Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Topuk Dikeni Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

0

topuk dikeni neden olur, topuk dikeni nedir, topuk dikeni ne iyi gelir, topuk dikeni nerede olur, topuk dikeni neden olur belirtileri nelerdir, topuk dikeni ne kadar sürede geçer, topuk dikeni ne iyi gelir saraçoğlu, topuk dikeni neden meydana gelir, topuk dikeni nedeni, topuk dikeni neyle geçer, topuk dikeni belirtisi, topuk dikeni belirtileri uzman tv, topuk dikeni belirtileri nasıl olur, topuk dikeni tedavisi, topuk dikeni tedavi, topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır, topuk dikeni tedavisi evde, topuk dikeni tedavi edilmezse ne olur, topuk dikeni tedavisi bitkisel, topuk dikeni tedavisi nasıl olur, topuk dikeni tedavisi evde nasıl yapılır, topuk dikeni tedavisi ankara, topuk dikeni tedavisi izmir,

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, çoğunlukla yanlış ayakkabı tercihleri, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işler, kiloda artık, tabana ani yük binmesi gibi nedenlere bağlı olarak ayak tabanımızda yer alan kısa kasları topuk kemiğine bağlayan fasya adındaki liflerde yırtılma/kopma sonucu oluşan enflamasyondur.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikeni neden olur sorusuna verilebilecek pek çok cevap bulunmaktadır. Bu yüzden nedenleri araştırırken topuk dikeni hikayesinin herkeste farklılık gösterdiğini de belirtmek isteriz.

  • Aşırı hareketin yanı sıra aşırı hareketsizlik de topuk dikeni hastalığını tetikleyen faktörler arasında yer alır. Ayak tabanı uzun süre yere bastığı için plantar fasya kısmının esnekliği azalır. Topuk derisinin altındaki yumuşak dokuya zarar veren sert fasya, bir süre sonra plantar fasiit oluşumuna neden olur.
  • Ortopedik taban özelliği bulunmayan ayakkabıların sürekli olarak giyilmesi, ayak kemiklerinin duruşunu doğrudan etkilediği için kalsiyum birikmesi yaratabilir. Bu durum topuk dikeni rahatsızlığının yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca kadınlar arasında kullanılan yüksek topuklu ayakkabılar da topuk dikeni oluşumunu tetiklemektedir.
  • Uzun süreli yürüyüş ve tempolu koşularda yere sert şekilde basan kişilerin de ayaklarında topuk dikeni oluşmaktadır. Yumuşak dokulu ayak tabanında oluşan yüksek basınç, topuk kısmına uzun vadede aşındırma olarak geri döner. Böylece topuk dikeninin oluşum süreci hızlanır.
  • Topuk dikeni, kalıtsal hastalıklar ve yaşlılık gibi fiziksel durumların neticesinde kendiliğinden de oluşabilir. Özellikle şeker hastalığı ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıkların yan etkisi arasında plantar fasiit de bulunur. Ayrıca belirli bir yaştan sonra topuk etrafında bulunan ve yürüme kalitesini iyileştiren sıvı azalır ve topuk dikeni oluşumu için uygun zemin kendiliğinden oluşur.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeninin ilk ve en önemli belirtisi topukta ağrı görülmesidir. Topuk dikeni ağrısı iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Birincisi sabah kalkınca ayak tabanı ağrısı ve topukta batma tarzında ağrı hissedilmesi, ikincisi ise ayağın kullanılması ile beraber gün sonunda topukta artan ağrıdır. Hastalar sabah saatlerinde attıkları ilk 5-6 adımda şiddetli ağrı hisseder. Bu ağrı üzerine basıldığında topuğun altında bir çivi armış gibi hissettirir. Ancak gün içinde yürüdükçe ve ısındıkça bu ağrı yavaş yavaş azalır.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk dikeni ağrısını geçici olarak dindirmek için ev ortamında bazı yöntemler uygulanabilir. Öncelikle rahat bir yere uzanıp topuk kısmına buz tedavisi gerçekleştirebilirsiniz. Topuğunuza bir torba ya da tülbent eşliğinde soğuk uyguladıktan sonra doktor önerisiyle alınan ağrı kesici krem, hafif masaj yapılarak sürülmelidir. Bu işlemler topuk kısmındaki sertliği yumuşatarak daha rahat yürümenizi sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra ortopedist tavsiyesiyle ayağınıza uygun bir tabanlık kullanarak yürüme denemeleri de yapabilirsiniz. Ayak şeklinize göre tasarlanan ve ayakkabının arasına yerleştirilen tabanlık, ayakkabı tabanı ve ayağınız arasında yumuşak bir doku oluşturarak ağrının en aza indirilmesini sağlayabilir.

Tanı konulmasının ardından topuk dikeni tedavi süreci başlar. Tedavi için öncelikle hastanın basışı ile ilgili bir bozukluk olup olmadığına bakılır. Çok fazla içe-dışa basma, düztabanlık ya da tam tersi olan ayak kavisinde çok fazla yükseklik rahatsızlığa sebep olduğu için öncelikle bu ayak basış veya şekil bozuklukları dengelenmelidir. Bunun için kişiye özel topuk dikeni tabanlık yaptırılması gerekir.  Bu bozukluklar giderildiğinde topuktaki zorlanma da azalacak ve rahatsızlık hızla düzelecektir.

topuk dikeni neden olur, topuk dikeni nedir, topuk dikeni ne iyi gelir, topuk dikeni nerede olur, topuk dikeni neden olur belirtileri nelerdir, topuk dikeni ne kadar sürede geçer, topuk dikeni ne iyi gelir saraçoğlu, topuk dikeni neden meydana gelir, topuk dikeni nedeni, topuk dikeni neyle geçer, topuk dikeni belirtisi, topuk dikeni belirtileri uzman tv, topuk dikeni belirtileri nasıl olur, topuk dikeni tedavisi, topuk dikeni tedavi, topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır, topuk dikeni tedavisi evde, topuk dikeni tedavi edilmezse ne olur, topuk dikeni tedavisi bitkisel, topuk dikeni tedavisi nasıl olur, topuk dikeni tedavisi evde nasıl yapılır, topuk dikeni tedavisi ankara, topuk dikeni tedavisi izmir,

Yalınayak gezmek topuk ağrısının sebebi olabilmektedir. Bu nedenle hastaların evde terlik giymeleri ve yalınayak gezmemeleri gerekir. Özellikle topuk dikeni için tasarlanmış ayak kavisine iyi oturan, topuk kısmı silikonlu ve yumuşatılmış terlikler kullanmalıdırlar. Topuk dikeni terlik özeliklerine sahip modellerin kullanılması hastaların şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte topuk dikeni hastaları günde 4-5 sefer beş dakika boyunca ayak parmaklarını geriye doğru gerdirerek egzersiz yapmalı ve topuğa buzla masaj uygulamalıdır. Ayrıca, ağrıyı dindirmek için topuk dikeni kremi ve ağızdan tablet şeklinde ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

Topuk dikeninin başlangıç tedavileri ile hastaların büyük bir çoğunluğunun şikayetleri geçer. Bu hastalık bir günde başlayan bir hastalık olmadığı ve küçük küçük zorlamalarla birikerek meydana geldiği için hastalığın iyileşmesi de uzun sürer. İlk tedavi uygulamaları ile hastaların şikayetleri 15-20 gün içinde azalma gösterir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk Dikeni Lazer Tedavisi

Ayak topuk dikeni tedavisinde kullanılan bir yöntem olan lazer ışınları, cilt altına işleyerek kemikleşmiş yapının çözülmesini amaçlar. Düşük enerjili olduğu için yumuşak dokuya herhangi bir zararı bulunmayan lazer tedavisi, birkaç seans şeklinde ve farklı yoğunluk seviyelerinde uygulanır. Böylece hastanın acısız ve ağrısız bir şekilde topuk dikeninden kurtulması sağlanır.

Topuk Dikeni Buz Tedavisi

Dikenin bulunduğu bölgeye buz uygulanması da topuk dikeninin tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde topuk kısmına buz sargısı uygulanır ve 15 dakikadan az olmamak kaydıyla bekletilir. Soğuktan dolayı topuk altında bulunan iltihap yumuşadıktan sonra topuk dikeni kremi ile masaj yapılır. Bu tedavide birkaç seanstan sonra kesin iyileşme gözlemlenmektedir.

Topuk Dikeni Ameliyatı

Topuk dikeni için uygulanan tedavilerin olumlu etki göstermediği durumlarda ise cerrahi müdahale son seçenek olmaktadır. Ameliyat öncesinde topuk dikeni röntgen görüntüsü alınarak dikenin tam konumu belirlenir. Daha sonra ayağın bir süre yere basmaması sağlanarak diken etrafındaki iltihabın giderilmesi sağlanır. Ameliyat esnasında ise topukta bulunan plantar fasya gevşetilmesi suretiyle topuk dikeni olduğu yerden çıkarılır.

Ameliyat sonrasında topuk kısmının ve plantar fasya bölgesinin zarar görmemesi için bandaj, atel ya da koltuk değneği kullanılması tavsiye edilir. Rehabilitasyon aşamasında ise üzerinde özel tabanlık bulunan topuk dikeni için spor ayakkabı çeşitlerinin kullanılması önerilir. Hasta bu aşamada bir süre hareketsiz kaldığı için kramp ya da uyuşukluk görülmesi son derece normaldir.

Topuk Dikeni Egzersizleri

Topuk dikeninin tekrarlamaması için topukta bulunan eklemlerin ve kasların güçlendirilmesi son derece önemlidir. Dolayısıyla hasta tedavi sonrasında sorun yaşamamak adına belirlenen egzersiz takvimine uymalıdır. Baldır kasları ve plantar fasyanın gerilmesi için evde yapılacak birkaç egzersiz şekli bulunmaktadır. Çekme germe hareketi, çömelme, ayak topuğunu yukarı aşağı hareket ettirme gibi hareketler düzenli olarak uygulandığı takdirde oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.