Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir

0

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir Uzmanlara göre spor yapmanın faydaları, bazal metabolizma oranındaki bir yükselişi, yağsız vücut kütlesindeki bir ivmeyi ve sağlıklı vücut kompozisyonuna yardımcı olarak kemik yoğunluğundaki önemli bir artışı içerir. Buna ek olarak sporun faydaları arasında kalbin çok etkin bir şekilde çalışması, daha sağlıklı bir kan şekeri kontrolü, düşük oranda diyabet riski, düşük oranda kötü kolesterol seviyeleri, daha iyi bir kan dolaşımı, düşük hipertansiyon seviyeleri ve hafif stres seviyeleri gibi önemli durumlar bulunur. Spor esnasında yapılan fiziksel aktivite, vücudun yukarıda belirtilen önemli değişiklikleri gerçekleştirebilmesi için kardiyovasküler talep ile bu artan gücün uyum sağlamasına sebep olur. Aynı zamanda spor yapmak, pozitif enerji verir, disiplinli çalışmaya sevk eder ve öz güveni yükseltmeye yardımcı olur.

Spor yapmak, cildin de çok daha pürüzsüz bir hale gelmesine ve daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda spor, vücut üzerinde bulunan her kasın koordinasyonunu ve aktivitesini içerir. Bu durum ise yalnızca vücudu güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda tam bir vücut koordinasyonu sağlamak amacıyla kaslar arasındaki nöromüsküler yakınlıkları birbirine bağlayarak tam manasıyla koordine eder.

Spor Yapmanın Faydaları ve Yararları

Spor yapmak, kilo yönetimine yardımcı olur, güçlü kasları inşa eder ve güçlü kemiklerin oluşmasını sağlar. Şimdi spor yapmanın faydaları ve etkilerini yakından inceleyelim;

 • Spor Yapmak Sağlıklı Bir Kalbi Teşvik Eder

Yapılan çalışmalar, fiziksel aktivitelerin kalp krizi riskini ciddi oranda azaltmaya gerçekten yardımcı olduğunu ispatlamıştır. Spor yapmak, kalbin ventriküllerinin  gerilme yeteneğine büyük oranda yardımcı olur ve böylece kalbin her vuruşta çok daha fazla bir şekilde kan pompalaması sağlanır. Kalp, her bir atışta daha fazla kan pompalayabildiği zaman daha verimli ve etkili bir şekilde çalışır. Kalp önemli bir kastır ve spor yapmak, kalp ile beraber vücudun geriye kalan bölgesindeki iskelet kaslarını yüksek oranda çalıştırır.

 • Spor Yapmak Diyabeti Kontrol Eder

Yakın dönemde yapılan araştırmalar, spor yapmanın, özellikle tip 2 diyabetin engellenmesi ve tedavisine oldukça yardımcı olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca spor yapmak, şeker hastalarının vücutlarında bulunan insülinin daha işlevli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.  Fiziksel aktiviteler, tip 2 diyabet riskini de azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aşırı kaloriyi yaktığı ve istirahat halinde bile bazal metabolizma hızını büyük oranda arttırdığı için kilo yönetilmesine de yardımcı olur.

 • Spor Yapmak Kilo Kontrolünü Sağlar

Obezite, dünyadaki milyonlarca kişinin karşılaştığı çok büyük bir sorundur. Günümüzde, dünyadaki yetişkinlerin %55’inden fazlası obez sorunu yaşamakta ve dolaylı olarak da kalp ile kanser sorunları gibi kronik problemlere yol açmaktadır. Spor yapmak, kilo kontrolünü sağlar ve obezitenin neden olduğu sorunları azaltır. Bunlara ek olarak yapılan bir çalışmada, sporun, açlığı da bastırdığı tespit edilmiştir.

 • Spor Yapmak Hipertansiyonu Tedavi Eder

Yüksek tansiyon olarak da bilinmekte olan hipertansiyon, kalp ya da felç hastalığına sebebiyet verebilir. Kan basıncını ve hipertansiyonu kontrol altında tutmak için spor yapılması önerilmektedir.

 • Spor Yapmak Kolesterol Seviyelerini Dengeler

Spor yapmak aynı zamanda   kolesterol seviyelerini yüksek oranda korumaya yardımcı olur.

 • Spor Yapmak Kan Dolaşımını Geliştirir

Spor yapmaya başlanıldığı zaman kan dolaşımı çok daha iyi bir hale gelir. Vücut, iyi düzeyde oksijenli kalır ve bu sebeple de vücut, daha aktif ve sağlıklı kalır. Kan dolaşımıyla beraber fiziksel olarak da aktif olabilmek hemoglobin sayısı ile kan hacmini de arttırır.

 • Spor Yapmak Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yapmak, zayıf bağışıklık sistemi sebebiyle insanları etkileyen birçok soruna karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.  Spor yapıldığı zaman beyaz kan hücrelerinin bütün vücut kısımlarına ulaşma oranı da önemli ölçüde artacaktır. Fiziksel aktivite, ter üretimini arttıracak ve toksinleri de vücuttan atacaktır. Vücut ısısındaki artış sebebiyle de bakteri üreme şansı da büyük oranda azalacaktır.

 • Spor Yapmak Kasları Eğitir Ve Tonlama Sağlar

Spor yaparak hem kasların dayanıklılığı hem de gücü zamanla tutarlı olarak artar.

 • Spor Yapmak Kemikleri Güçlendirir

Spor yapmak, sadece kasları güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda vücuttaki kemikleri de güçlendirmeye yardımcı olur. Bu durum özellikle de yaşlandıkça daha da önemli olacaktır. Yaşlanma süreci doğal bir şekilde kemik yoğunluğunu azaltır ve bu durum osteoporoz ile sonuçlanabilir. Spor yapmak, hemen hemen her yaştan insan için kemik gücünü ve yoğunluğunu korumanın en kolay yollarından biridir.

 • Spor Yapmak Zihni Yeniler

Spor yapmak, sağlıklı bir hayatı teşvik eder. Bu fiziksel aktiviteler, zihni tamamen yeniler. Ayrıca hayata dair taze ve olumlu bir görünüm geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Spor sadece bireysel gelişmeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda toplumsal gelişmeye de katkı sağlar.

 • Spor Yapmak Benlik Saygısını Arttırır

Herhangi bir şekilde spor yapmak, öz benlik saygısı arttırmaya yardımcı olur. Spor yapan insanlar, kendilerini çok daha iyi ve sağlıklı hissederek hayata karşı daha pozitif bir tutum sergilerler. Ayrıca spor yaparak vakit geçirmeye başlanıldığı zaman disiplin, hayatın tamamen doğal bir parçası haline gelecektir. Bunun sebebi ise sporun, insanlara hayatlarının belirli bir düzen ve kurallara göre yaşamaya teşvik etmesi ile pozitif bir sona doğru ilerlemesidir. Spora meraklı olan çocuklar diğerlerine göre kendilerini çok daha sağlıklı hisseder ve diğer insanlarla daha sağlıklı ve iyi ilişkiler geliştirir. Çünkü spor, insanlara olumlu ve takım temelli bir bakış açısı kazandırmaktadır.

 • Spor Yapmak Karşılıklı Saygı Kazandırır

Spor yapmak, diğer insanlara karşı da büyük oranda karşılıklı saygı oluşturur. Spor yapan bireyler, karşılarındaki insanların olası tüm düşüncelerine de saygı duyarlar.

 • Spor Yapmak Dinginlik Kazandırır

Spor yapmak, zihni çok sakin bir şekilde düşünmek için ciddi oranda eğitir ve sorunların üstesinden gelmek için yeni stratejiler bulmaya yardımcı olur.

 • Spor Yapmak Takım Çalışmasına Katkı Sağlar

Spor yapmak, insanlara yardımcı olacak farklı fikirleri ve düşünceleri kabullenmeyi sağlar. Bu aktiviteler, ekip çalışmasını da teşvik eder ve böylece sizi çok farklı insanlarla birlikte oldukça uyumlu bir biçimde çalışmaya hazırlamanıza yardımcı olur.

 • Spor Yapmak Hedef Belirlemeye Yardımcı Olur

Hedef belirleme, kısaca geleceğe yön verme anlamına gelir. Spor yapmak, hedef belirlemeye çok büyük oranda yardımcı olur ve yaşamın, geri kalan diğer alanlarındaki performans düzeylerini de iyileştirir.

spor yapmanın faydaları nelerdir

Spor Yapmanın Önemi Nelerdir

Toplum sağlığı için önemli olan spor yapmak ayrıca daha zinde ve güçlü gençlik yetiştirmek için çok önemlidir. Büyüklerin örnek olmasına adına spor yapması hem toplumun bilinçlenmesine hemde yeni neslin daha sağlık olmasına yardımcı olur.

Sabahları daha zinde uyanmak, gün içinde yorgunluk yaşamak istemiyorsanız düzenli olarak spor yapmalı ve herkesi spor yapmaya teşvik etmelisiniz.

Spor Yapmanın Zararları

Spor yapmanın faydaları ve yararları herkesçe bilinmektedir. Nadirden olsa bazı zararları bulunan spor yaparken kesinlikle ısınma hareketleri yapılmadan spora başlanmaması gerekmektedir. Ayrıca ilerlemiş yaş ve bazı sağlık sorunları olanlar asla doktorunu danışmadan ve destek almadan spor yapmamalıdır.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şimdi de spor yaparken dikkat edilmesi gerekenlere bakalım;

 • Sporu Uzman Denetimi Altında Yapmaya Özen Gösterin: Spor gibi fiziksel aktiviteler yaparken dikkatli olmak oldukça önemlidir. Yanlış olan teknikleri uygulamak genel vücut sağlığınız üzerinde çok zararlı etkilere sebebiyet verebilir. İlk etapta deneyimli hocaların gözetimi altında spor faaliyetlerine katılmayı deneyin ve sporu, zarar görmeden nasıl yapacağınız konusunda tavsiyeler alın.
 • Isınma Ve Germe Egzersizleri Yapın: Olası burkulmaları ve krampları engellemek için ısınma ve germe egzersizleri yapmanız gerekir. Germe uygulaması, beyin, beden ve zihni spor içerisinde yer alan fiziksel aktiviteler için hazırlar.  Gerilme uygulamasında kan akışı, kas üzerinde artar ve bu durum ise kasların yaralanmasını engelleyerek kasların esnekliğini sonuna kadar arttırır.

Sizlere bu yazımızda spor yapmanın faydaları nelerdir hakkında bilgi vermeye çalıştım. Peki ya siz spor yapıyor musunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.