Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Su Arıtma Cihazı Sağlıklı Mı? Su Arıtma Cihazı Mı, Damacana Mı?

0

Reklam

Güvenli, temiz içme suyuna sahip olmak, genel refahınızın önemli bir parçasıdır. Doğru türü seçmek söz konusu olduğunda, arıtılmış suyun, hazır sulara göre faydalı olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Bu yazımızda, su arıtma cihazı hakkında gerçeklere yer vereceğiz.

Arıtılmış Su Böbreklere Zarar Verir Mi?

Su, vücudumuz için en temel gereksinimdir. Sindirimi destekler, toksinlerin atılmasına yardımcı olur, vücut sıcaklığını ayarlar ve ayrıca böbrek hastaları için su içmek önemlidir.

Arıtma cihazları suyu temiz, sağlıklı ve lezzetli hale getiriyor. Böbrek hastalarının bu suyu içmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Arıtma Suyu Zararlı Mı?

Arıtma suları normal şartlarda zararlı değildir. Ancak suda yeterince mineral bulunmuyorsa, suda filtrelenme işlemi yeterince yapılmıyorsa, filtrelerinizin ömrü dolmuşsa ve arıtma suyu tankındaki su çok uzun süre tüketilmediyse artırma suyunu kullanmak zararlı olabilir.

Su Arıtma Cihazı Mı Damacana Mı?

Su her zaman kaynakların en hayati olanı olacaktır. Sağlığınızı iyileştirmek için tek bir değişiklik yeterlidir. Neden arıtılmış su içmenin sağladığı her şeyden yararlanıp yeni, sağlıklı hidrasyon alışkanlıkları yaratmayasınız?

Su arıtma cihazı
arıtma mı damacana mı
  • Su arıtma cihazı sayesinde, musluktan akan su, cihazından filtresinden geçerek sağlıklı su olarak size sunulur. Bu sebeple, damacana suya göre daha sağlıklıdır.
  • Su arıtma cihazı fiyatları göz önüne alındığında, sürekli olarak damacana satın almaya göre daha ekonomik bir çözümdür. Yani su arıtma cihazı tercih ederek, ev ekonominize katkı sağlamakla kalmayıp, daha sağlıklı su içebilirsiniz.
  • Damacanadan içilen su ile su arıtma cihazı kullanılarak elde edilen suyun tadı aynı lezzete sahiptir. Bu sebeple, lezzet açısından aynı olduğundan hazır suları almanıza gerek yoktur.
  • Su arıtma cihazı sayesinde, temiz ve sağlıklı suya her zaman erişiminiz kolaydır. Ancak damacana su bittikten sonra, sipariş vermeniz ve gelene kadar beklemeniz gerekecektir.

Su Arıtma Cihazı Avantajları

Modern arıtma yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları vardır. İşte suyunuzu arıtmanın avantajlarından bazıları.

1. Zararlı Organizmalara Karşı Korur

Musluk suyunuzu ters osmoz filtresiyle arıtmak, bakteri ve virüsler gibi potansiyel olarak zararlı mikroorganizmalara karşı ekstra bir koruma katmanı ekler.

2. Tadı Daha İyi Olabilir

Musluk suyunuzun tadı hoşunuza gitmiyorsa, filtreler tadı iyileştirebilir. Bunun nedeni, ev tipi filtrelerin, her ikisi de suyunuzun tadını etkileyebilecek klor gibi kimyasalları ve yosun gibi maddeleri giderebilmesidir.

3. Zehirli Metalleri Kaldırabilir

Su arıtmanın bir başka avantajı da, bozulan borulardan sızabilen ve musluk suyu kaynağınıza girebilen bakır ve kurşun gibi eser miktarda metalleri çıkarabilmesidir.

Su arıtma tesisleri genellikle bunun olmasını önlemek için suyun pH’ını ayarlar, ancak ev tipi filtreler istenmeyen metallere karşı ek bir koruma sağlayabilir.

Su Arıtma Dezavantajları

Ekstra filtrasyonun avantajları olmasına rağmen, modern su arıtma yöntemlerinin bazı dezavantajları da vardır. İşte arıtılmış suyun eksikliklerinden bazıları.

1. Hâlâ Pestisit İçerebilir

Arıtılmış su sizin için iyidir çünkü büyük ölçüde kirletici içermez. Ancak su arıtma sistemlerinin dezavantajlarından biri, pestisitler gibi belirli kimyasalları her zaman filtreleyememeleridir.

Arıtılmış su içmek iyidir ama bunun genellikle bir bedeli vardır. Bir sürahi filtre veya şişelenmiş su satın almak, genellikle musluk suyu içmekten daha pahalıdır. Belirli arıtma sistemlerini kurmak için ödeme yapmak size pahalıya mal olabilir.

Diğer bir su filtresi dezavantajı, tipik olarak bakım gerektirmesidir. Su arıtma cihazlarında filtreyi değiştirmek önemlidir, aksi takdirde bu cihazlar tıkanabilir ve düzgün çalışmaz.

4. Florürü Filtreleyebilir

Ev tipi su filtreleri, arıtma tesislerinde musluk suyuna eklenen ve toplum düzeyinde diş çürümesini önlemeye yardımcı olan bir mineral olan florürü giderebilir.

Kapsül Kahve Zararlı Mı? Kapsül Kahve Kanserojen Mi?

Enerji İçeceği Zararlı Mı? | Enerji İçeceği Hakkında Her Şey

Noddle Zararlı Mı? Noddle Kısır Yapar Mı?

Palm Yağı Zararlı Mı, Palm Yağı İçeren Ürünler Hangileri?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.