Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Potasyum Ne işe Yarar, Hangi Besinlerde Bulunur?

0

Hücrelerin doğru çalışmasında emeği olan potasyum ne işe yarar? sorusunun yanıtı oldukça önemlidir. Çünkü potasyumun eksikliği ya da fazlalığı olduğu zaman sağlıksal sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Vücuttaki sıvı – elektrolit dengeyi sağlayan potasyum birçok hastalığın da önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de potasyumun içinde olduğu gıdaları ve yiyecekleri tüketmek en doğrusu olmalıdır.

Vücutta kalp kası ve iskelet için potasyuma ihtiyaç vardır. Buna ek olarak temel besin ögelerinden karbonhidrat ve protein metabolizmasında yer almakta olan potasyum vücudun enerji kaynağını da üretmektedir. Ayrıca potasyum eletrokimyasal uyarıların iletimini sağlamakta ve kas kasılmalarını düzenlemektedir.

Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Potasyumun bulunduğu zengin besinlerin başında ilk olarak yeşil yapraklı sebzeler gelmektedir. Bunlar ise maydanoz, ıspanak, marul, roka, semizotu, asma yaprağı, pazı, lahana gibi sebzelerdir. Kurubaklagiller, kuruyemişler, kuru meyve ve patates, mantar, havuçta da potasyum bulunmaktadır. Meyvelerden de muz, avokado, erik, kayısı, kavun, kivi nar,  gibi meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar potasyum hangi besinlerde bulunur? Sorusunun yanıtıdır.

Günlük olarak potasyum gereksinimi yetişkinler de 2 – 4 gramdır. Diyetle süt, et, tahıllar ve sebze meyveler yeterli ve dengeli şekilde tüketilmektedir. Bu şekilde beslenilirse günlük potasyum ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Bu sayede potasyum eksikliği ya da fazlalığı olmaması adına dikkatli ve özenli şekilde potasyum alınması gerekmektedir.

Potasyum Eksikliği Neden Olur?

Genel itibariyle bakıldığı zaman potasyum eksikliği çok az ve nadir şekilde görülen durumlardandır. Şiddetli olarak bulantı, kusma, aşırı terleme gibi olumsuz durumlar potasyum yetersizliğine neden olabilmektedir. Buna ek olarak idrar söktürücü etkisi bulunmakta olan birtakım ilaçlar da vücuttan bol miktarda potasyum atılmasına sebep olabilmektedir. Bu da potasyum yetersizliğini ortaya çıkarır.

Vücutta potasyumun yetersiz olması da insan sağlığı içi  tehlikeli birtakım durumlar yaratabilmektedir. Halsizlik, kas yorgunluğu, kalp ritminde bozulma, solunum yetmezliği gibi durumlar ortaya çıkıp yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkilemektedir. Hayati risk oluşturan durumlar ortaya çıkacağı için potasyum eksikliği neden olur? Sorusunun yanıtını almak ve buna göre beslenmek ya da hareket etmek gerekir.

Potasyum Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Potasyum yüksekliği olan kişiler genellikle belirti göstermeyebilir ya da çok az belirti gösterebilir. Bu durum haftalarca ya da aylar boyunca yavaş yavaş gelişmeye başlamaktadır. Böbrek hastalığı olan ya da ek takviye almakta olan kişiler bazı belirtilerde doktoruna başvurmalıdır. Bu belirtiler ise düzensiz kalp atışı, mide bulantısı, kusma ve ciltte karıncalanma gibi durumlardır. Ani kalp çarpıntısı, nefes darlığı ya da göğüs ağrısına da neden olabilmektedir. Bu belirtilerin yaşanması halinde ilk olarak doktora başvurulması gerekmektedir. Potasyum yüksekliği belirtileri iyi şekilde bilinirse buna göre önlem alınabilir.

Basit bir kan testi ile potasyum seviyesi ortaya çıkabilir. Eğer risk altında olduğunuzu düşünmekteyseniz potasyum kan testini yaptırmalısınız. Bu test genellikle aç karnına yaptırılmalıdır.

Potasyum Zararlı Mı?

Fala şekilde alınması durumunda potasyum zararlı mı? hemen hemen her besin tüketimine bağlı olarak faydalı olduğu kadar zararlı da olabilmektedir. Bu zararlar ise mide, solunum ve sindirim sistemlerinde, kalpte ve böbreklerde sağlık sorununa yol açabilmektedir.

Bu yüzden potasyum yüksekliğinde ya da eksikliğinde önlem almak adına gerekenler yapılmalıdır. Çünkü eksikliği kadar fazlalığı da insan vücuduna zararlı olduğundan dikkat edilmelidir. Tüm bunları dikkate alarak potasyum ne işe yarar? sorusunun yanıtını almak ve ona göre beslenmek önemlidir. Ayrıca doktora danışmadan da potasyum takviyesi almamaya özen göstermelisiniz.

Bu yazıya da bakın:

Potasyum Eksikliği Neden Olur? Potasyum Eksikliği Nasıl Giderilir?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.