Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Sebzelerinizin Taze Kalmasını Sağlayan 6 İpuçu

0

Sebzelerinizin Taze Kalmasini Saglayan 6 Ipucu

Bireylerin çoğu, özellikle yaz mevsiminde, taze sebzeler almayı tercih etmektedir. Taze sebzelere ihtiyaç duyduğunuzda yerel çiftçi pazarını ziyaret etmek heyecan verici. Bu sebzeler marketten de temin edilebilir. Taze sebzelerin satın alınmasında karşılaşılan yaygın sorunlardan biri, hızlı bir şekilde tazelik ve besinleri solmaya ve gevşetmeye başlamalarıdır. Sebzelerin daha uzun süre taze kalması için burada bazı ipuçlarını paylaştığımızla da aynı sorunla karşı karşıya kalıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Bu ipuçlarını kullanarak, taze sebzelerinizin tadını daha uzun süre çıkarabilirsiniz. Daha uzun süre taze sebze tutmak için ipuçları aşağıda verilmiştir.

1. Soğanları ve Patatesleri Serin ve Karanlık Yerde Tutun

Soğanlarınızı ve patateslerinizi buzdolabında değil karanlık ve serin yerlerine koyduğunuzdan emin olun. Böyle bir yeri kilerde veya mutfakta kolayca bulabilirsiniz. Bu sebzeleri saklamadan önce yıkamayın. Kullanmak istediğinizde daima bunları yıkayın.

2. Buzdolabında Diğer Kök Sebzelerini Tutun

Sarımsak, soğan ve patates buzdolabına yerleştirilmemelidir. Havuç, şalgam ve pancar gibi diğer kök sebzeleri, dikenli plastik torbalara koyulup buzdolabında saklanmalıdır. Yapraklı, yeşil üstleri keserek kökten nem çekerler. Sebzelerin nemli kalması önerilir; bu nedenle batırılmış torbalar, fazla nem kaybetmeden hava akışına izin vermede yardımcı olur.

3. Marul Kutularında Şımarık Parçaları Topla

Çürümüş bir elmanın tüm fıçıyı tahrip edebileceğini duymuş olabilirsiniz. Aynı prensip, yapraklı yeşillikler için de geçerlidir. Önceden yıkanmış yeşillikler herhangi bir marketten kaplarda da temin edilebilir. Bu tür bir kap satın alırsanız, sümüksü, çürük veya hasar görmüş parçaları tanımlamak için hemen açın. Bundan sonra, onları kaptan çıkarın. Bu şımarık parçaları çıkarmazsanız, kalan marulları da bozabilir.

4. Mısır saklamayın

Mısır bütün gece evinizde saklanmamalı veya saklanmamalıdır. Mısır alındığında her zaman aynı gün mısır kullanın. Bu şekilde maksimum tazelik elde edebilirsiniz. Mısır saklamaya kalkarsanız birkaç gün içinde bozulmuş olur. Bu nedenle, çiftçilerin aynı sabah mısırlarını topladıkları için mısırınızı marketten almak yerine çiftçinin pazarından satın alın.

5. Her Mantarı Bireysel Olarak Temizleyin

Mantarlar genellikle kartonlarda bulunur. Bunları piyasadan satın aldıktan sonra, kartonlardan çıkarın ve ıslak bir kağıt havlu kullanarak her bir mantarı ayrı ayrı temizleyin. Mantarlar için sebzelik çok soğuktur, bu nedenle kağıdın içine koyun. Sonra onları buzdolabına koyun.

6. Domatesleri Buzdolabında Saklamayın

Domatesleri buzdolabında saklamak onları cılızlaştırır ve hemen lezzetini kaybeder. Domates tazeliğini ve lezzetini korumak için onları tezgahın üzerine yerleştirin. Domatesleri çabucak olgunlaştırmak için kağıt torbalara koymanız önerilir.

Bu 6 ipucu, sebzeleri daha uzun süre taze tutmak için en iyi yol olarak kabul edilir. Solungaçları kullanmak yerine her zaman taze sebzeler elde etmek için bu ipuçlarını kullanın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.