Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Susam Tohumu Yağının Cilde ve Saça Faydaları

0

Susam tohumu yağının faydaları arasında kemik kalitesini arttırmak, bulaşıcı olan enfeksiyonları önlemek, kan basıncını hızlı bir şekilde düşürmek, diyabeti önlemeye yardımcı olmak, diş sağlığını desteklemek, metabolizmayı hızlandırmak, kan dolaşımını düzenlemek, cilt yaşlanmasını yavaşlatmak, cildi nemlendirmek, romatoid artrit ağrısını hafifletmek, bebeklerin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak ve kabızlığı tedavi etmek bulunur.

Susam Tohumu Yağı Nedir?

Susam tohumu yağı, susam tohumlarından elde edilen sarı renkli bir yağdır. Çok eski zamanlardan bu yana yaygın olarak sıhhat verici bir takviye olarak kullanılmaktadır. Susam tohumları, esas olarak Afrika bölgesinde bulunan sarı ve kahverengi tohumlardır. Naif bir tadı vardır ve yüksek dereceli besinlerle doludur. Susam tohumu yağı, yemeklerde kullanılmasının yanı sıra özellikle cilt bakımı için geliştirilen ürünlerde de kullanılmaktadır.

Susam Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam tohumu yağının antibakteriyel ile antienflamatuar özellikleri, sivilceleri azaltır, döküntülerin ciltte görünmesini önler ve yaraları iyileştirecek kadar etkilidir. Bunun yanı sıra bu yağ, kemik büyümesine yardımcı olur, kan basıncını azaltır, depresyon ve kaygıyı yönetir, optimum kalp sağlığını korur, kanseri önler, iltihaplanmayı azaltır ve sindirim sürecini iyileştirmek gibi birçok fayda sağlar. B kompleksi, E, D gibi önemli vitaminler, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller barındırır. Şimdi susam tohumu yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Susam Tohumu Yağı Bulaşıcı Olan Enfeksiyonları Önler

Susam tohumu yağının, iltihaplı ve yara almış ciltler için etkili bir tedavi yöntemi olduğu çok eski zamanlardan bu yana bilinmektedir. Bunun sebebi bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele eden antienflamatuar özelliklerinin olmasıdır. Bu yağ, cildin derinliklerine nüfuz ettiğinden dolayı cildi, sıcak ve taze tutan detoksifiye edici bir özellik oluşturur. Susam tohumu yağı ayrıca, egzama ve sedef hastalığı gibi bazı cilt problemlerinin tedavisi için iyileştirici bir tedavi yöntemi olarak da kullanılır.

 • Susam Tohumu Yağı Kemik Kalitesini Arttırır

Çinko, kalsiyum ve bakır, vücuttaki kemiklerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan üç temel mineraldir. Bu mineraller, susam tohumu yağında fazlasıyla bulunur. Öğünlerinizde doğru seviyelerde susam tohumu yağı tüketerek, kemiklerin gelişme ve büyüme oranını arttırabilirsiniz. Ayrıca bu yağın düzenli olarak tüketilmesi kemiklerin yeniden büyümesi veya iyileşmesini sağlar. Bu yağ, osteoporoz ve kemiklerdeki yaşa bağlı diğer zayıflıklardan korunmanızı da sağlar.

 • Susam Tohumu Yağı Dişleri Korur

Susam tohumu yağı, birçok diş hekimi tarafından şiddetle tavsiye edilir. Bu yağ, plak seviyelerini düşürür ve streptococcus mutantlarına karşı yüksek oranda koruma sağlar. Bununla birlikte, bu güçlü antibakteriyel yağ, diş sağlığınızı güçlendirmenize de yardımcı olur.

 • Susam Tohumu Yağı Kan Basıncını Düşürür

Kan basıncındaki sodyum düzeylerinin düşürücü etkisi vardır. Yakın dönemde yapılan bir çalışmada, yüksek kan basıncı olan kişilere bir ay boyunca susam tohumu yağı verilmiştir ve bir ay sonunda bu kişilerin kan basıncı normal değerlerine geri dönmüştür. Bu araştırmadaki katılımcıların ayrıca kilo verdikleri de kaydedilmiştir. Etkiler geçici olsa bile katılımcıların kan basıncı, bu yağı tüketmeyi bıraktıklarında ani bir şekilde yükselmiştir.

 • Susam Tohumu Yağı Diyabetin (Şeker Hastalığı) Önlenmesine Yardımcı Olur

Magnezyum ve diğer önemli besinlerin varlığı nedeniyle susam tohumu yağı, diyabetle mücadeleyle ilişkilendirilmiştir. Bir tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmada susam tohumu yağının, tip 2 diyabetik hastalarda glibenklamid denilen oral anti diyabetik ilacın etkinliğini arttırdığı görülmüştür. Yapılan başka bir çalışmada ise susam tohumu yağının sadece yenilebilir yağ olarak kullanılması, hipertansif hastalarda kan basıncını ve plazma glukozunu daha da azaltarak stabilize bir hale getirdiği görülmüştür.

 • Susam Tohumu Yağı Metabolizmayı Ve Kan Dolaşımını Arttırır

Temel olarak kırmızı kan hücreleri üretmek ve vücudun optimum kapasitede çalışması için yüksek oranda çinko ve bakır gerekir. Susam tohumu yağında ise önemli miktarda bakır ve çinko bulunur. Bu durum, vücudun dokuların ve organların uygun miktarda kan almasını sağlar. Böylece daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam tarzı sağlanmış olur.

 • Susam Tohumu Yağı Romatoid Artrit Ağrısını Giderir

Bakır, artritle ilişkili ağrıyı azaltan ve şişkinlikle savaşmaya yardımcı olan önemli bir mineraldir. Buna ek olarak bu mineral, kemiklere, eklemlere ve kan damarlarına da güç sağlar. Susam tohumu yağında bulunan önemli orandaki bu mineral, romatoid artrit ağrısını kısa sürede giderir. Bunun için düzenli olarak bu yağın kullanılması gereklidir.

 • Susam Tohumu Yağı Bebek Sağlığını Geliştirmeye Yardımcı Olur

Susam tohumu yağıyla yapılan masaj, bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar ve aynı zamanda bebeklerin uyku kalitesini arttırır. Özellikle bebek bezlerinden kaynaklanan cilt döküntüleri bu yağ ile giderilebilir. Çünkü susam tohumu yağı, kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda etkili bir nemlendirici görevi görür.

 • Susam Tohumu Yağı Kabızlığı Tedavi Eder

Bir miktar susam tohumu yağı tüketmek, bağırsakları yağlayabilir ve kabızlığın azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca uzun kronik kabızlığa da iyi gelebilir.

 • Susam Tohumu Yağı Kanseri Önler

Susam tohumu yağı, anti kanser özelliklere sahip yüksek magnezyum içerir. Bununla beraber fitat ismi verilen bir anti kanser bileşiği de taşır. Bu yağın, kolorektal tümör riskini azalttığı ve böylece kolorektal kanseri önlemede etkili olduğu kesin bir şekilde kanıtlanmıştır.

Susam Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Susam tohumu yağı, cildin yaşlanmasını yavaşlatır, doğal bir parlaklık verir ve mükemmel bir şekilde nemlendirir. Şimdi susam yağının cilde faydaları neler inceleyelim;

 • Susam Tohumu Yağı Cilt Yaşlanmasını Yavaşlatır

Susam tohumu yağının bir diğer mükemmel özelliği de cildin yaşlanmasını yüksek oranda yavaşlatmasıdır. Bu yağ, cilt hücrelerinin oksidasyonunu tamamen önler ve cildin gençleşmesini destekler. Bu yağ, ciltte kırışıklıkların ve küçük gözeneklerin görünmesini önleyen sesamol ismi verilen bir antioksidandan oluşmaktadır. Lavanta yağı ve susam tohumu yağından oluşan kombinasyon, etkili bir yaşlanma karşıtı gece kremi olarak da kullanılabilir. Kan dolaşımını tamamen arttırmak için bu karışımı, cildinize uygun bir şekilde masajla yedirmeniz önerilir. Susam tohumu yağının gece kremi olarak kullanmanın en büyük avantajı, uyku esnasında ciltteki enfeksiyonlarla mücadele edebilmesidir. Böylece taze cilde sahip olabilirsiniz.

 • Susam Tohumu Yağı Cildi Mükemmel Bir Şekilde Nemlendirir

Susam tohumu yağı, hem vücut nemlendiricisi hem de yumuşatıcı görevi görür. Bu yağı her gün yan etkileri hakkında endişe duymadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 • Susam Tohumu Yağı Doğal Bir Parlaklık Verir

Susam tohumu yağı, parlak bir cilt sağlar. Cildin, esnek ve yumuşak kalmasını sağlayarak cilt elastikiyetini korur. Hafif kesikler ve aşınma olan bölgeleri de iyileştirir. Bu yağ, özellikle de burun çevresindeki alanı sıkılaştırmaya yardımcı olur ve gözeneklerin genişlemesini engeller. Aynı zamanda gözeneklerde gelişen bakterileri etkisiz bir hale getirir. Bu özellikler için yüzünüze susam tohumu yağıyla derinlemesine masaj yapın ve ılık bir suyla yıkayın. Daha sonra gözenekleri tamamen kapatmak için yüzünüzü tamamen soğuk suyla yıkamanız gerekir.

Susam Tohumu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Susam tohumu yağı, sağlıklı bir saç derisi için hayati önem taşıyan vitaminleri, besinleri ve mineralleri yenilemek açısından oldukça zengindir.  Ayrıca bu yağın, antifungal, antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri, kafa derisi enfeksiyonlarını tedavi eder ve kepek oluşumunu önler. Tüm bunlarla beraber susam tohumu yağı, saç uzamasını teşvik eden omega-3, omega-6 ve omega-9 gibi önemli yağ asitlerini içerir.  Bu yağı, doğrudan saç ve saç derinize uygulayarak kısa sürede verim alabilirsiniz.

Susam Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır

Susam tohumu yağı cilde ve saça oldukça faydalı yağlardan biridir. Güneş yanıklarına iyi gelen etkisi ile bilinen susam tohumu yağı ayrıca cildi ve saçı yenileyici etkisi vardır. Saça sürüldüğünde saçın kendini yenilemesi bu yağ ayrıca saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlar. Susam tohumu yağı saça harici olarak banyodan yarım saat önce uygulanabilir.

Susam tohumu yağa yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağ eğer cildiniz hassas ve alerjiye yatkın değilse rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cilde masaj yapar şekilde uygulamanız yeterlidir.

Susam Tohumu Yağı Kullananlar

Susam tohumu yağı kullananlar bu yağın saça ve cilde çok iyi geldiğini söylemişlerdir. Susam tohumu yağı kullananlar içeriğinde bulunan vitaminler hem cildi hemde saçı beslediği için oldukça faydalı yağlardan biri olduğu kullananlar tarafından dile getirilmiştir.

Susam tohumu yağı içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde cildin hızlıca kendini yenilemesi sağladığı ve cildi ölü deriden arındırdığı bilinmektedir.

Susam Tohumu Yağının Zararları

Susam tohumu yağı cilde ve saça faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Genelde çok fazla kullanıldığında ve alerjiye yatkın kişilerde yan etkileri daha sık görülmektedir.

Genelde alerjik tepkilere neden olan susam tohumu yağı mide bulantısı, ishal, kusma, ciltte tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. 1 yaşından küçüklerde asla kullanılmayan bu yağ ayrıca hamilelerin ve emzirenler annelerin doktora danışmadan kullanmamaları gerekmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.