Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Saç Kabarması Nasıl Önlenir? | Saç Bakım Güzellik

0

Kabarık saçlar, doğal saç yolculuğunuza engel mi oluyor? Eğer yanıtınız evetse bu sorunla mücadele eden birçok kişiden birisiniz demektir. Bazıları kabarık saçlarla yaşamaktan başka seçeneği olmadığını düşünüyor ama aslında saç tipiniz hangisi olursa olsun; saç kabarmasını önlemek için atabileceğiniz adımlar var.

Saç kabarması nasıl önlenir, saç neden kabarır gibi konuyla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları, yazımızda!

Saç Kabarması Nasıl Önlenir?-1 - Saç Bakım Güzellik
Saç Kabarması Nasıl Önlenir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç neden kabarır?

Kabarık saçlar, kuruluktan ısıyla şekillendirme aletlerinin aşırı kullanılmasına kadar bir dizi nedenden kaynaklanabilir.

Kuru saç

Kuru saç, saç kabarmasının en yaygın nedenlerinden biri. Saçınız kuruduğunda kırılgan, elektriklenmiş hale gelebilir ve bölünmüş uçlar gelişebilir. Bu hasar, saçınızı şekillendirme yolunuza bakılmaksızın ortaya çıkabilir.

Isı ile şekillendirme

Saçınızı düzenli olarak ısıyla şekillendirmek, zamanla saç kütiküllerine zarar verebilir ve kırık uçlara, hasara yol açabilir. Hasarlı saçlar, sağlıklı saçlar gibi davranmaz; elektriklenir, kabarır ve pürüzlü görünür.

Saçı çok sık veya yanlış şampuanla yıkamak

Duştan sonra saç kabarması yaşıyorsanız belki de saçlarınızı yanlış ürünlerle yıkıyorsunuzdur. Çünkü saçı çok sık yıkamak veya yanlış şampuanla yıkamak da saç kabarmasının nedenleri arasında sayılabilir.

Doğal saç rejiminiz için nemlendirici bir şampuan ve saç kremi kullanmanızı öneririz. Bu noktada Elidor Güçlü ve Parlak Saçlar 2si1 Arada Şampuan’ı deneyebilirsiniz. Superblend formülüyle saçınızın her bir telini yumuşak bir şekilde kaplar, saçlarınız güçlenir ve göz alıcı parlaklığa kavuşur. Daha iyi sonuç almak için Elidor Güçlü ve Parlak serisi ürünleri ile birlikte kullanmayı unutmayın.

Hava durumu

Dışarıdaki hava nemli olduğunda ve saçlarınız yeterince nemlendirilmediğinde, saç kütikülleri şişer ve şekil değiştirmeye başlayarak kabarıklık yaratır.

Kimyasal işlemler

Saçınızın boyanması ve perma yapılması gibi işlemler, saç kütiküllerinize verdiği zarar nedeniyle kabarmaya yol açabilir.

Saç Kabarması Nasıl Önlenir?-3 - Saç Bakım Güzellik
Saç Kabarması Nasıl Önlenir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç kabarması nasıl önlenir?

Saç kabarmasının olası nedenlerini artık biliyorsunuz. Peki saç kabarması nasıl önlenir? İşte saç kabarmasına evde çözüm olabilecek bazı öneriler.

Sıcak şekillendirme aletlerinden gelen ısıyı sınırlayın

Isıyı sınırlamak sadece saçınızın sağlığını desteklemekle kalmaz, aynı zamanda pürüzsüz ve uysal kalmasını sağlamaya da yardımcı olur. Eğer ısı ile şekillendirme aletleri kullanmanız gerekiyorsa mümkün olduğu kadar düşük bir sıcaklık ayarlamalısınız.

Saçınızı nemli tutun

Kuru saçın kabarmaya daha yatkın olduğu gerçeği göz önüne alındığında, saçınızı nemli tutmak, kabarıklığı önlemenin en iyi yollarından biri.

Saçınızı soğuk suyla durulayın

Saçınızı soğuk suyla durulamak, saç kütiküllerinin düzleşmesine yardımcı olur, bu da daha pürüzsüz saçlar ve daha az kabarıklık sağlar. Tek yapmanız gereken duştan çıkmadan birkaç saniye önce saçlarınıza soğuk su tutmak. Böylece duştan sonra saç kabarması, banyodan sonra saç kabarması gibi sorunlar yaşamazsınız.

Saçınızı nazikçe kurutun

Saç kurutma genellikle kabarmayla ilişkilendirilir. İster havayla kurumaya bırakın ister saç kurutma makinesi kullanın; saçlarınızı kuruturken bunu mutlaka nazikçe yapın. Nazik ve yavaş hareketler saçlarınızın kolay şekil almasını sağlar ve olası elektriklenmeleri önler.

Saç Kabarması Nasıl Önlenir?-5 - Saç Bakım Güzellik
Saç Kabarması Nasıl Önlenir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç kabarmasına ne iyi gelir?

Peki tüm bu bilgiler ışığında, kabarık saç nasıl düzeltilir? İşte saç kabarmasını düzeltmek için yapabilecekleriniz.

  • Saçınızı soğuk suyla nemlendirin. Saçınızın kabarıklığının hava koşullarından veya tamamen kuru saçlardan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız su, kurtarıcınız olacak. Saçınıza hafifçe su püskürtün ve kabarıklığın kaybolmasını izleyin.
  • Şekillendiricinizi yeniden uygulayın. Saçınıza su püskürtmek, kabarıklığı düzeltmek için yeterli olmadığında, istediğiniz görünümü elde etmek için şekillendirici ürünlerinizi gerektiği gibi yeniden uygulayabilirsiniz.
  • Bir serum deneyin. Serumlar, saç kütiküllerinizi yumuşatmak için tasarlanmış saç bakım ürünleridir ve size kabarmayan saçlar verir.

Kısa saç kabarmaması için ne yapılmalı?

Konu saç şekillendirme olduğunda, kısa saçların kabarması daha büyük bir sorun haline gelebilir. Kısa saçlarınızın kolayca şekil alması ve kabarmaması için yukarıdaki önerilerden yardım alın.

Ayrıca yumuşak saçlar için öneriler ve yıpranmış saç bakımı hakkında daha fazlasını keşfetmek için ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.