Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Rem Uykusu Nedir? Kaç Saat Olmalı? Önemli Mi?

0

Reklam

Çoğu insan, beyninin ve vücudunun geçirdiği farklı uyku evrelerini veya bu evrelerin sağlıklarını nasıl etkileyebileceğini hiç düşünmeden geceleri yatağa girer. Ancak REM uykusu rolünü anlamak önemlidir. Uykunun bu özel aşaması hafızanız, zihinsel odaklanmanız ve ruh haliniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Bu yazımızda, REM’in ne olduğunu, uykunuzun REM bölümünün neden bu kadar önemli olduğunu ve her gece doğru miktarı elde ettiğinizden nasıl emin olacağınızı öğreneceksiniz. Keyifli okumalar!

REM Uykusu Evreleri

Tüm gece uyumanıza rağmen neden yorgun olduğunuzu hiç merak ettiniz mi? Belki de uykunuzun derin uyku aşamasında yeterince zaman geçirmediniz.

Uyku genellikle iki aşamaya ayrılır: REM (hızlı göz hareketi) ve NREM (hızlı olmayan göz hareketi). NREM ayrıca üç bölüme ayrılmıştır: uykuya dalmaya başlama, hafif uyku ve derin uyku. Derin uyku sırasında nefesiniz yavaşlar, tansiyonunuz düşer ve enerjiniz yenilenir.

rem uykusu
rem uykusu evreleri

Tipik bir gece boyunca, uykunuz yaklaşık her 90 dakikada bir REM ve NREM uykusu döngüleri arasında gidip gelir. REM aşaması uyku süresinin yaklaşık yüzde 25’ini oluştururken, NREM aşaması diğer yüzde 75’ini alır. İdeal olarak, her gece yedi buçuk ila dokuz saat uykuya eşdeğer beş veya altı tam uyku döngüsü elde etmek istiyorsunuz. Bir döngünün ortasında değil de sonunda uyanırsanız kendinizi daha tazelenmiş ve dinlenmiş hissedebilirsiniz.

REM Uykusu Nedir?

Uykunun REM aşamasındayken, gözleriniz hızla hareket eder (bu aşamaya adını verir), kapalı göz kapaklarınızın altında ileri geri fırlar. Rüyalarınızın çoğu bu durumda gerçekleşir. Aynı zamanda, kaslarınız geçici olarak felç olur – bu rüyaları gerçekleştirmeye çalışmamanız için önemlidir. REM uykusu, NREM’den daha fazla beyin aktivitesi içerir ve kalp atış hızınız ve kan basıncınız uyanıkken deneyimlediğinize yakın seviyelere yükseldiğinden daha “uyanık” bir durum olarak kabul edilir.

REM Uykusu Neden Önemlidir?

REM uykusu, beyninizin yeni bilgileri pekiştirmesine ve işlemesine yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Bu bilgi daha sonra uzun süreli hafızanızda tutulur. REM uykusu ayrıca, hem günlük iş performansınız hem de genel yaşam kaliteniz için kritik olan iki şey olan daha iyi zihinsel konsantrasyon ve ruh hali düzenlemesi sağlamaya yardımcı olur.

rem uykusu
rem uykusunun önemi

REM uykusu eksikliğinin olumsuz etkileri ciddidir: Bu kritik uyku aşaması olmadan bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir, ağrıyı daha derin hissedebilir ve vücutta yeni sağlıklı hücrelerin ve dokuların büyümesini engelleyebilirsiniz. Zayıf REM uykusu, uykusuzluk veya gece boyunca uyanmanıza neden olan obstrüktif uyku apnesi gibi uyku bozukluklarından kaynaklanıyor olabilir.

REM Uykusunu Artırmak İçin Ne Yapmalı?

Piyasada, ne kadar uyuduğunuzu ve gece boyunca ne kadar dönüp durduğunuzu ölçmeye yardımcı olan uygulamalar ve araçlar var. Kalp atış hızındaki değişiklikler gibi şeyleri ölçerek REM uykunuzu da tahmin edebilirler. Ancak, sadece sağlam bir gece uykusu almaya odaklanarak, çok önemli olan REM aşamasını yeterli miktarda alma şansınızı da artıracağınız da doğrudur.

İhtiyacınız olan uykuyu aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? Akşamları, uykunuzu engelleyen mavi ışıklarıyla dikkatinizi dağıtacak TV veya bilgisayar olmadan yavaş yavaş gevşeyin. Sağlıklı bir uyku programı geliştirme şansınızı artırmak için her akşam aynı saatte yatağa gidin. Genel uykunuzu iyileştirmek için yatmadan önce kafein ve alkolü sınırlayın.

En Etkili Uyku İlacı Hangisidir?

Konforlu Yatak Çeşitleri ile Kaliteli Bir Uyku Deneyimi Kapısını Aralayın

Uykunun Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Neden Olur?

Uykusuzluk İçin Etkili Ve Şifalı 8 Bitki Çayı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.