Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Regl Külodu Ne İşe Yarar? Kullananlar Ne Diyor? 7 Soru 7 Cevap

0

Regl külodu; sızdırmayı engellemek amaçlı ortaya çıkmış, günlük hayatta konforlu yaşam için üretilmiş bir tür günlük ped çeşididir. Gündelik hayatta birçok ped markasının sızdırmama koşuluna rağmen riskli durumlar gelişebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek amacıyla yeni teknolojiler vesilesiyle giysilerde belli olmayan, dikişsiz ve konforlu regl külotları dünyanın gündeminde.

Regl Külodu Nasıl Temizlenir?

Regl külodu belirli bir yıkama sayısı kısıtı ile yıkanabilmektedir. Örneğin 30 yıkamaya kadar elde ve sabunlu su ile yıkanabilir. Yıkanılan sabuna ve suyun derecesine dikkat edilmelidir. Hassas ve ince yapıları sebebi ile sıcak suda kolay deforme olabilir. Önce musluğa tutup üstten bir temizlik daha sonra doğal kokulu sabunlar ile soğuk veya 30 dereceye kadar olan suda dikkatli bir şekilde temizlemek doğru olacaktır.

Regl Külodu ile Denize Girilir mi?

Regl külodu ile denize girilmez. Regl dönemlerinde genel olarak denize girmek önerilmez. Bunun sebebi tuzlu suyun üreme sisteminde yaratacağı olası rahatsızlıklardır. Tampon dışında kalan regl hijyen malzemelerinde suyla temas söz konusu olduğundan pedin yapısı bozulabilir ve sızdırma gerçekleşebilir.

Regl Külodu Kaç Saat Kullanılır?

Regl külodu yaklaşık olarak 6-8 saat kullanılabilir. Bu saat kişinin akıntısına veya hijyen hassasiyetine göre de değişebilir. 8 saate kadar koku ve sızdırma yapmaması sebebi ile kullanım süresi normal pedlerden hayli uzundur.

Regl Külodu Kaç Gün Kullanılır?

Regl külodu, regl devam ettiği müddetçe kullanılabilir. Kişiden kişiye göre değişen regl süresince regl külodları kullanılabilir. Kimi reglinin başlarında ve sonlarından kullan-at normal pedleri veya günlük pedleri kullanmayı tercih eder. Kimileri ise regl başından son akıntıya kadar regl külodu kullanılır. Bu kişinin tercihine kalmıştır. Gün içerisinde 6 veya 8 saatte bir regl külodunu değiştirmek ve temizlemek gerekir. Hijyen ve kötü koku olmaması açısından regl külodu temizliğine dikkat edilmelidir.

Bunun yanında doğum kontrol hapı kullanan kadınların genel olarak bir lekelenme yaşamaları söz konusu olabilir. Böyle durumlarda sızıntı yaşamamak ve kötü bir sürprizle karşılaşmamak amacıyla günlük hayatta da regl külodu kullanılabilir. İnce ve dikişsiz yapısı sayesinde kıyafetlerden gözükmeyecek ve özgür bir şekilde kıyafet seçilebilir.

Regl Külodu Neden Delik Olur?

Regl külodu delik olmaz. Regl külodu normal külotlardan farksız bir formdadır. Genellikle geceleri tercih edilse de gündüzleri de kullanılır. Dikişsiz ve ince yapısı ile normal külotlardan farksızdır. Emici özellikleri sayesinde regl dönemlerinde normal külot üzerine kullan-at ped yapıştırmak yerine regl külodu giyerek konforlu bir adet dönemi geçirilebilir.

Regl Külodu Kullananlar Ne Diyor?

Regl külodu kullananların bazılarının tecrübe yorumları şöyle:

  • Regl küloduna geçtiğimden beri geceleri sızdırma yaşamıyorum. Daha önceden hem çamaşır hem nevresim değiştirmek zorunda kalırdım. Şimdi çok rahatım.
  • Regl külodu, günlük hayatta elbiselerimin altında hiç belli olmuyor. Çok ince ve dikişsiz. Emiciliği de gayet iyi. Kurtarıcı bir parça.
  • Müdavimi oldum. Pişik ve alerji geçirmeye müsait olan cildimi normal pedlerden kurtardı. Regl külodu sayesinde okulda daha rahat ve konforlu hissediyorum.
  • Adeti yoğun geçenler için mantıklı bir ürün. 3-4 saatte bir ped değiştirmektense daha uzun ömürlü ve doğa dostu olan regl külotlarını kullanmayı tercih ederim. Hem daha konforlu hem de sürdürülebilir.

Yıkanabilir Regl Külodu

Günümüzde kullan-at regl pedleri yerinde yıkanabilir regl külodu kullanmak hem az masraflı hem de doğa dostu. Regl yoğunluğuna bağlı olarak külot kirlendiğinde elle yıkayıp temizlemek ve akabinde tekrar regl külodu giymek doğaya atık olarak birikecek yüzlerce hijyenik pedlerden kurtarıyor. Birçok kişinin regl küloduna geçtiği bu dönemde; hijyen, sağlık ve sürdürülebilirlik için kullan-at regl pedlerini yavaş yavaş hayatımızdan çıkarmaya başlıyoruz.

İlgili İçerik: Regl Döneminde Kan Verilir Mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.