Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Moringa Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

0

Moringa Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Bir çeşit Hint bitkisi olan moringa; enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve cilt hastalıklarını tedavi etmek için alternatif tıpta binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Sağlık yararlarının yanı sıra, kilo vermeye faydalı olduğu da düşünülmektedir. Bu yazıda, moringa çayının zayıflamaya etkisini ortaya koymaya çalışacağız. Ayrıca, diğer potansiyel faydaları ve besin profiline de kısa bir göz atacağız. Hadi başlayalım!

Moringa Çayı Nedir

Asya ve Afrika ülkelerine özgü bir bitki olan moringa ağacının yaprakları oldukça besleyicidir. Bu değerli bitki, ayrıca vitaminler, mineraller ve diğer bileşenler yönünden de zengindir. 100 gram moringa bitkisi; 27 gram protein, 6 gram yağ, 34 gram karbonhidrat, 3 gram şeker içermektedir. Ayrıca;

 • Önerilen günlük kalsiyum miktarının %173’ünü,
 • Önerilen günlük demir ihtiyacının %133’ünü,
 • Önerilen günlük çinko ihtiyacının %30’unu,
 • Önerilen günlük magnezyum ihtiyacının %126’sını,
 • Önerilen günlük bakır ihtiyacının %111’ini,
 • Önerilen günlük A vitamini ihtiyacının %176’sını karşılamaktadır.

Bununla birlikte, vücutta kalsiyum, çinko ve demir mineralleri ile bağlanan sağlık bileşenleri yönünden de zengindir. Diğer yandan, içerdiği polifenoller ile bazı kanser türlerine karşı koruma sağlamaktadır. Ek olarak, şeker hastalığı ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların ortaya çıkma riskini de azaltabilir. Çok çeşitli sağlık yararlarının dışında moringa bitkisinin çayının, kilo vermeye faydalı olabileceği bilinmektedir. Peki, moringa çayı kilo vermede etkili midir? Gelin isterseniz, bu sorunun cevabına birlikte göz atalım…

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Vitaminler ve mineraller bakımdan oldukça zengin olan bu çay A,C ve E vitamini içerir.
 • Moringa bitkisinde ve çiçeklerinde  flavonoidler, polifenoller ve askorbik asit adı verilen antioksidanlar bulunmaktadır. Bu antioksidanlar hücre hasarını ve iltihapları önlemekte çok etkilidir.
 • Göz sağlığı için tüketilmelidir
 • Sindirim sistemi özellikle kabızlık sorununda etkisi kanıtlanmış çaylardan biridir.
 • Bilimsel olarak moringa çayı kilo vermek ve zayıflamak için etkili çaylardan biridir. yağ yakıcı etkisi olduğu gibi tokluk hisse vererek zayıflamanızı sağlar.
 • Düzenli tüketildiğinde şeker ve diyabete iyi gelir
 • Yaşlanma etkileri geciktirir. Cilde canlılık ve parlaklık verir
 • Anne sütünü artırır
 • Saç sağlığı için etkilidir. Moringa çayı içenlerin saçları ve tırnakları güçlü olur. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar
 • Kalp ve damar hastalıklarını önler
 • Beyin sağlığını olumlu yönde etkiler. Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını düşürür
 • Karaciğer sağlığını korur
 • Kansere karşı korur
 • Moringa çayı canlılık ve zindelik verir

Moringa Çayı İçeriği

Vitaminler ve mineraller bakımdan zengin olan moringa çayının içerisinde  A, C ve E vitamini Kalsiyum, potasyum ve protein bulunmaktadır. Zengin bir Amoni asit kaynağıdır moringa çayının faydaları bilinmesel olarak kanıtlanmıştır.

moringa çayının faydaları

Moringa Çayı Kilo Verdirir Mi?

Yapılan bazı çalışmalar, moringa çayının kilo vermede etkili olabileceğini göstermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre moringa çayı, vücutta yağ parçalanmasını arttırmakta ve yağ oluşumunu azaltmaktadır. Yine de, bu etkinin insanlar için de geçerli olup olmadığı bilinmemektedir.

Obezite hastası 41 kişilik bir grup üzerinde yapılan 8 haftalık bir çalışmada; köri ve zerdeçal içeren bir besin takviyesi ile birlikte moringa çayı tüketen kişilerin, ortalama 5 kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Yine de, bu faydaların moringa çayından mı yoksa diğer bitkilerle kombinasyonundan mı kaynaklandığı bilinmemektedir.

Avrupa ve Amerika’da doğal bir kilo kaybı yardımcısı olarak gideren daha popüler bir hale gelen moringa çayı; ısırgan otuna benzer yeşil bir renge ve toprak benzeri bir tada sahiptir. Bu nedenle, tüketimi sırasında balla lezzetlendirilmesi önerilir. Ancak, özellikle kilo vermek için içiyorsanız, bal ya da herhangi yüksek kalorili bir tatlandırıcı eklemeniz önerilmemektedir.

Moringa Çayı Nasıl İçilir

Moringa çayı gün içerisinde içebileceğiniz faydalı çaylardan biridir.  Genelde sorulan sorulardan biride moringa çayı aç karnına mı içilir tok karnına mı sorusudur. Moringa çayını aç yada tok karnına içmenizde bir sakınca yoktur. Aç karnına içildiğinde tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olur.

Moringa Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • 1 çay kaşığı moringa tozu,
 • 1 su bardağı su

Bir bardağın içerisine 1 çay kaşığı moringa tozu ekleyin ve üzerine sıcak su ilave edin. Tozun çözülmesini sağlamak için iyice karıştırın ve biraz ılıdıktan sonra tüketin. Çay poşeti halinde satın aldıysanız, 5 dakika sıcak suda bekleterek de demleyebilir ve sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Moringa Çayı Günde Kaç Bardak İçilir

Moringa çayını gün içerisinde 2 bardak içilmesi önerilir. Çayı sabah ve akşam tüketebilirsiniz.

Moringa Çayı Nerede Satılır

Moringa çayını aktar yada kozmetik mağazalardan alabilirsiniz. Bütün aktarlarda bu çay satılmaktadır. Ayrıca moringa çayı eczanelerde satılmaktadır.

Moringa Çayı Kullananlar

Moringa çayı kullananlar yaptıkları yorumlarda çayın oldukça faydalı olduğunu söylemişlerdir. Moringa çayı kullananlar çayı yağ yakıcı etkisi olduğundan kilo vermeye yardımcı olduğunu dile getirmişlerdir. Genelde bu çayı kullanmak isteyenler moringa çayını doktorlar öneriyor mu sorusunu sıklıkla sormaktadırlar. Moringa çayı pek çok doktor ve diyetisyen tarafından diyet döneminde içilmesi gerektiği söylemiştir.

Moringa çayı yararlı olduğu için piyasada sahtesi çok olan çaylardan biri olduğu için kullananların kesinlikle eczaneden yada aktardan alması gerektiğini söylemişlerdir.

Moringa Çayının Zararları

Moringa çayının faydaları olduğu gibi bazı zararları ve yan etkileri bulunmaktadır. Genelde nadiren görülen yan etkileri ve zararları çay tüketmeyi bıraktığınızda kendiliğinden kaybolacaktır. İşte moringa çayının zararları

 • Mide yanması
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Rahimde kasılma

Moringa çayını emziren anneler kullanabilir mi, hamileler kullanabilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse bu çayı bebeğinizi emzirdikten sonra kullanabilirsiniz. Hamileleri ise doktoruna danışarak kullanmaları gerekmektedir.

Sizlere moringa çayının faydaları nelerdir hakkında bilgi vermeye çalıştım konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.