Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Pakistan’da Yeni Bir Gizemli Hastalık: 19 Kişi Hayatını Kaybetti

0

Pakistan’ın Karaçi kentinde 16’sı çocuk 19 kişinin nedeni bilinmeyen ateşli bir hastalık sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Ayrıntılara göre, bölgede sağlık ocağı olmamasından dolayı 30’dan fazla çocuk hâlâ hasta. Sağlık departmanının yaptığı açıklamada hastaların ateş, boğaz ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomlara sahip olduğu söylendi. Ayrıca semptomatik hastaların muayene edildiği, herhangi bir döküntüleri olmadığı belirtildi. Bununla birlikte, bölge halkının çevredeki şiddetli ve rahatsız edici kokudan endişe duyduğu ortaya çıktı. Kötü kokunun bölgede yasa dışı olarak kurulan fabrikalardan kaynaklandığı söylendi. Fabrika dumanlarının esrarengiz hastalıkla ilgili olabileceği düşünülüyor. Detaylara birlikte bakalım.

Keamari İlçe Sağlık Ofisi’nden Dr. Muhammed Arif, iki çocuğun kızamık nedeniyle öldüğünü iddia etti

Hastalık

Dr. Muhammed Arif, sağlık ekiplerinin hastalardan numune topladığını belirtti. Bölgede sağlık kamplarının kurulması ve hastalarla ilgilenecek doktorların atanması yönünde talimat verdi.

Ülkeden gelen haberlere göre gizemli hastalık nedeniyle şimdiye kadar birçok çocuk hayatını kaybetti

Hastalık

Yapılan ilk incelemelere göre, plastik ve diğer zararlı maddelerin yanması nedeniyle fabrikalardan çıkan dumanların çocuklar arasında hastalığa neden olduğu tespit edildi. Dumanın çocukların boğazında tahrişe yol açtığı ve sonrasında zatürre benzeri semptomların ortaya çıktığı belirlendi. Ancak hastalığın tam olarak ne olduğu tespit edilemedi. Etkilenen ve hasta olan insanlara kolaylık sağlamak için bölgede doktorlardan oluşan bir ekip kuruldu.

İlçe yönetimi ve polis, en az 16 çocuğun ölümü nedeniyle biri fabrika sahibi olmak üzere 4 kişinin tutuklandığını açıkladı

Hastalık

Keamari Komiser Yardımcısı Mukhtiar Abro, son zamanlarda hastalıkların yaşandığı Ali Muhammed Goth adıyla bilinen bölgede çok sayıda çocuğun öldüğünü söyledi. Keamari bölge sağlık görevlisi liderliğindeki bir doktor ekibinin ölüm nedenini belirlemek için gönderildiğini belirtti ve fabrika sahiplerine karşı dava açılacağını savundu. Etkilenen bölgeyi ziyaret eden Abro, bölgede yasa dışı üç fabrikanın bulunduğunu söyledi. Bu fabrikaların, ‘Çin taşları’ olarak bilinen ve duman çıkaran ve bölge sakinlerinin nefes alma sorunlarına neden olan taşları yaktığı bildirildi.

Komiser yardımcısı Abro, söz konusu üç fabrikanın mühürlendiğini, fabrika sahiplerinden biri de dahil olmak üzere dört kişinin tutuklandığını sözlerine ekledi.

Kaynak: 1 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.