Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Yasmin Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Fiyatı, Muadili ve Yan Etkileri

0

Yasmin tablet, gebeliği önlemek amacıyla kullanılır. Bunun dışında hormonlara bağlı vücutta su tutulması, sivilce ve ciltte yağlanmadan şikayetçi kadınlarda kullanılır. İki hormon içeren doğum kontrol hapları, kombine oral kontraseptif olarak adlandırılırlar.

Yasmin Tablet Ne İşe Yarar

Yasmin tablet doğum kontrol yöntemlerinden en etkili olanlardan birisidir. Bunun yanı sıra özellikle kadınlarda gözlemlenen hormonal ödem, ciltte aşırı yağlanma ve sivilce ile akne oluşumuna karşı da kullanılmaktadır.

yasmin tablet, yasmin tablet fiyat, yasmin tablet nedir, yasmin tablet fiyat 2021, yasmin tablet ne kadar, yasmin tablet kullananlar, yasmin tablet muadili, yasmin tablet emziren anneler kullanabilirmi, yasmin tablet saç, yasmin tablet ne işe yarar, yasmin tablet, yasmin tablet fiyat, yasmin tablet nedir, yasmin tablet fiyat 2021, yasmin tablet ne kadar, yasmin tablet kullananlar, yasmin tablet muadili, yasmin tablet emziren anneler kullanabilirmi, yasmin tablet saç, yasmin tablet ne işe yarar, yasmin tablet yan etkileri, yasmin tablet yorumlar,

Yasmin Tablet Nasıl Kullanılır

Yasmin tablet başlangıç kullanımında;

Bir önceki ay doğum kontrol hapı kullanılmıyorsa: Tabletler kanamanın ilk günü alınmaya başlanmalıdır. Tabletlere kanamanın 2. ile 5. günler arasında başlanması da kabul edilebilir, ancak bu durumda ilk siklus için tablet alınmaya başlanmasından itibaren yedi gün boyunca ilave olarak bir bariyer kontrasepsiyon yöntemi kullanılmalıdır.

Başka bir doğum kontrol hapından geçiş yapılması: Bir önceki doğum kontrol hapının son tabletinin alındığı günün ertesi günü YASMIN’e başlanmalıdır. En fazla tabletsiz dönemin son gününe kadar ara verilebilir. Vajinal halka ya da flaster kullanılıyorsa, YASMIN alımına bunların çıkarıldığı gün ya da en geç yeni uygulamanın yapılacağı gün başlanmalıdır.

Yalnız progestajen içeren bir yöntemden (minipil, enjeksiyon, implant) ya da progestajen salimli rahim içi sistemden (RİS) geçiş: Minipilden herhangi bir günde, (implant veya RİS’in çıkarıldığı gün, enjeksiyonda ise bir sonraki enjeksiyonun yapılması gereken gün) geçiş yapılabilir. Ancak tüm bu koşullarda tablet aliminin ilk 7 günü ek bir bariyer yöntemi kullanılması önerilir.

Hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşen düşükten sonra: Hemen başlanabilir. Ek yönteme gerek duyulmaz. Doktorunuzun tavsiyesine göre kullanınız.

Doğumdan sonra ya da ikinci 3 ayda gerçekleşen düşükten sonra: Emziren anne bebeğini sütten kesinceye kadar kullanmamalıdır. Emzirmeyen kadınlarda doğumu ya da düşük yapanlarda düşüğü takip eden 21-28. günlerde başlanmalıdır. Eğer daha geç başlanacaksa kullanımın ilk 7 gününde ek bir yöntem kullanılmalıdır. Tablet kullanmaya başlamadan önce cinsel birleşme olduysa, doğum kontrol hapına başlamadan önce hamilelik olmadığından emin olunmalı ya da bir sonraki kanama beklenmelidir.

Yasmin Tablet Uygulama Yolu ve Metodu

Tabletler paketin üstünde gösterildiği yönde, her gün yaklaşık aynı zamanda yeterli miktarda su ile yutulmalıdır. Birbirini izleyen 21 gün boyunca her gün bir tablet alınır. Her bir sonraki pakete 7 günlük, sıklıkla çekilme kanamasının izlendiği, tablet alınmayan dönemi takiben geçilir. Bu kanama genellikle son tabletin alınmasını takiben 2.-3. gün başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kesilmemiş olabilir.

Kombine oral kontraseptifler doğru şekilde kullanıldıklarında yılda yaklaşık 1 % başarısızlık riski bulunmaktadır. İlaç alımı unutulur ya da yanlış kullanılırsa bu oran artar.

Yasmin Tablet Etken Maddesi

Yasmin Tablet Etken Madde:

Her bir film kaplı tablet 3 mg drospirenon ve 0.03 mg etinilestradiol içerir.

Yasmin Tablet Yardımcı maddeler:

Laktoz monohidrat, mısır nişastası, modifıye nişasta, povidon, magnezyum stearat, hidroksipropilmetil selüloz, macrogol 6000, talk, titanyum dioksit, sarı demir oksit pigmenti.

Yasmin Tablet Muadili – Eşdeğeri

 • DROSETIL 3 mg/0.03 mg 21 film kaplı tablet
 • DROSMAX 3 mg/30 mg film kaplı tablet
 • DROSMIN 3 mg/20 mg film kaplı tablet
 • DROSPERA 3 mg/0.02 mg (24+4) film kaplı tablet
 • MINAYA 3 mg/0.02 mg (24+4) film kaplı tablet
 • YAZZ 24+4 film kaplı tablet

Yasmin Tablet Yan Etkileri

Yasmin tablet kullanımına bağlı olarak oluşabilecek yan etkiler şöyledir;

 1. Bacakta tek taraflı ya da bacaktaki bir damar boyunca şişme; bacakta yalnızca ayakta dururken ya da yürürken hissedilebilen ağrı ya da hassasiyet, etkilenen bacakta sıcaklık artışı; bacakta ciltte kırmızılık ya da renk değişikliği gibi belirtilerle seyreden derin ven trombozu
 2. Aniden ortaya çıkan, açıklanamayan nefes darlığı ya da hızlı soluma; kanın söz konusu olabileceği ani öksürük; derin solumayla artabilen keskin göğüs ağrısı; sinirlilik hissi; şiddetli dengesizlik ya da baş dönmesi; hızlı veya düzensiz kalp atışı gibi belirtilerle seyreden pulmoner emboli (akciğerde pıhtı oluşumu)
 3. Arteriyel ve venöz tromboembolizm (arteriyel ve venöz kan damarlarının kan pıhtısı nedeniyle tıkanması)
 4.  Ağızda ve tüm vücutta derinin su toplaması ile kendini gösteren bir hastalık (eritema multiforme)
 5. Alışılmadık yoğun vajinal kanama
 6. Nedeni bilinmeyen vajinal kanama
 7. Şiddetli bacak ya da göğüs ağrısı (Toplardamar ve atardamarlarda pıhtıya bağlı)
 8. Bulantı
 9. Migren
 10. Depresyon
 11. Depresif duygu durumu
 12. Duygu durum değişikliği
 13. Cinsel istek azalması ya da kaybı

Yasmin Tablet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer;

 • Damar tıkanıklığı, beyin damarları ile ilgili bir hastalığınız varsa ya da geçmişte olduysa
 • Damar tıkanıklığını gösteren belirtileriniz varsa ya da geçmişte olduysa
 • Sinir sistemi ile ilgili belirtiler veren migren öykünüz varsa
 • Damarları etkilemiş şeker hastalığınız varsa
 • Damar tıkanıklığı için ciddi veya çok sayıda risk faktörünüz varsa
 • Ciddi karaciğer hastalığınız varsa
 • Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa
 • Karaciğer tümörünüz varsa veya daha önce olduysa
 • Seks steroidlerinden etkilenen cinsel organların ya da memenin bilinen veya şüpheli kötü huylu hastalıkları varsa
 • Tanı konulmamış vajinal kanamanız varsa
 • Gebe iseniz veya gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız Yasmin tableti kullanmamalısınız.

Yasmin Tablet Fiyatı

Yasmin tablet güncel fiyatı 60 TL’dir.

Yasmin Tablet Kullananların Yorumları

Yasmin tablet kullananların yorumlarını bekliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.