Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Rezene Tohumu Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

0

Rezene Tohumu Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Her evde bulunması gereken bitkilerden birisi rezenedir. Çünkü rezene en eski çağlardan bu yana en çok kullanılan bitkilerden biridir. Şifası ile sizleri şaşırtacak olan rezene, pek çok hastalıkta kullanılabilecek alternatif doğal ürünlerden biridir. Özellikle yeni anne olan kişilerin evlerinde mutlaka yer almalıdır. Anne sütünü artırdığı gibi bebekte yaşanan gaz sancılarını da gidermesi ile bilinir.  Ancak rezenenin faydaları, tüm bunlarla sınırlı değildir. Bu nedenle rezene tohumu hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Rezene Tohumu Nedir?

Rezene bitkisi maydanoz ailesinin bir üyesidir. Rezenenin tohumları, maydanoz tohumlarına benzemektedir. Ağır bir kokuya sahip olan rezene tohumları, çay olarak tüketilir. Latince adı ise foeniculum vulgare’dur. Rezene bitkisinin boyu yaklaşık 1,5 metreye ulaşabilir. Tohumları koyu renkli olmasının yanında hoş ve ağır bir kokuya sahiptir. Ülkemizde de kolayca yetişebilen rezene bitkisi, tohumlarının içinde pek çok vitamin ve mineral barındırmaktadır.  Rezene tohumlarının yanında, kökü ile de çok fazla dikkat çekmektedir. Rezene tohumu, çay olarak, yağ olarak ve çeşitli kozmetik ürünleri olarak karşımıza çıkar. Eğer rezene tohumlarının yağını kullanmak isterseniz, mutlaka soğuk pres yöntemi ile elde edilmiş yağları tercih etmeniz gerekir. Çünkü rezene tohumlarının içerisinde, uçucu yağlar mevcuttur. Bu nedenle kavrularak, elde edilen yağlar içerdiği uçucu yağların şifasını kaybeder.

Rezene Tohumunun Besin Değeri

Rezene farklı hastalıklarda tedavi edici özelliğe sahiptir. Rezene tohumunun besin değeri ise;

 • Sodyum,
 • Yüksek oranda kalsiyum,
 • Potasyum,
 • Magnezyum,
 • Fosfor,
 • A ve c vitaminleri, gibi şifalarla doludur.

Rezene Tohumu Ne İşe Yarar?

Rezene tohumu ne işe yarar gibi sorular sorulacak olursa; rezene tohumu pek çok alanda kullanılır. Rezene tohumunun esansı ile aromaterapi alanında kullanılmaktadır. Tohumlarından elde edilen, kozmetik ürünleri cilt temizliği için ve farklı cilt sorunları için kullanılmaktadır.  Rezene tohumları çay olarak tüketildiğinde başta sindirim ve gaz problemleri için kullanılabilir.  Tüm bunlara ek olarak, rezene tohumlarından merhem ve şurup gibi insan sağlığına faydalı ürünler üretilmektedir. Bu sayede rezene tohumu pek çok alanda fazlası ile işe yaramaktadır.

Rezene Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Rezene tohumunun faydaları oldukça fazladır. Doğru bir şekilde ve düzenli bir şekilde kullanıldığında, pek çok vücut rahatsızlıklarını giderme özelliği mevcuttur.

 • Rezene tohumu gaz giderici özelliğe sahiptir.

En iyi gaz giderici özelliğe sahip olan bitkilerin başında rezene tohumu gelir. Bir bardak rezene tohumu çayı içtiğinizde gaz sancılarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca, bebekler için ideal bir gaz giderici özelliğe sahiptir. Bebeklere fazla verilmediği sürece hemen gaz sancısını kesecektir.

 • Rezene tohumu kabızlık tedavisinde kullanılır.

Kabızlık ve şişkinlik gibi şikayetlerde rezene tohumu kullanılması önerilmektedir. Müshil etkisi gösterdiği için bağırsakların boşaltımlarını hızlı bir şekilde yapmaktadır. Sürekli olarak kabızlık sorunu yaşıyorsanız, mutlaka bir fincan rezene tohumu çayı içmeniz yeterli olacaktır.

 • Emziren annelerin sütünü artırır.

Rezene tohumu, emziren annelerin sütünü artırırken, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde anne sütünün kalitesini de artırmaktadır. Ayrınca günlü bir fincan rezene tohumu çayı içilirse, sütten bebeğe geçen vitamin ve mineraller artacaktır. Hem bebeğin daha sağlıklı bir bağışıklık sitemine kavuşmasına yarar hem de bebekte oluşan gaz sorunu tamamen bitmesini sağlayacaktır.

 • Rezene tohumu kan basıncının düzenlenmesine katkı sağlar.

Yapılan araştırmalar rezene tohumunun, çiğnendiğinde tükürükteki, nitrit içeriğinin arttığına yardımcı olduğu kanısına varılmıştır. Dolayısıyla bu sayede tansiyon kontrol altına alınıp, dengede kalacağı belirtilmiştir. Tansiyon hastaları rezene tohumunu çiğneyerek tükettiğinde, tansiyonun olması gerektiği düzeyde ilerlemesine katkı sağlar.

 • Rezene çayı, düzenli tüketildiğinde vücudu toksinlerden arındırır.

Vücutta toksin birikmesi, zararlı sıvı birikmesi anlamına gelir. Bu nedenle toksin birikmesi ödem artmasına da neden olur. Rezene tohumu çayı içildiğinde ise vücutta biriken tüm toksit maddeler, idrar ve ter yolu ile atılacaktır.

 • Rezene tohumu göz sağlığına faydalıdır.

Gün boyu fazla yorun gözler için ve göz kuruluğu yaşayan kişiler için kullanılabilecek en güzel doğal ürünlerden biri rezene çayıdır. Yine gözlerde oluşan göz yaşarması, çapak ve enfeksiyon gibi durumlar için rezene çayı kullanılmalıdır.  Bir bardak rezene çayı ile gözlerinizi yıkayabilirsiniz. Veya rezene çayını bir pamuğa batırıp, gözlerinizde bekletebilirsiniz. Göz tansiyonu ve göz kuruluğu gibi sorunlar için de kullanılabilir.

Özellikle yaz aylarında sıcak basması gibi durumlar yaşandığında bir bardak rezene tohumu çayı içilebilir. Buna ek olarak menopoz dönemindeki kadınların serinlemesi ve rahatlaması için de rezene tohumu çayı önerilmektedir.

 • Rezene tohumu akne ve sivilce tedavisinde çok etkilidir.

Akneler genelde çinko ve kalsiyum eksikliği nedeni ile ortaya çıkar. Rezene tohumunda ise yüksek miktarda çinko ve kalsiyum mevcuttur. Bu nedenle düzenli olarak tüketildiğinde akne sorununu ortadan kaldırır. Ayrıca selenyum içeriği ile cilde gençlik ve güzellik katar.

 • Rezene tohumu çayı, balgam ve diğer üst solunum yolu rahatsızlıkları için harika bir çözümdür.

Kış mevsiminde grip ve nezle gibi mevsimsel hastalıklarda rezene çayı tüketilmesi tavsiye edilir. Akciğerleri temizlediği gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının da kısa sürede tedavi edilmesine olanak sağlar. Özellikle bebeklerde görülen burun tıkanıklığı ve bağlam gibi durumlarda az miktarda rezene çayı tavsiye edilir. Yine mineral açısından zengin olduğu için soğuk havaların getirdiği tüm olumsuzlukları vücuttan uzak tutar.

 • Rezene tohumu mide kramplarına karşı etkilidir.

Sık sık mide krampları ve mide ağrıları yaşıyorsanız, rezene tohumu çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca midede oluşan gaz sorunları da bu sayede yok olacaktır. Daha rahat bir sindirime kavuşabilirsiniz. Midede oluşan ülser ve mide yaraları gibi durumların da önüne geçer.

 • Rezene tohumu çayı mide ve bağırsaklarda çoğalan bakterileri yok eder.

Kötü bakteriler, midede ve bağırsaklarda olumsuz hastalıkların çıkmasına ve kişilerin daha fazla hastalanmasına neden olur. Rezene tohumu çayı ile tüm bu bakteriler ile savaşabilir ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşabilirsiz.

 • Rezene tohumu çayı adet kramplarına iyi gelir.

Adet dönemi yaklaşan bayanların çoğunda karın krampları, bel ağrıları ve bacak ağrıları çoğalır. Yine regl dönemlerindeki kişilerde yoğun huzursuzluk hali ve sinirlilik hali çok fazla görülür. İşte tüm bu gibi durumlar karşısında regl dönemine birkaç gün kala rezene tohumu çayı tüketilmesi tavsiye edilir. Bu çay spazmı azaltan özelliğe sahiptir. Dolayısı ile kramp ve adet sancıları ortadan kalkar.

 • Rezene tohumu çayı ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

Yüksek ateşle baş etmek için rezene tohumu çayı önerilmektedir. Ateş düşürücü ve enfeksiyon giderdiği için, vücut ısısını normale getirir.

 • Kolik bebekler için rezene tohumu çayı önerilir.

Kolik bebeklerin sakinleştirilmesi nerede ise imkansızdır. Kolik bebekler için bitkisel ürünler çok fazla tavsiye edilmez. Ancak, kolik ağrıların saati gelmeden önce bir yemek kaşığı kadar ılık  rezene  çayı verilebilir. Bu sayede bebeklerde yaşanan gaz sancıları ve kolik ağrıları hafifleyecektir.

Rezene Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Eğer bazı hastalıkların şifası için rezene tohumu çayı tüketmek isterseniz, ilk olarak rezene tohumu çayı nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını bilmeniz gerekir. Öncelikle bir su bardağı suyun iyice kaynamasını sağlayın. Daha sonra içine bir tatlı kaşığı rezene tohumu ekleyip, birkaç dakika daha kaynamaya bırakın. Çay sarı bir renge dönüşecektir, süzüp tüketebilirsiniz.

Rezene Tohumunun Zararları Nelerdir?

Eğer rezene tohumunu tüketmek isterseniz aşırıya kaçmadan kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü rezene bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar. Çok fazla tüketildiğinde ishal gibi olumsuz durumlara neden olabilir.Re

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.