Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Keser Mi? Geciktirir Mi?

0

Yasmin doğum kontrol hapı adeti kesmez. Böyle bir durum ihtimal dahilinde bile değildir. Adet düzenini bir iki ay kadar etkileyebilir ve bu tamamen normal bir durumdur. Düzenin bozulmasının yanı sıra Yasmin doğum kontrol hapı kullanıldıktan sonraki regl kanamaları normale göre daha seyrek olabilir ancak bu durum da aynı düzensizlik gibi yalnızca 1-2 ay sürecektir. Bu süreç bittiğinde de regl kanamaları kendi haline geri dönecektir. Yasmin kontrol hapı adeti kesmez dolayısı ile kısırlığa sebep olan bir ilaç da değildir. Kullanımında meydana gelen kanama regl ile karıştırılsa da aslında regl değildir. Yasmin doğum kontrol hapı kullanımı sonrasında birkaç ay ara kanamalar görülebilmektedir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Geciktirir Mi?

Yasmin doğum kontrol hapı adeti geciktirir. Yasmin doğum kontrol hapı kullanımı sonucunda yaşanılan adet gecikmesi uzun süreli ve kalıcı bir gecikme değildir. Birkaç ay içerisinde düzelir ve regl yine normal seyrine döner. Yasmin doğum kontrol hapı hormonları harekete geçiren bir hap olduğu için kullanımından sonra bir süre adet gecikmesi ve adet seyrelmesi gibi sorunlar yaşamak oldukça normaldir. 1 ila 2 ay içerisinde de bu sorunlar azalarak biter ve normal seyrine çok kısa bir zaman içerisinde döner.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adet Kanamasını Azaltır Mı?

Yasmin doğum kontrol hapı adet kanamasında temelli bir azalma meydana getirmez. Bu hapın kullanımından sonraki ilk 1 – 2 ay boyunca adet kanamasında azalma meydana gelebilir. Yasmin doğum kontrol hapı hormonları harekete geçiren bir ilaçtır. Hormonların harekete geçmesi ve uyarılması sebebiyle kullanan kişi birkaç ay boyunca adet düzensizlikleri ve adet kanamasında seyrelme gibi durumları kendinde gözlemleyebilir.

1 kutu Yasmin hapı bittiğinde, içilmeyen gün adet olunur. Yasmin doğum kontrol hapı adet döngüsüne göre ayarlanmış bir haptır. 1 tablette 21 adet hap bulunur. Bu 21 adet hap bittiğinde, adet döngüsü başlamış olur ve adet kanaması meydana gelir. Bazı durumlarda adet döngüsü gecikebilir ve kanama olmayabilir. Kanama olup olmadığı fark etmeksizin 1 hafta aranın sonunda hapa tekrar başlanması gerekir. Hapın kullanımının tamamen bırakıldığında ise yine 21 adet hap bittikten sonra bırakmak gerekir. Hap tamamen bırakıldıktan sonra ilk 3 ay adet düzensizliği görülmesi normaldir ve bu 3 ayın sonunda adet yine eski döngüsüne girer.

Yasmin Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Yasmin doğum kontrol hapının bilinen yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Adet arası lekelenme
  • Bulantı (Özellikle hapın kullanılmaya başladığı ilk 3 ay bulantı çok normaldir. Bu 3 aylık süreden sonra bulantı da azalır ya da biter.)
  • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet
  • Baş ağrısı
  • Kilo alma
  • Cinsel isteksizlik

Yasmin doğum kontrol hapının bilinen en yaygın yan etkileri bu şekildedir. Bu yan etkileri yaşamak normaldir. Bu yan etkilerin dışında eğer hap kullanırken şiddetli karın ağrısı, bacaklarda şişlik ve ağrı, görme bozukluğu gibi etkiler yaşanırsa bunun normal olmadığını bilerek muhakkak bir doktora danışılması gerekir.

Doğum Kontrol Hapı Depresyon Yapar Mı? 

Yasmin Kadın Doğum Hapı Ne İşe Yarar?

Yasmin doğum kontrol hapı hamileliği önleyici bir etkiye sahiptir. Plansız gebelik yaşamak istemeyen kadınların en yaygın korunma yöntemlerinden biri olan Yasmin doğum kontrol hapı, gebeliğin önüne geçer. Yasmin kontrol hapı yalnızca gebelik önleyici bir işlevde kullanılmaz. Hormonal bozukluk ve dengesizliklerde de kullanılabilen bir ilaç olan Yasmin doğum kontrol hapı, adet döneminde yaşanılan sağlık sorunlarının da önüne geçer. Korunma yöntemlerinin hiç birinin gebeliği %100 önleyemediği bilinmektedir. Yasmin doğum kontrol hapı gebelik önleme oranına bakıldığı zaman en etkili korunma yöntemlerinden biridir. Diğer tüm korunma yöntemlerinde olduğu gibi Yasmin doğum kontrol hapı kullanırken de çok düşük bile olsa gebe kalma ihtimali vardır. Yasmin doğum kontrol hapı kadınlar tarafından kullanılır ve kullanımı 21 gün + 1 hafta ara olacak şekilde gerçekleştirilir. 1 haftalık arada da adet döngüsü başlamış olur ve sonrasında yine 21 gün hap kullanılmaya devam edilir.

Keşfet: Doğum Kontrol Hapı Reçetesiz Satılır Mı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.