bambu Pedlere Regl Döneminde Kullanabileceğiniz Alternatifler

Kendine Hak Ettiğin Değeri Ver: En İyi Hijyenik Pedler

Vajinal koku konusunda ne zaman doktora danışmalısınız?

Koku konusunda endişeleriniz varsa sağlık uzmanıyla konuşmak en iyisidir. Özellikle aşağıdaki durumlardan biri size uyuyorsa doktorunuza başvurmanız iyi olabilir:

 • Yakın zamanda yeni bir partnerle cinsel ilişki yaşadınız
 • Vajinanızda ağrı, tahriş, yanma veya normalden farklı bir akıntı gibi semptomlarınız varsa
 • Hamileyseniz ya da hamile kalmak istiyorsanız

Vajinal kokunun nedeni enfeksiyon gibi bir durum olmasa da doktorunuz size yardımcı olabilir.

Vajinal koku nasıl önlenir?

Şu anda vajinal kokudan muzdarip olmasanız bile gelecekte olabilecek sorunları engellemek için şu anda yapabileceğiniz belli şeyler var.

1. Doğal vajinal kokunuzu tanıyın

Normal kokunuzun ne olduğunu bilmiyorsanız anormal bir durum olduğunda anlayamazsınız. Bu yüzden vajinanızın normal kokusunu tanımanız gerek. Gersh, “Vajinanızda bir sorun olduğuna dair en yaygın işaret kokudaki değişikliktir.” diye açıklıyor.

2. Pamuklu iç çamaşırları tercih edin

Pamuk, vücudunuzun nefes alması konusunda diğer malzemelerden daha iyidir. Ayrıca aşırı nem tutmadığını için enfeksiyonları önler.

3. Dar kıyafetlerden kaçının

Vajinal koku

Gersh, “Herhangi bir dar giysi kasık bölgesinde nemi tutabilir.” diyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi fazla nem kötü koku ve enfeksiyonlara neden olabilir.

İlginizi çekebilir:

20’lerden 50’lere: Vajina Sağlığı İçin Yaşlara Göre Yapmanız Gerekenler

Kaynak: 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.