Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Obez Olmak, Obezite ile Yaşam. Obezite Yaşam Beklentisini Nasıl Etkiler?

0

Obezite , Tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanser dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalıkla bağlantılıdır. Obezite oranları 1960’larda ve 1970’lerde nispeten sabit kalsa da, 1980’lerden bu yana ABD’li yetişkinlerin üçte ikisinin artık aşırı kilolu veya obez olduğu bir noktaya fırladı.

Bazı uzmanlar, obezite salgınının 21. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam beklentisinde bir düşüşe neden olabileceğini öne sürdüler.

Obezite ve Yaşam Beklentisi Arasındaki Bağlantı

ABD’de bir milyondan fazla yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, ölüm oranlarının vücut kitle indeksi ile ilişkili olduğunu buldu . Bu çalışmada, vücut kitle indeksi yüksek olan kişilerde kardiyovasküler hastalıktan ölüm oranı önemli ölçüde artmıştır. En düşük ölüm oranları, BMI’si 22.0 ila 23.4 olan kadınlar ve BMI’si 23.5 ila 24.9 olan erkekler arasındadır.

Diğer araştırmacılar, obezitenin yılda yaklaşık 300.000 ölüme neden olduğunu tahmin ediyor. Çocuklukta aşırı kilo ve obezite özellikle uğursuzdur. Özellikle çocukluk çağında fazla kilolu olmanın erkeklerde herhangi bir nedenle ölüm riskini artırdığı belirlendi.

Bazı araştırmacılar, aşırı obez olanlarda ortalama yaşam süresinin tahminen beş ila 20 yıl kısalabileceğini belirlediler.

Küresel Bir Sorun Olarak Obezite

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de dahil olmak üzere birçok kuruluş, obezite salgınının küresel bir sağlık sorunu olduğunu belirterek eylem çağrısı yaptı. DSÖ, her yıl dünya çapında en az 2,8 milyon insanın fazla kilolu veya obez olduğu için öldüğünü tahmin etmektedir.

DSÖ ayrıca, obezite prevalansının 1980 ile 2008 arasında küresel olarak neredeyse iki katına çıktığını ve obezitenin bir zamanlar yüksek gelirli ülkelerle ilişkilendirildiğini ve şimdi düşük ve orta gelirli ülkelerle ilişkilendirildiğini belirtmektedir.

Çocukluk çağı obezitesi de küresel bir sağlık sorunu haline geldi; DSÖ’ye göre, 2008’de 40 milyondan fazla okul öncesi çocuk aşırı kiloluydu ve aşırı kilolu çocukların yetişkinlerde obez olma olasılığı daha yüksek.

DSÖ istatistiklerine göre dünya çapında diyabetin yüzde 44’ü, iskemik kalp hastalığının yüzde 23’ü ve bazı kanserlerin yüzde 41’i fazla kilo ve obeziteye bağlanabilir.

Dünya tarihinde belki de ilk kez, aşırı kilo ve obezite artık dünya çapında yetersiz beslenme veya zayıf kilodan kaynaklanan ölümlerden daha fazla ölümden sorumlu.

Obezite Tedavisi ve Önlenmesi

Bu istatistikler, obezitenin tedavisini ve önlenmesini daha acil hale getiriyor. Bireyler, ilave şeker ve boş kalori kaynaklarını ortadan kaldırarak kilo yönetimine doğru uzun bir yol kat edebilirler. Günlük olarak daha fazla fiziksel aktivite yaparak ve diyete dikkat ederek ve yerel, ulusal ve küresel düzeylerde farkındalığı artırarak obeziteyi önlemek ve hareketsiz yaşam tarzıyla mücadele etmek için basit adımlar atmak, nihayet toplum ve politika önlemlerine dönüşmeye başlıyor.

Obez veya fazla kiloluysanız, hangi yaklaşımın sizin için doğru olacağı konusunda kendi birinci basamak doktorunuzla bir görüşme yaparak kilo vermenize yardımcı olabilecek birçok kaynak olduğunu bilerek cesaretlenin. Fazla kilo vermenin yalnızca yüzde 5 ila 10’unun önemli sağlık yararları sağlayabileceğini ve başlamak için asla geç olmadığını unutmayın.

Bu yazılar da güzel:

Pescatarian Nedir, Pescatarian Diyet Nasıl Yapılır, Pescatarian Tarifler

Bo Diyet Çorba Zayıflatıyor Mu? Fiyatı ve Kullananların Yorumları

Hollywood Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Kaç Kilo Verdirir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.