Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Zayıflatan Antidepresan İlaç İsimleri Nelerdir?

0

 

Son dönemin popüler rahatsızlıklarının başında yeme bozukluğu gelmektedir. Özellikle genç kadınlar popüler kültürün güzellik anlayışıyla baş etmekte zorlanıyor. Zayıflatan Antidepresan İlaç İsimleri ise oldukça merak konusu.

Anoreksiya bozukluğu tanısı alan kişiler az besin değerine sahip diyetler yaparken; Blumia bozukluğuna sahip kişiler ise çok fazla yiyip kusmaktadır. Unutulmamalıdır ki tüm yeme bozuklukları psikolojik bir rahatsızlıktır ve uzman bir kişiden destek alınmalıdır.

Zayıflatan Antidepresan İlaç İsimleri Nelerdir?

  • Aplenzin: yan etkileri arasında iştahsızlık ve kilo kaybı yer alır. Yeme bozukluğu olan kişilerde kullanılmamaktadır. Aplenzin daha çok sigara bırakma tedavilerinde kullanılan bir ilaçtır.
  • Cymbalta: yan etkileri arasında iştahta azalma ve kilo kaybı yer almaktadır. Cymbalta depresyon ve anksiyete bozuklukları için kullanılmaktadır.
  • Ritalin: daha çok dikkat eksikliği, odaklanma sorunları, uyku bozuklukları ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yan etkileri arasında iştahsızlık ve kilo kaybı yer almaktadır.
  • Edronax: majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılan bir antidepresandır. Yan etkileri arasında mide bulantısı, iştahta azalma ve kilo kaybı yer almaktadır.
  • Lexapro: depresyon ve anksiyete hastalarında kullanılan bir antidepresandır. Yan etkileri arasında bulantı, kusma, iştah kaybı ve kilo kaybı yer almaktadır.
  • Depreks: majör depresyon, obsesif kompülsif bozukluk ve yeme bozukluğu tedavisinde kullanılan bir antidepresandır. Yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, iştah kaybı ve kilo kaybı yer almaktadır.
Zayıflatan Antidepresan İlaç İsimleri
Zayıflatan Antidepresan İlaç İsimleri

En Etkili Zayıflatan Antidepresan Hangisidir?

Kilo kaybının en çok görüldüğü antidepresanlar şunlardır;

  • Prozac: Reçeteli olarak satılır. Genellikle depresyon, obsesif kompülsif bozukluk ve yeme bozukluğu (blumia) tedavisinde doktor kontrolünde kullanılır. Bazı hastalarda adet öncesi sendromu için de kullanılabilmektedir. Kapsül ve şurup formunda satılır. Yan etkileri diğer antidepresan ilaçlara göre daha azdır. Bazı hastalarda aşırı kilo alımına da sebep olduğu bilinmektedir.
  • Celexa: depresyon tedavisinde kullanılan ve enerji düzeyinin ayarlanmasına destek olan bir antidepresandır. Serotonin dengesini düzenlemeye yardımcı olur.
  • Paxera: reçeteli olarak satılır. Serotonin üretimini artırıcı etkiye sahiptir. Depresyon, obsesif kompülsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu ve anksiyete tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Sertralin: serotonin seviyesini düzenleyen bir antidepresandır. Panik atak, obsesif kompülsif bozukluk ve depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Etkisinin tam olarak hissedilmesi 4 ila 6 haftayı bulabilmektedir.

En Etkili Uyku İlacı Hangisidir? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Antidepresan İlaçları Zayıflatır Mı?

Bazı antidepresan ilaçların yan etkisi olarak hastada iştah kaybı ve mide bulantısı görülmesi oldukça yaygındır. Antidepresan ilaçlar temelde vücuttaki serotonin miktarını kısa süreli olarak artırma görevi görür, bu hormondaki artış kişide tokluk hissi uyandırdığı için de açlık durumu daha az hissedilir olur. Böylece hasta yemek yeme ihtiyacı hissetmez ve besin alımının azalmasından kaynaklı olarak kilo kaybı yaşayabilir.

Kilo alımından rahatsız olan bazı kişiler kilo verdirici etkisinden dolayı bir doktora danışmadan antidepresan ilaç kullanmaya başlamaktadır. Fakat her ilaç gibi antidepresan ilaçların da doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Ayrıca yine unutulmamalıdır ki antidepresan ilaçlar zayıflatma amaçlı değil çeşitli psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için özel olarak üretilmektedir ve birçok yan etkileri mevcuttur.

Bazı antidepresan içerikli ilaçlarda da aksine iştah acıcı özellik görülür ve hastada ani kilo alımına sebep olabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.