Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Uzayan Sümüksü Adet Kanaması Neden Olur?

0

Uzayan sümüksü adet kanaması pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Uzayan sümüksü adet kanaması fark edildiğinde endişelendiren bir durumdur.  Bilinmelidir ki servikal mukus salgısı yani; rahmi vajinal kanal ile birleştiren rahim ağzındaki bezeler tarafından üretilen sıvı, adet döneminde uzayan sümüksü adet kanı şeklinde görülür. Bahsettiğimiz servikal mukus salgısı vücudun sürekli ürettiği, rahmi bakterilerden koruyan bir sıvıdır. Kıvamı ve yoğunluğu yumurtlama dönemine, adet dönemine göre değişmektedir. Normal yapısı berrak, yapışkandır. İki parmak arasına alınıp parmaklar açıldığında bu sıvı uzar ama kopmaz. Hal böyle olunca adet dönemine denk gelen bu sıvı takdir edersiniz adet kanı ile birleşerek bahsettiğimiz uzayan sümüksü adet kanı şeklini alır.

Ancak bunun dışında bu duruma sebep olabilen bir başka faktör ise endometriozis olabilir. Endometriozis rahim içi tabakasının rahim dışında farklı bir bölgede oluşmasıdır. Bu da, renginden dolayı çikolata kisti adı verilen bir kistin habercisidir. Bu durumda da dikkat etmemiz gereken şey adet kanının rengi ve normalden farklı yaşattığı sancılardır. Bu durumları fark ettiğinizde alanında uzman bir hekime görünmenizde fayda vardır.

Adet Kanının Yapısında Görülen Diğer Farklılıklar

Uzayan sümüksü adet kanından sonra adet döneminde rastlanan bazı farklı durumlara da değinmek istedik.

  • Adet kanında kan pıhtısı:

Adet kanında kan pıhtısının bulunması, adet döneminin zor geçirildiğine işarettir. Sancılı geçirilen bir adet döneminde ya da yoğun kanama olduğunda vücut, kan pıhtısını önlemek için antikoagülan üretir. Ancak bu mekanizma, üretim için yeterli süre sağlayamaz ise kan pıhtısı oluşumu meydana gelir. Bu kan pıhtısının her renkte görülme ihtimali olsa da genelde çok koyu bir renge sahiptir. Rahim duvarında biriken eski kan sebebi ile pıhtı gibi görünür ve akış hızı oldukça yavaştır. Bu durum ile sık sık karşılaşılıyorsa bir sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir.

Pembemsi adet kanı, düşük östrojen seviyelerinin habercisi olabilir. Eğer uzun süreli spor yapıyorsanız bu durum da adet kanınızın renginin açık olması için bir sebep olabilir. Spor yapmak, östrojen seviyelerinin düşmesine neden olabilmektedir. Östrojen düşüklüğü idrar yolları enfeksiyonu, böbrek yetmezliği gibi durumlarda da görülebildiği için hekime başvurmanızda fayda vardır.

Adet kanında fark edilen endometrium (rahim astarı) dokusunun görünümü, gebelerde görülür ve düşük belirtisi olabilir. Böyle bir doku fark edildiğinde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Adet Kanı Neden Yapışkan Olur?

Yumurtalıklarda kist oluşumu meydana geldiği zaman adet kanı yapışkan olur. Bunun sebebi endometriozis hücrelerinin yumurtalıkların içerisinde adet kanaması şeklinde birikip dışarıya akamamasından kaynaklıdır. Dışarıya akamadıkça yumurtalık içerisinde kist halinde birikir ve adet kanamasının yapışkan olmasına yol açar.

Sümüksü Adet Kanı Neden Olur?

Adet kanı eğer rahim ağzı salgıları ya da serviks salgıları ile birleşmesi sonucunda sümüksü yapıda adet kanı meydana gelir. Bu büyük bir problem gibi zannedilip korkulsa da aslında son derece normal bir durumdur. Burada yapılması gereken tek şey, kist olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer kist oluşumu gözlemlenmediyse, korkulacak bir sorun olmadığı bilinmelidir.

İlgili İçerik: Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi Mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.