Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Böbrek Kisti Neden Olur? Böbrek Kistinin Tedavisi Var Mı?

0

Böbrek kistine sahip olduğunuzu öğrenmek endişe verici olabilir, özellikle de böbrek kisti her zaman semptomlara neden olmaz ve sürpriz olabilir.

Böbrek Kisti Nedir?

Böbrek kistleri, böbreğinizin yüzeyinde veya böbreğin içinde görünen sıvı dolu, kese benzeri oluşumlardır. Çoğu böbrek kisti herhangi bir belirtiye neden olmaz. Çoğu zaman, rutin bir sağlık kontrolü veya diğer durumlar için ultrason kontrolü sırasında keşfedilirler.

Kistiniz size sorun çıkarmıyorsa muhtemelen tedaviye ihtiyacınız olmayacaktır. Doktorunuz, ileride sorunlara yol açmadığından emin olmak için size göz kulak olacaktır.

böbrek kisti
böbrek kisti nedir nasıl tedavi edilir

Bununla birlikte, kist aşağıdaki durumlarda daha fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir:

  • Boyuttaki değişiklikler
  • Ağrı ve ağrılara neden olması
  • Kanamalar
  • Enfekte olma, ateşe veya titremeye neden olma
  • Olağan böbrek fonksiyonunu bozma

Böbrek Kisti Belirtileri

Erken evrelerinde bir kist herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Ancak çok büyürse veya enfeksiyon kaparsa ateş, karın, sırt veya yan bölgenizde şişlik veya ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı genellikle donuktur, ancak kist patlarsa keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. Kendinizi normalden daha fazla idrar yaparken de bulabilirsiniz ve idrarınız koyu görünebilir. İdrarınızda kan da görmeniz mümkündür.

Böbrek Kisti Neden Meydana Gelir?

Böbrek kistlerine neyin neden olduğu belli değil, ancak doktorlar böbreklerde idrar toplayan tübüllerin tıkanıp sıvıyla dolduğunda ve şiştiğinde ortaya çıkabileceğinden şüpheleniyorlar. Diğer bir olası neden ise tübüllerin zayıflamış bölgelerinde divertikül adı verilen keselerin oluşması ve bu keselerin sıvıyla dolması olabilir.

Böbrek Kisti Kimlerde Olur?

Kadınlarla karşılaştırıldığında, erkeklerin böbrek kistleri geliştirme olasılığı daha yüksektir ve basit böbrek kistleri yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. 50 yaş ve üzerindeki kişilerin %50’sinde en az bir böbrek kisti olduğu tahmin edilmektedir. Yaşlandıkça bir veya her iki böbrekte daha fazla kist olma riski artar.

Böbrek kistlerinin oluşmasını önlemenin belirli bir yolu yoktur. Ancak, riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Uzmanlar, bol su içmenizi ve gün içinde ne kadar tuz aldığınızı kontrol etmenizi öneriyor – unutmayın, önemli olan sadece en sevdiğiniz yiyeceğe eklediğiniz tuz değil, aynı zamanda soya sosu ve diğer soslarda ve soslarda bulunan tuzdur.

Böbrek Kisti Nasıl Teşhis Edilir?

Böbrek kisti genellikle böbrek kitlesinin bir kist mi yoksa tümör mü olduğunu belirlemek için görüntüleme testleri kullanılarak teşhis edilir. Doktorlar ayrıca böbrek fonksiyon testleri önerebilir. Bunlar şunları içerir:

Ultrason

Ultrason, iç yapılardan seken ve bir görüntü oluşturmak için kullanılan bir yankı oluşturan yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır.

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

BT, görüntüleri net bir görüntüde birleştirmek için X-ışınları ve bir bilgisayar kullanarak vücudunuzun kesitsel taramalarını yapar.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI)

MRI’da, iç organların ve yapıların ayrıntılı görüntüsünü oluşturmak için güçlü manyetik alanlar ve radyo frekansı darbeleri kullanılır.

Kan Testi

Glomerüler filtrasyon hızı (GFR) olarak bilinen bir kan testi, kanınızdaki kreatinin miktarını kontrol edecektir. Daha yüksek seviyeler, böbreklerinizin bu atık ürünü etkili bir şekilde çıkaramadığını gösterir.

İdrar Tahlili

Bir albümin-kreatinin oranı idrar testi (ACR), idrarınızda protein olup olmadığını tespit edecektir. Varsa, böbreklerinizin kanınızı süzmek için ideal düzeyde çalışmadığının bir işaretidir.

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

1 orta boy soğanı dörde bölün, önceden kaynatılmış 2 su bardağı suyun içine atın ve ocakta 5 dakika kadar kaynatın. Hazırladığınız karışımı yemeklerden önce, 1 bardak olmak üzere günde 2 kere tüketin. Bu kürü 15 gün boyunca uygulayın.

Başka bir seçenek olarak, 2 çay kaşığı kurutulmuş kırkkilit otunu önceden kaynatılmış 1 su bardağı suyun içine atıp 10 dakika demleyin. Hazırladığınız çayı 1 ay boyunca günde 1 kere tüketin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.